سبزیجاتی که برای سگها مناسب می باشند


علت قرار دادن سبزیجات در جیرۀ غذایی سگ ها


سبزیجات منبع غنی از ویتامین ها، آنتی اکسیدها و فیبر می باشند. سبزیجات نه تنها برای انسانها مفید است، بلکه برای سگ ها بیش از حد خوب می باشد. سگ ها نیز می توانند مانند انسانها از مزایای مشابه سبزیجات خاص بهرمند شوند.
اگرچه برخی استدلال می کنند که سبزیجات یک جزء لازم از رژیم غذایی سگ نمی باشد، اما وجود سبزیجات در جیرۀ غذایی سگ به علت تامین مواد شیمیایی گیاهی از بیماریهای مختلف آنها پیشگیری می کند و معمولا سگ قادر نیست این مواد شیمیایی گیاهی را از منابع دیگر دریافت کند.
در حال حاضر منافع مثبت مصرف سبزیجات در مطالعات حیوانی بسیار مورد توجه و تحقیق محققان قرار گرفته است. اگرچه سبزیجات از اجزای ضروری در رژیم غذایی سگسانان نیست اما به علت ازدیاد مواد شیمیایی گیاهیی که در سبزیجات موجود است تحقیقات نشان داده این مواد شیمیایی در پیشگیری برخی بیماریهای مزمن در سگ ها بیشتر از انسانها نتیجه بخش بوده است.
حال که متوجه شدید وجود سبزیجات در رژیم غذایی سگ، خیلی خوب است این نیز مهم است که بدانید کدام سبزیجات به طور بالقوه برای سگ ها مضر می باشند: دو موردی که باید در جیرۀ غذایی سگ از استفادۀ آنها اجتناب شود سیر و پیاز است. تحقیقات نشان داده است که مصرف بالای آنها منجر به کم خونی در سگ ها می شود. دیگر سبزیجاتی که به طور بالقوه اثرات سوء بر سلامت سگ دارند عبارتند از آواکادو، گوجه فرنگی و قارچ های وحشی.

چگونگی قرار دادن سبزیجات در جیرۀ غذایی سگ ها


مشکلاتی که ممکن است با خوردن سبزیجات برای سگ ها ایجاد شود مشکلات هضم و نفخ می باشد. برای جلوگیری از این مشکلات می توان سبزیجات را بصورت بخارپز و پخته در اختیار سگ قرار داد. روش بخارپز( در آبکش فلزی، سبزیجات را قرار داده و روی ظرفی که در آن آب درحال خوش است گذاشته تا سبزیجات به وسیلۀ بخار آب جوش پخته شوند) سبب می شود مواد مغذی سالم و مواد شیمیایی گیاهی پس از پخته شدن در گیاه همچنان حفظ شوند. بهتر است هر روز به ظرف غذای سگ سبزیجات متنوع اضافه کنید تا همیشه برای خوردن آنها اشتیاق نشان دهند.

بیاد داشته باشید: هیچگاه مقدار زیادی از سبزیجات را برای بار اول در اختیار سگ قرار ندهید و آنها را در مقادیر بسیار کم به عنوان یک میان وعده به جیرۀ غذایی روزانۀ سگ اضافه کنید. بهتر است اضافه کردن سبزیجات به رژیم غذایی سگ به صورت تدریجی باشد زیرا تغییرات ناگهانی در وعده های غذایی می تواند بروز مشکلات دستگاه گوارش و اسهال را در سگ افزایش دهد. همیشه بیاد داشته باشید که سبزیجات حتما باید کاملا شسته شوند تا مواد ضد آفات روی آنها کاملا ازبین بروند، این مواد شیمیایی ضد آفات برای سگ بسیار خطرناک هستند و می توانند باعث مسمومیت شدید شوند.

اگر سگ شما تمایلی به خورد سبزیجات نشان نمی دهد، سبزیجات پخته شده را به صورت پوره در آورده و با غذای روزانۀ سگ مخلوط کنید.
بیاد داشته باشید: سبزیجات هرگز نقش غذای اصلی سگ را ندارند و تنها یک چهارم ( یک دوم فنجان ) مواد غذایی روزانۀ سگ را تشکیل می دهند و این میزان باید همراه با یک منبع باکیفیت، که دارای پروتئین بالا می باشد همراه گردد.
بهتر است در جیرۀ غذایی سگ از سبزیجاتی که گلیسمیک (قند) بالایی دارند مانند سیب زمینی استفاده نکنید زیرا ارزش غذایی کمتری دارند و ممکن است سبب افزایش وزن در سگ گردند.

برخلاف انسان سگ ها نمی توانند به درستی تمام سبزیجات را هضم کنند وحتی برخی از آنها می توانند به شدت برای سگ ها آلرژی زا باشند؛ بنابراین مهم است که شما به عنوان یک صاحب، از سبزیجاتی در جیرۀ غذایی سگ خود استفاده کنید که برای آنها مناسب و بی ضرر باشند.

کلم ها
بهترین سبزیجات برای سگ ها از نقطه نظر خواص درمانی خانوادۀ کلم ها می باشند. اگرچه بعضی از این کلم ها سخت هضم می شوند، اما همیشه می توان برای قابلیت هضم بهتر به صورت پخته در جیرۀ غذایی سگ قرار گیرند. در انواع كلم املاح معدنى از جمله سولفات، نيترات دوپتاس، اكسيدهاى آهن و گوگرد وجود دارد وغنی از آنتی اکسیدان ها می باشند.

مانند: کلم بروکلی، کلم سفید، گل کلم، کلم بنفش، کلم بروکسل (کلم فندقیکلم (سفید و بنفش)
کلم دارای ویتامین های A، B1، B2، B5، B6، B9 و C می باشد و حاوی کلسیم، آهن، منیزیم، فسفر، پتاسیم و روی است.
کلم برای سگ هیچگونه ضرری ندارد. کلم سرشا از آنتی اکسیدان ها است و به همین دلیل در برابر سرطان از سگ محافظت می کند. همچنین دارای مقدار زیادی بتاکاروتن است و منبع خوبی از indole_3_carbind است که می تواند رشد سلول های سرطانی را متوقف سازد. ویتامین A موجود در کلم به طور موثری می تواند از شب کوری سگ ها جلوگیری کند. فیبر خشن کلم می تواند به حرکت دستگاه گوارش کمک کرده و از یبوست سگ جلوگیری کند.
سگ ها می توانند کلم را صورت خام و هم به صورت پخته بخورند. تحقیقات نشان می دهد کلم پخته خواص ضد سرطانی کمتری دارد اما به هضم آسان سگ کمک می کند و از نفخ جلوگیری به عمل می آورد.
در صورتی که به سگ می خواهید کلم را خام بدهید بهتر است آنرا رنده شده و در وعده های بسیار کوچک در اختیار سگ قرار دهید.
برخی از سگ ها کلم بنفش را بیشتر از کلم سفید دوست دارند اما هیچ فرقی ندارد و انواع کلم غنی از آنتی اکسیدان می باشند.

توجه: خوردن بیش از حد کلم باعث درد شکم، اسهال و نفخ سگ می گردد. کلم خام دارای تیوسیانات است و خوردن زیاد آن باعث کم کاری غدد تیروئید می شود و به همین علت بهتر است به صورت پخته در اختیار سگ قرار گیرد.

کلم بروکلی


کلم بروکلی برای رژیم غذایی سگ مناسب می باشد. حاوی ویتامین های A، B1، B2، B3، B5، B9 و C می باشد. که این ویتامین ها برای رشد و نمو بسیار ضروری هستند. ویتامین C یک آنتی اکسیدان است که می تواند زمانی که سگ تحت استرس و بیماری قرار دارد حالتی التیام بخش برای حیوان داشته باشد. کلم بروکلی دارای کلسیم، آهن، منیزیم، فسفر، پتاسیم و روی می باشد.
این گیاه در واقع یک منبع بزرگ از فیبر برای سگ و دیگر حیوانات خانگی محسوب می شود. در اختیار قرار دادن کلم بروکلی در تکه های کوچک به عنوان میان وعده و جویده شدن آن می تواند باعث تمیز شدن طبیعی دندان ها و دهان سگ شود.
از کلم بروکلی نباید به میزان زیاد در تغذیه سگ استفاده شود. شما می توانید گاه به گاه یک یا دو تکه در غذای سگ خود اضافه کنید و یا به صورت تشویقی در اختیار سگ قرار دهید.
کلم بروکلی یک مادۀ مغذی و دارای ویتامین های بسیار است اما دستگاه گوارش سگ ها نمی تواند به سادگی انسان ها کلم بروکلی را هضم کند. اما با این حال کلم بروکلی برای سگ ها خطرناک نیست، اما آنها همیشه نیاز به خوردن کلم بروکلی ندارند.
در موارد خاص غذایی دیده شده است که خوردن مقادیر زیاد برای سگ ها کشنده بوده است که کلم بروکلی در این گروه قرار دارد.
شما ممکن است کمی گیج شده باشید که آیا آخر کلم بروکلی برای سگ خوب است یا کشنده؟!!

 
توجه بسیار مهم


این گیاه زمانی برای سگ مضر است که بیش از حد مورد مصرف قرار گیرد. اما مقدار کمی از آن نه تنها خطری برای سگ ندارد، بلکه بسیار سودمند نیز می باشد. برخی از افراد دچار سوء تفاهم شده اند و فکر می کنند کلم بروکلی سمی است در صورتی که این فکر کاملا اشتباه می باشد. به طور کلی کلم بروکلی سمی نیست و مقدار مصرف آن است که مهم می باشد. کلم بروکلی حاوی (isothiocyanate) است که یک محرک معده می باشد و این ماده ای است که باعث مسمومیت سگ بر اثر خوردن زیاد کلم بروکلی می شود.

چگونه کلم بروکلی را با خیال راحت می توان به سگ داد؟


در اختیار قرار دادن مقدار کمی کلم بروکلی هیچ گونه عوارض جانبی برای سگ به همراه نخواهد داشت. میزان مصرف کلم بروکلی کاملا به جثۀ سگ شما بستگی دارد. دادن یک بزرگ از کلم بروکلی به لابرادور ممکن است خوب باشد اما همان تکه می تواند برای یک سگ کوچک مانند شی هوا هوا کشنده باشد.
کلم بروکلی باید 5% از غذای مصرفی روزانۀ سگ شما را تشکیل دهد. اگر مصرف بروکلی از 10% بیشتر از رژیم غذایی روزانۀ سگ را تشکیل دهد باعث ایجاد مشکلات جدی معده می شود و اگر بیشتر از 25% باشد می تواند در سگ مسمومیت شدید ایجاد کرده و باعث مرگ شود.

گل کلم


گل کلم سرشار از مواد غذایی مغذی گیاهی و آنتی اکسیدان ها است که مصرف آنها برای سگ بسیار خوب می باشد.
گل کام منبع خوبی از ویتامین ها و فیبر محلول است که می تواند به تمیز شدن دندانهای سگ کمک کند. ویتامین ها و آنتی اکسیدان موجود در گل کلم خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها را در سگ کاهش می دهد از جمله التهاب و پیری زودرس. تحقیقات نشان می دهند که گل کلم دارای مسدود کننده های قوی سرطان زا به نامisothiocyanate می باشد که می تواند از گسترش سلول های سرطانی جلوگیری به عمل آورد اما شما باید توجه داشته باشید که isothiocyanate می تواند باعث تحریک روده و تولید گاز کند. بنابراین سگ ها نباید بیش از حد گل کلم مصرف کنند. گل کلم باید کمتر از 5% از جیرۀ غذایی سگ را به طور منظم دربر گیرد.
مواد مغذی موجود در کلم کاملا مشابه کلم بروکلی می باشد. با این تفاوت که کلم بروکلی حاوی سطح بالاتری از کاروتن و فیبر است. به طور کلی کلم بروکلی ارزش غذایی بیشتر و طعم بهتری نسبت به گل کلم دارد.
سگ ها گل کلم را می توانند به صورت خام یا پخته مصرف کنند. شما می توانید آنها را در تکه های کوچک خورد کرده تا بهتر هضم شوند. همچنین می توانید گل کلم را پخته و یا بخارپز در اختیار سگ قرار دهید تا هضم راحتری داشته باشد و مواد مغذی خود را از دست ندهد چون جوشاندن گل کلم در آب باعث از دست رفتن مواد مغذی آن می شود.
در میزان گل کلمی که در جیرۀ غذایی روزانۀ سگ قرار می دهید همیشه اعتدال را رعایت کنید.

کلم بروکسل (کلم فندقی)


كلم بروکسل از نظر خاصيت بسيار به كلم معمولى شبيه است ودارای ویتامین های K، G، A، B1 و B6 می باشد و حاوی مواد معدنی مانند آهن، فولات، منگنز، پتاسیم، گوگرد، کلسیم، ارسنیک، ید است و منبع سرشاری از اسيد فوليک.
كلم بروکسل به واسطۀ گوگردى كه دارد بر ضد ترشحات چربى زياد پوست كه منجر به ريزش مو سگ مى شوند مبارزه مى كند. معمولا اين بيمارى در اثر فعاليت غير منظم غده هاى ترشح چربى به وجود مى آيد و باعث اگزمايى شدن پوست مى شود. اين گياه چون داراى ارسنيک است، اشتهای سگ را زياد مى كند و به او نيرو و جوانى مى بخشد و باعث زيبايى و طراوت پوست و موی سگ می شود.
كلم بروكسل به علت داشتن مواد گوگردى براى رفع خارش و شورۀ سگ داروى بسيار موثری است. براى اين منظور پوست را با جوشاندۀ غليظ برگ هاى اين كلم ماساژ دهيد و بعد از چند دقیقه خوب با آب بشویید.
کلم بروکسل برای قلب مناسب است و براى مواردى چون رماتيسم و نقرس مفيد می باشد. باعث بهبود بينايى می شود. در كلم بروكسل مقدار زيادى ويتامين C وجود دارد به همين دليل بدن را در مقابل بیماریها مقاوم مى سازد.
بتاكاروتن، اسيدفوليک و آهن نيز به فراوانی در اين نوع کلم يافت می شوند. برگ های سبز تيره بيرونی آنها از نظر ميزان ويتامين C و بتاكاروتن غنی تر از برگ های كمرنگ تر داخلی است. بنابراين كندن و دور ريختن آنها به معنای از دست دادن اين مواد مغذی مهم است.
کلم بروکسل حاوى مقدار زيادى كلسيم، گوگرد، ارسنيک و يد است و براى تقويت خون و رفع كم خونى نيز بسيار مفيد می باشد. و هم چنين به علت ملین بودن غشاهاى مخاطى معده و روده ها را پاک سازی مى كند.
توجه داشته باشید که کلم بروکسن یک ملین طبیعی است و زمانى که پخته شود تاثير ملین بودن آن بيشتر مى شود به همین علت باید به میزان مصرف روزانۀ آن در جیرۀ غذایی سگ بسیار توجه داشته باشید.

نخود سبز (نخود فرنگی)


نخود فرنگی منبع خوبی از ویتامین های A، B، C و K است. نخود فرنگی کم کلسترول بوده و دارای چربی اشباع شده و سدیم می باشد همچنین حاوی مس، منیزیم، پتاسیم، تیامین، فسفر و فیبر بالا می باشد.
نخود فرنگی برای سگ ها بی خطر است و می توان آنرا با غذاهای دیگر سگ پخت. شما می توانید ترکیبی از نخود فرنگی، برنج و هویج را به جیرۀ روزانۀ غذایی سگ خود اضافه کنید. سگ ها نمی توانند سلولز سبزیجات را بشکنند شما با پختن سبزیجات سلولز را می شکنید و این عمل باعث می شود که سگ ها بتوانند مواد غذایی که به طور معمول نمی خورند را با میل قبول کنند. نخود فرنگی خام به نظر برای سگ خوب است اما به یاد داشته باشید خوردن نخود فرنگی خام هیچ مواد مغذی به سگ نمی رساند چون سگ توانایی هضم آنها را ندارد و از بدن دفع می شود اگرچه سگ ها نخود فرنگی یخ زده را خیلی دوست دارند و می توانید به عنوان تشویقی در حد محدود از آن استفاده کنید.
معمولا ما به نخود فرنگی به عنوان یک غذای عجیب غریب از نظر مواد مغذی فکر نمی کنیم. از آنجایی که طعم شیرین و بافت نشاسته ای دارد پس ما می دانیم که نخود فرنگی مقداری قند و نشاسته دارد. اما آنها نیز حاوی مجموعه ای منحصر به فرد از غذاهای گیاهی سلامت می باشند.
یکی از این مواد گیاهی مغذی پلی فنلی به نام (coumestrol) است که به تازگی محققان برروی خواص ضد سرطان معدۀ آن درحال تحقیق هستند. مطالعه بر اساس مردم مکزیک است که نشان می دهد مصرف روزانۀ نخود سبز همراه با دیگر حبوبات باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان معده به ویژه هنگامی که مصرف coumestrol روزانه از این حبوبات در حدود 2 میلی گرم یا بیشتر باشد. از آنجایی که یک فنجان نخود فرنگی حاوی 10 میلی گرم coumestrol است، افزودن این میزان به جیرۀ غذایی سگ برای مقابله با سرطان بسیار قابله توجه می باشد.
مواد مغذی گیاهی منحصر به فرد دیگر نخود فرنگی آنتی اکسیدان های کلیدی است که مزایای ضد التهابی دارند از جمله آن مواد مغذی گیاهی (phytonutrient) که تازه در نخود فرنگی کشف شده است سیاپونین است که نام آنتی اکسیدان های موجود در آن از نام علمی نخود فرنگی (pisum) گرفته شده است که عبارتند از: pisumsaponinis I،pisumsaponinis II و pisomosides A ،pisomosides B و مواد مغذی گیاهی دیگری که در نخود فرنگی وجود دارد فنولیک اسید های مانند: فرولیک (ferulic)، کافئیک اسید و فلاونول هایی مانند: کاتچین و ایپیکاتیچین (epicatechin) می باشد.
ترکیب این مواد تاثیر بسیار بالایی بر سلامت بدن خواهند داشت. به عنوان مثال، برخی از محققان در حال حاضر بر این باورند که مصرف حبوبات و نخود فرنگی می تواند باعث کاهش خطر دیابت نوع دوم گردد؛ نه تنها به علت شاخص قد خون نسبتا پایین نخود فرنگی (50_45)، فیبر قوی و پروتئین همچنین به علت ترکیب غیر معمول آنتی اکسیدان و ضد التهاب ها (anti_ inflammatory) مواد مغذی گیاهی نخود فرنگی به عنوان یک غذای سازگار با محیط زیست شناخته شده است.
اگرچه نخود فرنگی از سبزیجاتی است که بسیار کم چرب می باشد (با حدود یک سوم گرم چربی در هر فنجان) آنهم از نوع چربی محلول در مواد مغذی بسیار چشمگیر و با ارزش می باشد. تحقیقات اخیر نشان داده است که نخود فرنگی یک منبع قابل اعتماد از اسیدهای چرب امگا3 را در قالب اسد آلفالینولینک (ALA) دارا می باشد. در یک فنجان نخود فرنگی شما می تواندید حدود 30 میلی گرم از ALA را داشته باشید و حدود 130 میلی گرم اسید چرب امگا6 ضروری، اسید لینولئیک یافت می شود. این محتوای چربی بسیار کوچک اما با کیفیت بالا که در نخود فرنگی وجود دارد کمک می کند تا ما بتوانیم مواد مغذی محلول در چربی را از حبوبات بدست آوریم از جمله مقدار قابل توجهی از بتاکاروتن و مقدار کمی اما با ارزش از ویتامین E.
با توجه به تمامی تحقیقاتی که در مورد نخود فرنگی انجام شده ثابت می کند سگ می تواند نخود فرنگی بخورد. در واقع باید مطمئن شوید سگ شما حتما در یک هفته یک فنجان نخود سبز را در جیرۀ غذاییش دریافت کند.

لوبیا سبز


لوبیا سبز دارای و تامین های A، B1، B2، B3، B6، C، K و E می باشد. همچنین حاوی مواد معدنی چون اسید چرب امگا3، کلسیم، آهن، منیزیم، مس، نیاسین، منگنز، تیامین، بتاکاروتن، ریبوفلاوین، پتاسیم و روی است.
ویتامین E نه تنها نقش مهمی در تکثیر سلولی ایفا می کند بلکه به علت داشتن خواص ضد التهابی به جلوگیری و بهبود بیماریهای مزمن پوستی کمک شایانی می کند.
لوبیا سبز غنی از فیبر است و سگ ها به راحتی آنرا هضم و جذب می کنند و بهترین درمان برای چاقی سگ می باشد. اگر سگ شما با مشکل چاقی روبرو است می توانید با قرار دادن یک سوم تا دو سوم لوبیا سبز در جیرۀ غذایی باعث کاهش وزن سگ بدون از دست دادن ویتامین های بدنش شوید. این توصیۀ اکثر دامپزشکان است زیرا لوبیا سبز می تواند باعث کاهش وزن سگ شود. لوبیا سبز بخش بزرگی از معدۀ سگ را پُر می کند و دیگر حیوان نمی تواند بیش از حد غذا بخورد در صورتی که حالت گرسنگی هم ندارد. از همه مهمتر چون لوبیا سبز دارای کالری و چربی کمی می باشد با خوردن آن، شما دیگر نباید ناراحت مصرف کالری بیش از حد سگ باشید.
توجه: بیاد داشته باشید که لوبیا سبز باید به تدریج به جیرۀ غذایی روزانۀ سگ اضافه شود، حتی می توانید نیمی از غذای سگ را به لوبیا سبز اختصاص دهید و نیم دیگر، غذای همیشگی سگ باشد. سگ ها لوبیا سبز را هم به صورت خام و هم به صورت پخته می توانند مصرف کنند.
در صورتی که مشاهده کردید سگ علائمی از مشکلات گوارشی مانند اسهال و استفراغ را نشان می دهد به معنی این است که شما بیش از حد از لوبیا سبز در غذای سگ استفاده کرده اید و باید میزان آن را کاهش دهید.
لوبیا سبز هیچ ضرری برای سگ ها ندارد اما این سبزی باید به صورت طبیعی در اختیار حیوان قرار گیرد یعنی بدون هر گونه ادویه. لوبیا سبز کنسروی، شور یا ترشی نباید در تغذیه سگ مورد استفاده قرار گیرد.

مارچوبه


این گیاه دارای ویتامین های A، B1، B2، C، E و K است. مواد معدنی آن شامل آهن، فولات، مس، منگنز، کروم، پتاسیم و فیبر بالا می باشد.
سگ با خیال راحت می تواند مارچوبه بخورد و شما می توانید آن را به صورت خام و یا بخارپز در جیرۀ غذایی سگ قرار دهید. بیاد داشته باشید که این گیاه یک میان وعدۀ غذایی است و نقش غذای اصلی را برای سگ ندارد و می توان در قطعات کوچک به عنوان تشویقی نیز به سگ داد شود.
مارچوبه گیاهی به طور کامل امن برای سگ می باشد و منبع بسیار خوبی از فیبر است. همچنین کروم موجود در مارچوبه که یک مادۀ کمیاب معدنی است توانایی انسولین را دارد و انتقال گلوکز را از جریان خون به سلول ها افزایش می دهد. این گیاه غنی از گلوتاتیون است که یک ترکیب زدودن سموم می باشد و مواد سرطان زا و سایر ترکیبات مضر مانند رادیکال های آزاد را تجزیه می کند. به همین دلیل خوردن مارچوبه می تواند باعث مبارزه و پیشگیری بدن با انواع خاصی از سرطان ها از جمله سرطان استخوان، پستان، رودۀ بزرگ، حنجره و ریه گردد.
همچنین مارچوبه به علت داشتن آنتی اکسیدان های بالا در میان میوه ها و سبزیجان بالا ترین رده را در ختثی کردن رادیکال های آزاد سلول ها را دارد و بر اساس تحقیقان ممکن است سرعت و روند پیری را در سگ ها کاهش دهد.
این گیاه سطح بالایی از اسید آمینۀ asparaginase را دارا می باشد که یک ادرار آور طبیعی است. افزایش ادرار نه تنها باعث دفع مایعات می شود بلکه باعث خارج شدن نمک اضافی بدن سگ می گردد که این روند می تواند به حفظ سلامت قلب کمک کند.

اسفناج


استفاده از اسفناج در رژیم غذایی سگ بسیار عالی می باشد. اسفناج حاوی ویتامین های A، B، C، E و K است. مواد معدنی موجود در اسفناج عبارتند از کلسیم، آهن، فولات، لوتئین، بتاکاروتن و فیبر گیاهی خام است. فیبر گیاهی می تواند حرکت حلقوی دستگاه گوارش را افزایش داده و به عمل دفع سرعت بخشد. ویتامین های C و K می توانند باعث حفظ سلامت استخوان های بدن سگ گردند همچنین ویتامین K به حفظ عملکرد طبیعی خون نیز کمک می کند .
مصرف اسفناج در جیرۀ غذایی سگ از التهاب و مشکلات قلبی عروقی و از ابتلا به انواع سرطان ها جلوگیری به عمل می آورد. اگر سگ شما مبتلا به کم خونی است افزودن اسفناج در جیرۀ غذایی برایش بسیار مفید است، چراکه اسفناج غنی از فولات و آهن است و می تواند گردش خون را بهبود و کم خونی را درمان سازد.
تحقیقات اخیر نشان داده است که اسفناج منبع خوبی از لوتئین و zeaxanthin است که برای بینایی چشم سگ فوق العاده بوده و اثر آنتی اکسیدانی آن می تواند شبکیه چشم را از آسیب ها حفظ کرده و به بینایی بهتر سگ، کمک کند.
زمانی که از اسفناج در تغذیه سگ استفاده می شود میزان غذای روزانۀ سگ باید دو برابر میزان اسفناج مصرفی در هر وعدۀ غذایی باشد.
خوردن اسفناج برای سگ در صورتی که در حد تعادل باشد هیچ ضرری ندارد، در واقع سگ ها سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج و کاهو را دوست ندارند. اگر سگ شما خوردن اسفناج را دوست دارد این خیلی خوب است. شما می توانید برای تغذیه سگ، اسفناج را بخارپز، پخته و یا آب آنرا بگیرید (یک فنجان برای سگ های بزرگ، نصف فنجان برای سگ های کوچک). اما توصیه می شود اسفناج را در آب جوش نپزید زیرا مواد مغذی خود را از دست می دهد. بهتر است اسفناج را خوب خرد و ریز کرده تا برای سگ قابل هضم تر گردد. اسفناج را سگ می تواند به صورت خام نیز مصرف کند اما خام این گیاه بسیار دیر هضم است و می تواند برای سگ مشکلات معده ایجاد کند.


توجه


در بین مردم یک سوء تفاهم وجود دارد که فکر می کنند اسفناج جذب کلسیم را مسدود می کند به همین علت اسفناج را برای سگ ها مضر می دانند.
اسفناج دارای اسید اگزالیک بالایی است که برای سگ سمی می باشد به همین علت مصرف مقادیر زیادی از اسفناج در جیرۀ غذایی سگ مضر می باشد. با این حال سگ به آسانی نمی تواند اسفناج را بخورد (هضم و جذب کند). مگر اینکه سگ در تمام طول روز مشغول خوردن اسفناج باشد تا به دوز سمی آن برسد!!!
در نتیجه اسفناج یکی از بهترین سبزیجات برای سگ ها می باشد اما شما باید بیش از حد از این سبزی در تغذیعه سگ استفاده نکنید زیرا دستگاه گوارش سگ ها طوری طراحی نشده است که بتواند سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج را مصرف کند. مقدار زیاد مصرف آن می تواند باعث درد معده و اسهال شود. اعتدال کلید استفاده از اسفناج است.

جعفری


جعفری حاوی پروتئین، فیبر، کلسیم، ریبوفلاوین، پتاسیم، آهن، منیزیم، نیاسین، فسفر و ویتامین های A، B1، B2، C و K می باشد.
این سبزی باعث کاهش فشار خون و مانع نفخ سگ می شود و اثرات ضد باکتریایی دارد. جعفری باکتری های دهان سگ که باعث بوی بد آن می شود را ازبین برده و باعث خوشبو شدن نفس سگ می گردد. خوردن جعفری به کاهش التهابات مفاصل سگ ها نیز کمک می کند.
برگ و ساقۀ جعفری بسیار مغذی است و می توان آنها را با جیرۀ غذای اصلی سگ هایی که دچار کم خونی هستند ترکیب کرد. این گیاه یک ادرار آور طبیعی است بنابراین در تقویت عملکرد کلیه ها مفید می باشد. علاوه بر اینکه جعفری ضد نفخ است باعث تقویت ماهیچه های روده می شود و در درمان سوء هاضمه موثر می باشد. جعفری یک گیاه مغذی و نیروبخش برای سگ ها محسوب می شود. صاحبان می توانند برای درمان اختلالات ادراری و معده از آب برگ های تازۀ جعفری استفاده کنند. برگ های تازه و آب دار را در مخلوط کن یا آبمیوه گیری ریخته و آب بدست آمده از جعفری را به طور مستقیم (زمانی که معدۀ سگ خالی است) به سگ می دهید و یا می توانید به آب آشامیدنی سگ اضافه کنید. (یک قاشق چای خوری برای هر 10 کیلوگرم وزن سگ)
ریشۀ جعفری برای درمان آرتریت (ورم مفاصل) سگ بسیار عالی می باشد. برای این منظور یک یا دو قاشق چایخوری سر پُر از ریشۀ خشک یا تازۀ جعفری رارنده کرده و آن را می خوشانید مایع حاصله از آنرا (به همان میزان آب تازۀ جعفری) در اختیار سگ قرار می دهید.
هشدار
اگر سگ شما در دوران بارداری قرار دارد و یا از التهاب کلیه رنج می برد هرگز از جعفری در تغذیه حیوان استفاده نکنید.

تربچه


چه برگ و چه ریشۀ تربچه هیچ ضرری برای سگ ندارد. مگر اینکه عطر و طعم تندی داشته باشد که در این صورت مصرف بیش از حد آن برای توله ها توصیه نمی شود. قبل از اینکه تربچه را به سگ بدهید بهتر است آنرا بچشید تا تند نباشد چون برخی از سگ ها گیاهان تند را دوست ندارند.
تربچه دارای پروتئین های طبیعی گیاهی است و خوردن آن از یبوست سگ ها جلوگیری می کند. همچنین دارای پتاسیم و ویتامین C است. بافت خشن برگ های تربچه می توانند نقش یک مسواک طبیعی را برای سگ داشته باشند و به حذف پلاک از دندان های توله ها کمک کند.
تربچه را می توان به عنوان یک مکمل غذایی به جیرۀ روزانۀ غذای سگ اضافه کرد و یا از ریشه و یا جوانۀ آن در طی روز و قبل از شام به جای تشویقی و میان وعده غذایی استفاده نمود. سگ ها می توانند گاه به گاه از تربچه به عنوان یک منبع طبیعی گیاهی بهرمند شوند زیرا دارای فیبر بسیار بالایی می باشد.
اگر سگ شما عادت دارد وارد باغچه شده و گیاهان آنرا بخورد بهترین پیشنهاد کاشت بذر تربچه به عنوان یک گیاه امن است.
 

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.