بیمارستان دامپزشکی شبانه روزی پایتخت

aparat
بهترین بیمارستان دامپزشکی تهران
بیمارستان دامپزشکی پایتخت

سرطان معده در سگها کمیاب است.
نشانه های این بیماری همانند علائم تورم مزمن معده است و تشخیص آن تنها با پرتونگاری پس از خورانیدن مادۀ حاجب باریوم امکان پذیر است.
و در مان این بیماری تماما به نظر و تصمیم دکتر دامپزشک بستگی دارد.

اتساع و پیچ خوردگی معده
این حالت ممکن است در کلیۀ نژادهای سگ روی دهد، ولی فراوانی آن در حیواناتی که قفسۀ سینۀ بزرگ و عمیقی دارند، به مراتب بیشتر است.
عامل این بیماری مبهم است. عارضه ممکن است در هر زمانی شروع گردد اما معمولا در خلال شش ساعت پس از خوردن غذا روی می دهد و غالبا در سگهایی اتفاق می افتد که روزانه یک بار تغذیه می شوند.
علت بوجود آمدن پیچ خوردگی معده انباشته شدن معده با گازها و مایعات است و در این زمان روی خود می چرخد.
نشانه های آن عبارتند از تلاش بسیار شدید برای استفراغ، تورم فزایندۀ شکم (در موارد پیشرفته) و تنگی نفس؛ زبان و غشاهای مخاطی دهان کبود می شوند و به رنگ زرشکی تغییر پیدا می کند و سگ از پا می افتد.
در این زمان حالت سگ واقعا اضطراری است؛ بی درنگ دکتر دامپزشک را فرا بخوانید. او احتمالا برای تسکین حیوان و رفع اتساع یک لولۀ معدیی را وارد معده می نماید و بی درنگ مبادرت به عمل جراحی می کند.
 _________________

انقباض پیلور
 همانگونه که در تصویر می توان مشاهده کرد، دریچۀ پیلور بخشی از معده است که آن را به دوازدهه متصل می کند. گاهی توله ها با دریچۀ پیلوری متولد می شوند که کار نمی کند.
در زمان وجود داشتن چنین عارضه ای، استفراغ علی رغم هر گونه درمانی تداوم می یابد. رشد توله متوقف می شود، سگ ظاهری پژمرده دارد و بسرعت افسرده می شود و آب بدن خود را از دست می دهد.
هرگاه شما توله ای داشتید که این نشانه ها را بروز داد، بی درنگ آن را نزد دامپزشک ببرید. با یک عمل جراحی نسبتا ساده که شامل بریدن کنترل شدۀ عضلات دریچۀ پیلور می باشد، بهبودی کامل ایجاد خواهد شد.
دو نقص مادرزادی دیگر نیز در توله ها وجود دارد که علائم مشابهی را ایجاد می کنند، یعنی قوس آئورت مقاوم و مری غیر عادی، ولی هر دوی اینها غیر معمول هستند و در تمام موارد تنها با استفاده از پرتونگاری جراحی توسط دکتر دامپزشک قابل تشخیص می باشند.
بنابراین، بدیهی است که اگر توله سگ شما مبتلا به استفراغ مزمن است، باید آن را در اولین فرصت ممکن تحت نظارت دکتر دامپزشک قرار دهید.

پیام بگذارید