بیمارستان دامپزشکی شبانه روزی پایتخت

aparat
بهترین بیمارستان دامپزشکی تهران
بیمارستان دامپزشکی پایتخت

بیماریهای گوش در سگها بیشتر از گربه ها می باشد. و غفونت گوش در سگها بسیار شایع است. معمولا پوششی که بر روی گوش سگ است تشکیل یافته از موهای کوتاه و خز مانند می باشد. گوشی که سالم و بدون بیماری است
 باید مانند تصویر زیز بدون التهاب و دیگر علائم و نشانه های بیماری باشد.

علائمی که نشان دهندۀ اختلال در گوش سگ می باشند
_ قرمزی غیر طبیعی گوش بیرونی.
 _ وجود ترشحات عیر عادی و یا تجمع موم در گوش.
 _ تکان دادن سر.
 _ خاراندن مداوم گوش.
_ ساییدن گوش به زمین و سایر سطوح.
_ استشمام بوی متعفن و زننده از گوش.
_ التهاب و تورم گوش بیرونی و میانی.
 _ پوسته پوسته شدن گوش بیرونی.
 _ علائم عصبی مانند کج نگاه داشتن سر و چرخیدن سگ بدور خود.

داروهایی که برای درمان گوش سگ استفاده می شود فقط به تجویز دکتر دامپزشک بوده و به دو گروه پماد و قطره طبقه بندی می شوند. هیچگاه بدون تجویز دکتر دامپزشک از دارو و یا ضدعفونی کننده های گوش نباید استفاده شود.زمانی داروها بر درمان گوش اثر بخش می باشند که گوش سگ قبل از آن کاملا تمیز شده باشد و دامپزشک در زمان تجویز دارو به صاحبان توضیح خواهد داد که آیا قبل از مصرف دارو گوش سگ را باید شستشو دهند یا نه

استعمال دارو در گوش
 بیاد داشته باشید برخی از داروها و محلولها مخصوص گوش بیرونی و برخی دیگر مخصوص گوش میانی می باشند و گروهی دیگر انواع پماد ها هستند و این داروها را صاحبان سگ فقط باید با تجویز دکتر دامپزشک مورد استفاده قرار دهند.

معمولا داروهایی که مخصوص گوش هستند چه قطره و چه پماد دارای سره ای بلند و نازک می باشند. هیچگاه سر پماد و یا قطره را زیاد داخل گوش سگ فرو نکنید چون ممکن است به پردۀ صماخ گوش آسیب برسانید.

داروی تجویزی چه پماد باشد و چه قطره، مقداری از دارو ها را روی گوش بیرونی ریخته و بقیه دارو را در کانال گوش درونی میریزید. سر پماد و یا قطره چکان را چند میلیمتری داخل کانال گوش میبرید تا مطمئن شوید دارو وارد گوش می شود. اگر شکل گوش سگ حالتی افتاده دارد لبۀ گوش را ابتدا بالا نگهداشته دارو را داخل گوش ریخته و بعد گوش را به حالت اول بر می گردانید. بعد از ریختن دارو در گوش انتهای گوش را ماساژ می دهید این عمل باعث می شود دارو سریعتر جذب شده و در گوش پخش شود.

استعمال دارو در سگهایی که بیماری مزمن گوشی دارند

 در سگهایی که دچار عفونت و بیماریهای مزمن گوشی هستند باید کانال گوش تمیز و بدون مو باشد تا هوا بخوبی در آن جریان پیدا کند. جریان هوا به روند بهبود بیماری سرعت می بخشد. به همین منظور برای تجویز دارو در سگهایی گه بیماری مزمن گوش دارند به روش زیر باید عمل کرد:

 _ سگ را بروی میزی قرار داده و حیوان را بر روی شکم بخوابانید.
_ موهای گوش برونی و گوش داخلی را جدا کنید.
 _گوشها را در بالای سر قرار داده و با باند گشی استوانه ای که بر روی آن سوراخی قرار دارد (سوراخ بر روی حفرۀ گوش قرار میگیرد) باز نگهدارید به شکلی که گوشها کاملا بر روی سر قرار گیرند و حرکت نکنند.
_ دست چپ را در زیر فک سگ قرار داده و با دست دیگر دارو را در گوش حیوان بریزید.

در بیماریهای مزمن گوش اکر گوش میانی و داخلی درگیر شده باشند دکتر دامپزشک ممکن است داروهای خوراکی برای سگ تجویز کند و اگر بیماری در گوش میانی شدید باشد عمل جراحی صورت می گیرد.

در مواقع زیر دکتر دامپزشک برای تجویز دارو و یا شستشوی گوش از داروی مسکن و یا بیهوشی استفاده می کند:
_ در زمانی که سگ درد شدید داشته باشد و اجازه به تمیزکردن و یا تجویز دارو ندهد.
_زمانی که دامپزشک تصمیم به نمونه برداری از ترشحات گوش سگ را داشته باشد.
_ زمانی که جسم خارجی در گوش قرار گرفته باشد.

پیام بگذارید