بیمارستان دامپزشکی شبانه روزی پایتخت

aparat
بهترین بیمارستان دامپزشکی تهران
بیمارستان دامپزشکی پایتخت

//تاریخچه\\

نژاد حبشی یکی از قدیمی ترین نژادهای شناخته شده در جهان است. گربه حبشی اشاره به کشور اتیوپی دارد اما بسیاری از داستان ها در مورد ریشه نژاد حبشی اشاره به کشور مصر دارد. تحقیقات ژنتیکی بر روی این نژاد نشان می دهد که اصل این نژاد به نزدیکی سواحل اقیانوس هند باز میگردد جایی که مستعمره نشینان حیوانات را از فروشندگان حیوانات وحشی خریداری میکردند، و گفته شده است این نژاد در مصر توسعه یافته است.
در بعضی از موارد اعتقاد بر این است این نژاد در اصل از یک بچه گربه ماده مصری به نام “زولا” (Zula) که از یک بندر در اسکندریه توسط یک سرباز بریتانیایی در سال 1868 میلادی به انگلستان آورده شده نشات گرفته است. این نظریه تایید نشد چرا که هیچ ارتباطی بین “زولا” و گربه ای که برای اولین بار در سال 1882 به عنوان گربه حبشی مطرح شد و ثبت گردید وجود ندارد.
متاسفانه هیچ نوشته ای برای ردگیری این نژاد در بریتانیا وجود ندارد. برخی از پرورش دهندگان بر این باورند این نژاد در اصل از ترکیب نژاد تبی (tabby) و نژاد بریتانیایی بوجود آمده است.
بسیاری از منابع داستانی را تکرار میکنند مبنی بر این که نژاد حبشی نژادی چند هزار ساله است و از مصر باستان می آید و به عنوان نژادی که بسیار شبیه نقاشی های مصر باستان می باشد. مصر باستان مجسمه هایی نیز شبیه به آنها ساخته اند. همچنین داستانی وجود دارد نژاد حبشی وحشی این روز ها در بخشی از شمال آفریقا زندگی میکنند.

//مشخصات ظاهری\\

سر: آنها سری نسبتا گرد با حالتی گوه مانند دارند. ابرو ، گونه و خطوط مشخصه صورت با خطوطی ملایم در حد فاصل هم قرار دارند. چانه آنها نه به سمت عقب نه بیرون است و به حالتی مربعی شکل در انتهای گوه صورت قرار گرفته است. گوش هاس آنها بزرگ-متوسط است، در پایه گود است و در انتها گرد می باشد و به شندین آنها کمک زیادی میکند، موهای گوش ها بسیار کوتاه است. چشم های آنها به شکل بادامی، بزرگ ، درخشان و رسا است و نه خیلی گرد است و نه خیلی شرقی، چشمان آنها توسط یک خط تیره برجسته شده است. در خز روی پیشانی و در بالای چشم ها، مارک M مانندی دارند که همچنین به عنوان ” خطوط اخم” نیز شناخته شده است.
بدن: گربه حبشی دارای بدنی متوسط-بلند، لاغر اندام و ظریف هستند، آنها بدنی قدرتمند و عضلانی دارند بدون اینکه نشان دهد. آنها بدنی بسیار متناسب و متعادل دارند. پاهای آنها به نسبت باریک است و استخوان بندی خوبی دارند. آنها به خوبی بر روی ارتفاعات می ایستند و به قدری در این کار ماهر هستند که شما احساس میکنید آنها بر نوک انگشتانشان حرکت میکنند. پنجه آنها کوچک، بیضی و جمع و جور است. دم آنها نسبتا بلند است و در پایه ضخیم و قطور و تدریجا به سمت نوک دم باریک میشود.
اندازه: بنا به استاندارد CFA سایز آنها متوسط طبقه بندی شده است.

//خصوصیت اخلاقی حبشی\\

گربه های نژاد حبشی بسیار فعال، اجتماعی و پر سر و صدا هستند. آنها با صاحبان خود روابط نزدیکی برقرار میکنند و دوست دارند در همه کار های آنها خود را شریک کنند. آنها با شرایط و محیط های جدید بسیار سازگار هستند. حبشی ها بسیار باهوش هستند و به راحتی آموزش میبینند. آنها همچنین در آموزش های دست صاحبانشان بسیار سریع هستند. حبشی ها گربه های زینتی و نمایشی نیستند، اگر چه آنها از نشستن بر روی پاهای صاحب خود لذت میبرند و با اعضای خانواده خود بسیار مهربان و خونگرم هستند. این نژاد، نژادی باهوش، شوخ و سرگرم کننده ای است که میتواند توجه و احترام دیگران را به خود جلب کند.

//سطح انرژی و فعالیت حبشی\\

گربه حبشی با صاحبان خود پر انرژی، فعال و بازیگوش هستند. همچنین آنها با افراد غریبه رفتاری آرام، خجالتی، متین، محتاط و تا حدودی فاصله بگیر، هستند. حبشی ها در محیط خانگی کاملا رشد میکنند و به طور معمول ساعاتی از روز را برای صاحبان خود سرگرمی و تفریح به ارمغان می آورند. آنها بسیار اجتماعی و خوش مشرب هستند و آنها به طور کامل نقش یکی از اعضای اصلی یک خانواده را به عهده میگیرند. آنها نژادی نیستند که در مدت طولانی از روز را تنها باشند، در این شرایط آنها میتوانند تبدیل به گربه ای بی حوصله و خرابکار شوند. حتی بعد از زمانی که کاملا به سن بلوغ میرسند آنها همچنان بازیگوش و اهل تفریح هستند البته بعد از زمانهای استراحت کاملشان. گربه نژاد حبشی به عنوان شکارچی ماهر شناخته شده است.

//صفات رفتاری گربه حبشی\\

حبشی ها به طوز معمول با دیگر گربه ها و حتی سگ ها به خوبی کنار می آید. آنها نژادی با تولید مثل بالا نیستند و پس از جفتگیری به ندرت پیش می آید بیش از 3 یا 4 بچه گربه متولد شود. اکثر متخصصین این نژاد توصیه میکنند گربه حبشی را فقط در منزل نگهداری کنید تا زندگی سالم، طولانی و امن را به حبشی خود ارائه دهید. حبشی ها موهای بسیار کوتاهی دارند و همین امر آنها را در فصل سرما مستعد سرماخوردگی میکند. همچنین حبشی هایی که در منزل نگهداری شوند از خطراتی مانند تصادف با اتومبیل، بیماریهای عفونی و انگلهای داخلی و خارجی را تا حدود زیادی جلوگیری میکنید. گربه های حبشی همراهان بسیار خوبی برای صاحبانشان هستند و با شخصیت ترین در میان خانواده گربه های اگزاتیک خانگی هستند.

//طول عمر\\

گربه حبشی تا 15 سال می تواند عمر کند. در بعضی منابع از 9 الی 15 سال و در منابعی دیگر از 14 تا 20 سال آمده است.

//حقایقی درباره ریزش موی حبشی \\

گربه حبشی نژادی با موهای کوتاه-متوسط هستند که ریزش موی آنها بسیار معمولی و در صورت رسیدگی درست، خیلی کم میباشد. اکثرا توصیه میشود در هفته یک بار بیشتر لازم نیست آنها را برس بکشید. آنها به حداقل نگهداری در مورد موهایشان نیاز دارند.سعی کنید در فصل ریزش مو آنها را یک روز در میان برس بکشید و در این فصل آنها را حمام بیشتری ببرید، این امر کمک میکند ریزش موی آنها به حداقل برسد.

//وزن استاندارد گربه بالغ\\

.وزن نر بالغ از 4 کیلوگرم تا 6 کیلوگرم می باشد.
وزن ماده بالغ از 3.5 کیلوگرم تا 5.5 کیلوگرم می باشد.

//آنچه باید در مورد سلامتی گربه حبشی بدانید\\

نژاد حبشی به طور کل نژادی سالم است، و با توجه به شیوه زندگی و نوع نگهداری از آنها میتوانند در سنین جوانی به خوبی و با سلامت کامل زندگی کنند. آنها را باید در منزل نگهداری کرد تا از بیماری های مسری و کشنده که ممکن است از گربه های خیابانی به آنها منتقل شود دور نگهداشت. آنها باید واکسیناسیونی به موقع و چکاپ مرتب توسط دامپزشک داشته باشند. آنها بسیار مستعد بیماری های التهاب لثه هستند و باید در رژیم غذایی آنها دقت کرد. آنها ممکن است به بیماری های ژنتیکی که در طبیعتشان هست مبتلا شوند که شامل بیماری های زیر میباشد:

-بیماری های زودرس دهان و لثه (periodontal disease)

-سندرم حساسیت بیش از حد جسمی (Hyperesthesia syndrome)، این بیماری نوعی مشکل عصبی است که باعث میشود گربه بیش از حد خود را نظافت کند و منجر به از دست دادن مو در قسمت های مختلف بدن و رفتار های عصبی و پرخشجویانه مخصوصا در زمانهای نوازش و یا دست زدن به گربه.

-بیماری مفاصل استخوان زانوها (Patellar luxation) بیماری ارثی است که باعث در رفتگی زانوها می شود و از خفیف تا شدید متغیر است. در مواردی که این بیماری شدید باشد می توان با عمل جراحی آن را کاهش داد.

-بیماری اتروفی پیش رونده شبکیه (Progressive retinal atrophy) بیماری اتروفی پیش رونده شبکیه هم ارثی به وجود می آید، هرچند شیوع این بیماری ناشناخته است. بیماری اتروفی پیش رونده شبکیه در سنین کم رخ می دهد. در در 4 تا 8 هفته ای ، و به سرعت پیشرفت می کند. آنها ممکن است در 15 هفتگی کاملا بینایی خود را از دست بدهند.

-بیماری پلی کیستیک “بیماری کلیه” (Pyruvate kinase deficiency) (PKD) بیماری پلی کیستیک یک بیماری ارثی است که باعث از بین رفتن بافت کیستیک کلیه میشود و در آخر کلیه عملکردش رو از دست می دهد.این بیماری ممکنه بر روی هر 2 کلیه اثر بگذارد.پرورش دهندگان معتبر در حال کار بروی نژادهایی بدون این مشکل هستند.از فروشنده یا پرورش دهنده گربتون حتما سوال کنید که آیا پدر و مادر بچه گربه شما این بیماری رو داشتند، که البته با سونوگرافی قابل تشخیص است.

– آمیلوئیدوز کلیوی (Renal amyloidosis) بیماری ارثی دیگری است و زمانی اتفاق می افتد که یک نوع پروتئین به نام آمیلوئید در اندامهای بدن و در درجه اول در کلیه نژاد حبشی رسوب میکند و در نهایت منجر به نارسایی کلیه می شود.

بعد از اینکه بچه گربه جدیدتان را به خانه آرودید به یاد داشته باشید.شما قدرت این رو دارید که او را از یکی از شایع ترین مشکلات سلامتی محافظت کنید، و آن مشکل چاقی است.یکی از ساده ترین راه برای حفاظت از سلامتی کلی گربه حبشی نگه داشتنش در وزن مناسب است.از این توانایی پیشگیرانه خود در رابطه با زندگی طولانی تر و سالمتر برای گربه عزیزتون بهترین استفاده را بکنید.

//نظافت گربه حبشی\\

موهای کوتاه و خوب حبشی را میتوان به راحتی مراقبت کرد فقط کافیست هفته ای یک بار برای حذف موهای سست و مرده و روغن پوست پخش شده بر روی پوست او را شانه بکشید. حمام در زمانی که فصل ریزش موی حبشی است کمک زیادی برای حذف سریعتر موهای زائد و مرده میکند.
مسواک دندان برای جلوگیری از بیماری های دهان و لثه بسیار مفید است، بهداشت روزانه دهان و دندان بهترین روش برای جلوگیری می باشد ولی هفته ای یکبار هم بهتر از هرگز نزدن است. سعی کنید هر دو هفته یکبار ناخن های آنها را کوتاه و مرتب کنید و لای پنجه های آنها را تمیز کنید. ترشجات گوشه های چشم را با یک پارچه نرم و مرطوب به آرامی تمیز کنید، سعی کنید هر چشم را با قسمتی از پارچه که تمیز است پاک کنید. با اینکار خطر گسترش هرگونه عفونت چشمی را از چشمی به چشم دیگر کاهش می دهید. گوش ها را به صورت هفتگی بررسی کنید اگر آنها کثیف شده اند با پنبه یا یک دستمال مرطوب با مخلوط 50-50 سرکه و آب گرم (در بعضی منابع الکل طبی پیشنهاد شده) به آرامی تمیز کنید. از گوش پاکن های مرسوم اجتناب کنید زیرا ممکن است به داخل گوش آنها آسیب برساند.
ظرف خاک آنها را به صورت روزانه تمیز کنید و تا جای ممکن تمیز نگهدارید. حبشی ها بسیار در مورد بهداشت خود حساس هستند و اگر ظرف خاک آنها کثیف باشد ممکن است آنها شروع به خرابکاری در مکانهای دیگر در داخل منزل کنند.
همیشه آنها را در داخل خانه نگهداری کنید تا از بیماری های مسری و خطرناک توسط گربه های دیگر و محیط، حمله سگ ها و دیگر خطرات دیگر که در خارج از خانه در کمین آنها است مانند تصادف با ماشین محافظت کنید. حبشی هایی که اجازه خروج از خانه را دارند همیشه احتمال دزدیده شدن توسط کسی که می خواهد گربه ای بسیار زیبا بدون پرداخت پول داشته باشد، برای آنها وجود دارد.

//حبشی و کودکان و دیگر حیوانات\\

گربه حبشی فعال و اجتماعی، یک انتخاب ایده عال برای خانواده های دارای کودکان و سگ هایی که رفتار دوستانه ای با گربه ها دارند، هستند. او مانند هر سگی میتوند بازی آوردن اجسام را با صاحب خود بازی کند، و به راحتی ترفندها و شیرین کاری ها را یاد میگیرد و عاشق توجه کودکانی است که با او دوستانه و مودبانه رفتار میکند.حبشی ها به اندازه کافی باهوش هستند که از کودکان نو پا دور شوند و فاصله بگیرند، اما کودکان در سن مدرسه را دوست دارند زیرا بچه ها در این سن میتوانند آنها را به حداکثر سطح انرژی و حس کنجکاوی برسانند. آنها از هیچ چیز نمیترسند، همینطور سگ ها ، او با خوشحالی با سگ هایی که برای او دردسری درست نکنند دوست میشود. حبشی ها همچنین نیز با طوطی های بزرگ، خوکچه هندی، همستر و دیگر حیوانات شناخته شده دیگر بخوبی کنار می آید. همیشه برای معرفی حیوانات دیگر، حتی گربه های دیگر، به حبشی ها ، به آرامی و در یک محیط کنترل شده اینکار را انجام دهید تا از هرگونه خطری احتمالی برای طرفین جلوگیری کنید.

//آب، خوراک وشیر برای حبشی ها\\

آب: گربه ها همیشه به آب تازه و سالم احتیاج دارند. هر روز باید آب موجود در ظرف آنها را عوض کنید و ظرفش رو به خوبی بشویید. حبشی هایی که غذای خشک میخورند به میزان بیشتری آب تازه احتیاج دارند.

شیر: از شیر به عنوان غذا استفاده نکنید، بیشتر به عنوان تشویقی استفاده کنید. در حالیکه شیر دادن به گربه ها خیلی طبیعی به نظر میرسد اما حقیقت این است که شیر برای خیلی از گربه ها مشکلات گوارشی به وجود می آورد ، در واقع خیلی از گربه ها نمی توانند لاکتوز رو حضم کنند و این میتواند موجب اسهال و استفراغ در آنها شود. تنها راه برای اینکه متوجه بشوید گربه شما با شیر معمولی مشکلی ندارد این است که مقداری کمی به او شیر بدهید، اگر دچار اسهال و استفراغ نشد پس مشکلی ندارد و شما می توانید به او شیر بدهید در غیر این صورت از دادن شیر معمولی خودداری کنید.برای گربه هایی که با شیر معمولی مشکل دارند شما میتوانید شیر مخصوص گربه که در فروشگاههای محصولات حیوانات وجود دارد یا شیرهای معمولی بدون لاکتوز استفاده کنید.

غذا: نژاد حبشی به عنوان نژادی با معده حساس شناخته شده است. اگر توله حبشی شما به استفراغ تمایل زیادی داشت و به خوبی غذا نخورد و بعد از غذا ناآرامی کرد و به خود پیچید، باید او را نزد دامپزشک ببرید تا یک رژیم غذایی خوب و مقوی برای او طراحی کند و نکات لازم برای حالت تهوع او را بشما توصیه کند.

//خانه ای امن برای حبشی\\

قبل از خرید یک گربه نژاد حبشی شما باید خانه را بررسی و تشخیص بدید چه چیزهایی برای او خطرناک است. یک بچه گربه جدید بسیار کنجکاو است و میخواهد محیط جدید زندگی خود را کشف کند و اگر از آنها محافظت نشود خطرات بسیاری ممکنه آن را تحدید کند.
مراقب تمام مکانهایی که حبشی میتواند در آن گیر کند باشید و مکان هایی مانند ماشین لباسشویی، خشک کن ها، یخچال های قدیمی، زیرزمین هایی کثیف و از این قبیل موارد را مسدود کنید.
علاوه بر خطرات فیزیکی، شما باید انسانهای دیگر که ممکن است با حبشی شما برخورد کند و چگونگی برخورد آنها با حبشی را در نظر بگیرید. مطمئن شوید حبشی اسباب بازی های مخصوص خود را برای بازی دارد. این امر به شما کمک میکند حبشی خود را شاد و سالم نگه دارید و از خطرات احتمالی که ممکن است در خانه برای خود بوجود بیاورد درو نگه می دارید. حبشی ها به راحتی می توانند معنی “اسباب بازی” را بفهمند و عاشق این هستند که شما همبازی آنها شوید.

پیام بگذارید