بیمارستان دامپزشکی شبانه روزی پایتخت

aparat
بهترین بیمارستان دامپزشکی تهران
بیمارستان دامپزشکی پایتخت

نگهداری حیوان خانگی یکی از بزرگ ترین سوژه های قرن 21 شده است. ایران هم از این سوژه مستثنا نیست. با این تفاوت که برخی افراد هیچ احترامی برای قانون و یا اعتقادی به ایجاد قوانین برای حیوانات ندارند. گواه این مطلب به چندی پیش بر می گردد. صاحب سگی، بیمار حیوان خود را به مطب آورد و در هنگامی که سگش بدون دلیل بر روی میز دستشویی دستشویی می کند معترض می شود که شما نباید به سگ من می گفتید (( وای کار بد، سگ بد ..))

پرسش این جاست آیا قوانینی برای سگ ها در دنیا وجود دارد؟ برای درک این مطلب نگاهی دقیق به کتاب فروشی های آمریکا و اروپا انداختیم و بعد از یک ماه با کمک برادر عزیزم توانستم کتابی تحت عنوان : dog bible تهیه و مطالعه کنم و با قوانین مختلف آمریکا و اروپا در ارتباط با سگ ها آشنا شوم. البته شماری از قوانین در بعضی از ایالات آمریکا و برخی کشور های اروپایی وضع شده است که با یکدیگر دارای تفاوت اندکی هستند.
در آغاز شاید فکر کنید این قوانین در ارتباط با حمایت از سگ هاست اما بسیاری از قوانین، سخت گیری هایی را برای سگ ها به وجود می آورد و بعضی از قوانین در ارتباط با حمایت از انسان ها و دیگر حیوانات است.

حال به مرور قوانین می پردازیم :

1. قانون نژاد ها Breed bans : این قانون در سال های اخیر در بسیاری از کشور ها ، ایالت ها و شهر ها وضع شده است. هدف این قانون بیشتر نژاد های گروه bull مانند پیت بول و سگ های نژاد گارد مانند روتوایلر ، دوبرمن، ماستیف ، ژرمن شفرد و … را در بر می گیرد. صاحبان این سگ ها باید به سگ های خود آموزش بدهند تا به دیگران آسیب نزنند. و سگ هایی که عصبی هستند باید با پوزه بند به بیرون بیایند و مجوز عدم حمله به دیگران را دریافت کنند. در برخی از شهر های آمریکا این قانون برای آپارتمان ها هم وضع شده است.

2. حکم صدا  Noise ordinances : این قانون در برخی از شهر های آمریکا وضع شده است. این قانون برای سگ هایی است که صاحبان آن ها ساعت ها در خارج از خانه مشغول کار کردن هستند و سگشان از تنهایی شروع به پارس کردن می کند. در این قانون بعد از شکایت همسایه ها در مرحله ی اول از صاحب سگ تعهد کتبی جهت کنترل پارس سگ می گیرند ، اگر سگ همچنان به پارس کردن ادامه دهد سگ را به بازداشتگاه حیوانات پر سر و صدا منتقل و بعد از آموزش ، سگ را به فرد دیگری می دهند.

3. قانون قلاده Leash lawe : در این قانون، سگ در معابر عمومی و یا پارک های که استفاده از آن برای عموم آزاد است حق تردد بدون قلاده را ندارند. این قانون عاملی است تا از گاز گرفتن سگ جلوگیری شود و از بروز خطر برخورد سگ ها با اتومبیل جلوگیری می کند. در برخی از ایالت های آمریکا طول بند قلاده نباید از 6 فوت بیشتر باشد.

4 . قانون سگ های مزرعه Live stock law : در این قانون سگ ها باید به صورتی تعلیم داده شوند تا به دیگر حیوانات مزرعه حمله نکنند. به این سگ ها گواهی عدم حمله به حیوانات مزرعه داده می شود. با توجه به حق تیر در آمریکا کشتن این سگ ها توسط همسایه حتی اگر وارد حریم خصوص آن ها وارد شده باشد مجاز نیست.

5. قانون بد رفتاری با سگ Animal cruelty law: این قانون برای حمایت از سگ ها وضع شده است. نخستین بار این قانون در سال 1800 برای سگ های کاری وضع شد تا از دشنام صاحبان سگ ها یا دیگران نجات یابند. در حال حاضر با توجه به حمایت انجمن های حمایت از حیوانات ، این قانون گستردگی بیشتر یافته است به صورتی که طبق این قانون در صورت بد رفتاری صاحب حیوان با سگ از تذکر کتبی ، دریافت سگ از صاحبش و دادن آن به افرادی که حیوان را دوست داشته باشند و نیز جریمه ی نقدی و زندان وضع شده است. اما این نکته جالب قانون، این است که در صورتی که سایر افراد به طور مثال همسایه یا دامپزشک با حیوان بدرفتاری کند اگر علت بدرفتاری عدم تربیت سگ باشد صاحب سگ باید خسارت پرداخت کند و حتی می تواند از نگهداری حیوان محروم شود.

در متن این قانون مثالی دارد ( اگر سگی در مشاعات ساختمان بر روی پای کسی دستشویی کند و یا پای کسی را گاز بگیرد و همسایه ناگزیر مجبور به عکس العمل شود صاحب حیوان به دلیل عدم تربیت مناسب مقصر می باشد ) .

6 . قانون جمع آوری مدفوع poop scoop : این قانون در برخی از ایالت های آمریکا و در برخی از شهر های اروپا وضع شده است. صاحب حیوان باید مدفوع سگ خود را از کوچه ها یا پارک ها جمع کند. در ایالات متحده آمریکا کسانی که این کار را انجام ندهند بین 25 تا هزار دلار جریمه می شوند.

7 . قانون مکان ها place laws : طبق این قانون ورود سگ ها در برخی از مکان ها مانند هتل ها و رستوران ها ممنوع است.

پیام بگذارید