بیمارستان دامپزشکی شبانه روزی پایتخت

aparat
بهترین بیمارستان دامپزشکی تهران
بیمارستان دامپزشکی پایتخت

Pyorrhea یا همان پیوره بیماری لثه ای پیشرفته و خطرناکی است که در صورت عدم درمان منجر به از دست دادن دندان ها و بروز مشکلات استخوانی در سگها میشود . با رعایت بهداشت دهان و دندان سگ در خانه Pyorrhea به آسانی قابل پیشگیری است .
طبق گفته جامعه دامپزشکی آمریکا ، چهار سگ از هر پنج سگ در سن 3 سالگی به مشکلات لثه ای دچارند و با بالا رفتن سن حیوان این مشکلات نیز شدید تر میشوند .
نژاد های کوچکتر بیشتر به مشکلات لثه ای دچار میشوند و علت شیوع این مشکلات در نژاد های کوچک وجود 42 دندان در دهان آنهاست که با دندان های سگهای بزرگ برابرند و در آرواره کوچک آنها به آسانی جا نمیگیرند . مشکلات لثه ای در نژاد های پاگ و یورکشایر تریر شایع تر است و در سگهای میکس هر کدام از این دو نژاد نیز مشکلات لثه ای مشاهده میشود .
 
نشانه های Pyorrhea
Pyorrhea سومین مرحله مشکلات لثه ای در یک سگ است . مرحله اول ورم لثه هاست که در اثر وجود پلاک و چرک در دهان سگ به وجود می آید . مرحله دوم مشکلات لثه ای در سگهای عفونت های دهانی است که بر اثر از بین نرفتن پلاک و چرک در لثه ها به وجود می آید و دهان سگ دچار عفونت میشود و کیسه های چرکی در کنار دندان ها ایجاد میشود .

نشانه های ابتلای سگ شما به Pyorrhea عبارتند از :
◾مشکلات استخوان های فک
◾به وجود آمدن پلاک و چرک بر روی لثه ها یا دندان های سگ
◾سرخی لثه ها
◾التهاب
◾بی اشتهایی
◾بوی بد دهان
◾کیسه های چرکی چسبیده به ریشه های دندان
◾از دست دادن دندان ها
اعضای دیگر بدن مانند کبد ، کلیه ها و قلب ممکن است بر اثر بیماری های لثه ای آسیب ببینند زیرا باکتری ها موجب راه یافتن بیماری به جریان خون میشوند . سگهای مسن مبتلا به Pyorrhea ممکن است دچار بیماری هایی مانند عفونت های کلیوی و Endocarditis ( عفونت Endocardium یا لایه داخلی قلب ) شوند .
بعضی نژاد ها بشتر به Pyorrhea مبتلا میشوند
 بعضی از نژاد ها مانند سگهای پاگ ، یورکشایر تریر ، داتشهاوند و و مینیاتور اشناوزر بیشتر به بیماری های لثه ای مبتلا میشوند . اگر سگ یکی از نژاد های ذکر شده است ، باید به سلامت دهان و دندانش اهمیت بسیاری بدهید .
درمان Pyorrhea
دامپزشک شما معمولا برای از بین رفتن عفونتی که موجب به وجود آمدن Pyorrhea شده برای سگ آنتی بیوتیک تجیوز خواهد کرد . البته گاهی نیاز به کشیدن تمام دندانها و یا عمل جراحی برای برداشتن استخوان فک آلوده نیز هست .
روش های پیشگیری از Pyorrhea
مخلوطی از مراقبت های پزشکی و خانگی موجب پیشگیری از ابتلای سگ به Pyorrhea خواهد شد . هر ماه سگ خود را به نزد دامپزشک ببرید تا دندان هایش معاینه شده و درمان های لازم انجام شود . در خانه نیز با مسواک و خمیر دندان مخصوص پت ها دندان های سگ را تمیز کنید و از اسپری های مخصوص دهان سگ نیز استفاده کنید .

پیام بگذارید