بیمارستان دامپزشکی شبانه روزی پایتخت

aparat
بهترین بیمارستان دامپزشکی تهران
بیمارستان دامپزشکی پایتخت

دستگاه ادراری شامل کلیه ها، حالب ها، مثانه و مجرای ادراری است.
عضو اصلی این مجموعه کلیه ها هستند که میزان آب و مواد معدنی بدن را در حال تعادل نگه می دارند و با دفع مواد زاید به برقراری تعادل محیط داخلی بدن کمک می نمایند. متداولترین بیماری دستگاه ادراری نیز مربوط به کلیه ها می باشد. بیماری کلیه یکی از دلایل اصلی مرگ و میر سگها می باشد لذا در صورت مشاهده علایمی که نشانگر درگیری این دستگاه است هرچه سریع تر با دامپزشک تماس بگیرید.
علائم بیماری های دستگاه ادراری شامل:
_ عطش زیاد و افزایش ادرار _ تلاش برای ادرار کردن _ دفع ادرار به صورت مکرر با حجم کم _ ناتوانی در دفع ادرار _ عدم کنترل بر دفع ادرار _ درد شکم _ وجود خون و یا چرک در ادرار _ وضعیت غیر طبیعی بدن _ کاهش اشتها _ کاهش وزن _ تورم شکم

نارسایی حاد کلیه
علائم بیماری شامل:
بی حالی _ استفراغ _ از دست دادن اشتها _ بوی بد دهان _ درد شکم _ ناتوانی در دفع ادرار.

دلایل احتمالی
مسمومیت _ عفونت های حاد مانند لیپتوسپیروز _ متعاقب سایر عفونت ها مانند پیومتر _ انسداد مجاری ادراری _ فلجی مثانه _ مشکل مزمن کلیه.
در این مورد باید هرچه سریع تر به دامپزشک مراجعه نمایید. دامپزشک از طریق آزمایش خون پی به شدت بیماری خواهد برد. سگ شما ممکن است به آنتی بیوتیک، سرم، دیالیز، ویتامین یا داروی ضد قی نیاز داشته باشد.

نارسایی مزمن کلیه
علائم این بیماری متفاوت است اما مهمترین علائم آن عبارتند از:
افزایش ادرار _ زخم های دهان _ کاهش وزن و تحلیل عضلانی _ بوی بد دهان.

دلایل احتمالی
مشکلات کوچک با چندین فاکتوری که منجر به نارسایی حاد می گردد عبارتند از:
تومورها _ اختلالات مادرزادی کلیه.
در این مورد با دامپزشک تماس بگیرید. در تغذیه حیوان از غذاهای با پروتئین پائین استفاده کنید و همواره آب تمیز در اختیار سگ قرار دهید.
برای پیشگیری از بیماری های کلیوی هرگز بیماری های مزمن را بدون درمان نگذارید و ضمنا سگ را بر علیه بیماری لیپوسپیروز واکسینه نمایید.

جیره های غذایی خاص برای سگهای دچار بیماری های کلیوی
اکثر دامپزشکان جهت کاهش فشار وارده برکلیه ها جیره غذایی با پروتئین پائین را توصیه می کنند. در واقع، این امر برخلاف نیازهای سگ به پروتئین است. متاسفانه از یک طرف پروتئین ها از کلیه آسیب دیده به خارج تراوش کرده و از طرف دیگر عدم تامین آن بوسیله غذا باعث می شود سگ از ماهیچه های بدن خود بعنوان منبع پروتئین استفاده کند. از این رو سگهای دچار بیماری کلیوی مزمن از بین می روند.
تنها زمانی شروع به محدود کردن پروتئین جیره غذای نمایید که دامپزشک بوسیله آزمایش خود شدت بیماری را تعیین نماید. در مراحل اولیه، کاهش جرئی در پروتئین مانند جیرۀ غذایی در سگهای پیر معمولا مناسب می باشد.
در مورد سکهایی که مقدار زیادی پروتئین از دست می دهند و دچار دروپسی ( تورم شکم ) و تورم پاها هستند جیره های غذایی با پروتئین بالا و بدون نمک و داروهای مدر توصیه شده توسط دامپزشک ضروری می باشد.
در غذاهای ساخته شده در منزل میزان برنج را تا پنج ششم فنجان افزایش دهید و میزان گوشت را تا یک ششم فنجان ( حدود 40 گرم ) کاهش دهید. و حتی بجای یک ششم فنجان گوشت از یک عدد تخم مرغ نیز می توان استفاده کرد که هم پروتئین را تامین کند و هم قابلیت هضم بالایی دارد. برای خوشمزه تر شدن غذا دو قاشق چای خوری چربی مرغ به آن اضافه کنید. میزان پروتئین با توصیه دامپزشک تعدیل می گردد.

مکملهای غذایی
جهت پائین نگه داشتن سطح فسفر، کربنات کلسیم را جایگزین پودر استخوان نمایید. کمی نمک به جیره غذایی اضافه کنید که هم سدیم از دست رفته را جبران کند و هم باعث افزایش تشنگی و تولید ادرار بیشتر گردد.

سنگ های دستگاه ادراری

سنگ مثانه

سنگ مثانه در سگها نسبتا شایع است. برخی از نژادها از قبیل دالمیشن دارای یک نقص ژنتیکی ارثی هستند که آنها را نسبت به تشکیل سنگ ادراری اوراتی مستعد می سازد.
گاهی مواقع حجم زیاد املاح موجود در ادرار باعث تشکیل سنگ می شوند اما در سایر موارد عفونت های مثانه عامل تشکیل سنگ می باشد. سنگ های تشکیل شده ممکن است باعث التهاب مثانه شوند.
نشانه های سنگ مثانه عبارتند از:
تلاش برای ادرار کردن _ دفع مکرر ادرار _ حجم کم ادرار و وجود خون در ادرار.
در صورت عدم ادرار کردن سگ به انسداد مجرای ادرار مشکوک شوید. درمان این بیماری از طریق عمل جراحی است و به محض تایید سنگ توسط دامپزشک، اقدام جهت خارج کردن آن صورت می گیرد. درمان دارویی و اصلاح جیره غذایی می تواند از تشکیل مجدد سنگ پیشگیری نماید.
تصاویر زیر مراحل عمل جراحی مثانه و خارج کردن سگ مثانه را نمایش می دهد.

التهاب مثانه
عفونت باکتریایی که می تواند منجر به التهاب مثانه شود، بیشتر در سگهای ماده متداول است. التهاب مرمن مثانه می تواند منجر به تشکیل سنگ شود که نیاز به جراحی پیدا می کند. در موارد مختلف دامپزشک اغلب از ترکیبات اسیدی کننده ادرار مانند: ویتامین C یا Chorethamine جهت تجویز استفاده می نماید تا خاصیت قلیایی ادرار کمتر شده و شرایط برای زندگی باکتری ها نامناسب تر شود.
علائم شامل:
افزایش دفع ادرار _ وجود خون در ادرار _ افزایش دفعات ادرار کردن _ لیس زدن مهبل یا آلت تناسلی بدلیل سوزش.
سگهای ماده ممکن است دارای ترشحات غیر عادی باشند و اغلب واژن خود را لیس می زنند. برای درمان بیماری باید از آنتی بیوتیک استفاده شود.

سنگ میزنای و میزراه

مجرایی که ادرار را از کلیه به مثانه می آورد ممکن است توسط سنگ مسدود گردد که به آن سنگ میزنای می گویند. همچنین میزراه که ادرار را از مثانه به خارج منتقل می کند می تواند توسط سنگ مسدود گردد. این حالت اغلب دردناک می باشد.
علائم انسداد میزراه شامل:
تلاش برای ادرار کردن _ استفراغ _ از دست رفتن اشتها.
عمل جراحی برای خارج کردن سنگ باید هرچه سریع تر انجام شود وگرنه فشار ناشی از برگشت ادرار ممکن است باعث پارگی مثانه یا آسیب به کلیه گردد. در این حالت ممکن است درد از بین برود ولی تجمع سموم ممکن است حیوان را ار پا درآورد مگر اینکه بطور مناسب درمان شود.

لپتوسپیروز
این بیماری با عوارض کلیوی شدیدی همراه است و عامل عفونی از طریق ادرار آلوده به سهولت در محیط پخش می شود.
علائم بیماری:
در موارد حاد به دلیل تجمع اوره که در موارد بدکاری کلیه در خون تجمع می یابد، استفراغ و علائم عصبی (کودنی) در حیوان مشاهده می گردد. در زیر زبان سگهای اورمیک اغلب زخم هایی وجود دارد و تنفس آنها بدبو است. سگها باید بر علیه این بیماری واکسینه شوند ولی اگر شما مشکوک به این بیماری هستید سریعا با دامپزشک تماس بگیرید. دامپزشک آنتی بیوتیک و داروهای ضد استفراغ برای حیوان تجویز خواهد کرد. بر اساس شدت بیماری تزریق سرم، دیالیز و انتقال خون ممکن است ضرورت یابد.

بی اختیاری در دفع ادرار
این بیماری را بسادگی می توان با دیدن سگی که در نقاط مختلف خانه ادرار می کند و قدرت کنترل دفع ادرار خود را ندارد تشخیص داد. اغلب سکهایی که این بیماری را دارند در زمان خواب جای خود را خیس می کنند.
دلایلی که برای این بیماری وجود دارد عبارتند از:
میزناز نابجا که یک بیماری مادرزادی است که در آن میزنای بطور مستقیم به میزراه متصل می شود بدون اینکه ابتدا محتویات خود را در مثانه تخلیه نماید. این عارضه را می توان با عمل جراحی تصحیح کرد _ ادرار کردن در مواقع صرع و تشنج _ التهاب مثانه _ بیماری پروستات _ پیری.

پیام بگذارید