بیمارستان دامپزشکی شبانه روزی پایتخت

aparat
بهترین بیمارستان دامپزشکی تهران
بیمارستان دامپزشکی پایتخت

هميشه پيشگيري از درمان بهتر است و سلامت و خوب بودن سگتان مستثنی نیست! هر هفته شما باید سگتان را دقیق و منظم احتمالی بیماری چک کنید . فقط به یاد داشته باشید که در ببعضی سگ ها بیماری و درد به راحتی پنهان می شود ، پس باید هوشیار باشید .
لیست بررسی سلامتی

شرایط بدنی- ما احتیاج دارید تا با شکاف های معین شرایط بدنی سگتان اشنا شوید . هنگامی که دستتان را روی سگتان می گذارید ، باید قادر به حس کردن گاهی دیدن دنده ها و (بسته به نژاد و طول موهای بدن دارد) نسبتا به راحتی ، با پوشش کمی از چربی باشد . هنگامی که بدن از بالا دیده می شود باید شبیه ساعت شنی باشد و شکم باید از سینه به سمت پاهای سگ شیب داشته باشد . اجرای شکاف های معین شرایط بدنی روی سگتان ، شما را قادر می سازد از هرگونه تغییر که ممکن است بارها اتفاق بیفتد و شما را از کاهش وزن احتمالی یا درد اگاه می سازد ، که گاهی اوقات مشکلات سلامتی پنهان شده را نمایان می سازد و باید همیشه توسط دامپزشکتان بررسی شوند .

گوش ها : گوش های سگتان همیشه باید تمیز و بدن هیچ گونه ترشح غلیظ قهوه ای یا سبز رنگ باشد . همچنین نباید هیچ گونه قرمزی ، خارش ، بوی ازار دهنده باشد . برای سگ هابا گوش های کم مو یا انهایی که گوش های سفید دارند ، پیشنهاد می شود از کرم ضد افتاب برای جلوگیری از افتاب سوختگی (که ممکنه باعث به وجود امدن سرطان پوست شود ) استفاده شود . بعضی از گونه های گوش بلند از تمیز کردن گوش ها توسط گوش پاک کن های مخصوص که دامپزشک پیشنهاد کرده سود می برند . گوش منطقه ای بسیار ظریف و حساس است و چون گوش پاک کن ممکن است به گوش ایسب برساند پیشنهاد می شود که هرگز با گوش پاکن داخل مجرای گوش را کاوش نکنید . اگر سگتان سرش را به یک طرف نگه داشت ؛ یک طرف از صورتش را به فرش یا چمن سایید یا همیشه سرش را تکان می دهد ، ما پیشنهاد می کنیم که او را برای یک ازمایش گوش به دامپزشک ببرید .

چشمها-چشمها باید براق و تمیز ، بدون هیچ گونه ترشح ، قرمزی یا درد باشد . سگتان نباید چشمهایش چپ باشد یا از نور فرار کند (به دلیل اینکه نگاه کردن به نور باعث درد در چشمها می شود) و اگر متوجه شدین که به طور ناگهانی با اشیا برخورد می کند ، ما به شما پیشنهاد می کنیم که اورا برای ازمایش نزد دامپزشک ببیرید .

بینی-هیچ گونه پوسته بر روی سطح بینی سالم نباید دیده شود ، همچنین نباید هیچ گونه ترشح یا ترشح غلیظ یا خونریزی دیده شود . بینی ها می توانند از سیاه تا صورتی تغییر رنگ دهند و دوباره به رنگ اصلی خود بازگردند ، اما اما ارزش این را دارد که اگر نگرانی ای دارید از دامپزشک خود سوال کنید . این هم ضروری است که تذکر بدهیم که بینی سلامت نباید خیلی سرد و خیس باشد !

دهان-تنفس بد تنها دلیل زشبایی و اجتماعی نیست – ما همه می دانیم سگ ها با تنفس بد كمتر از بقيه خوشحال هستند ! تنفس بد می تواند باعث مشکلات روده ای و کلیوی پنهان شود . یا رایج تر نشانه ای از رشد بیش از حد باکتری ها یا پلاک روی دندان یا لثه شود ، که می تواند باعث فساد دندان و بیماری لثه شود . اين نيز به نوبه خود اگر درمان نشود مي تواند باعث مشكل در اندام شود . دندان ها بايد سفيد يا شيري رنگ بدون رسوب بيش از حد باشد ، كه ضخيم و قهوه اي به نظر برسد . لثه ها بايد سالم صورتي رنگ باشد (‌ يا سياه بستگي به رنگ پوست دارد ) و قرمز ،‌ متورم و يا در حال خونريزي نباشد . به دنبال خورده هاي غذا ، بي ميلي به غذا ، ترشح بيش از حد بزاق ، چنگ زدن به دهان يا تنفس بد نشانه اي از مشكلات دهان است . هر بار كه به دامپزشك مراجعه مي كنيد بايد از او بخواهيد تا دندان سگتان را بررسي كند و بهتر است سگتان را مچبور كنيد كه در روز 2 باراز مسواك مخصوص سگ ها استفاده كند .

پوست و پوشش-پوست سگتان مي تواند صورتي يا مشكي باشد که به رنگدانه رایج ان گونه یا پیشینه تاریخی ژنتیکی بستگی دارد . باید عاری از هرگونه خشکی و کبره ، خارش ، زخم ، لکه های سیاه یا سفید یا نواحی داغ یا ملتهب باشد پوشش باید ضخیم ( بسته به نژاد ) و براق و بدون موهای شکسته ، زخم های بی مو، شوره سر یا کک باشد . موها می تواند در تمام طول سال بریزند ولی معمولا بیشتر در تابستان و پاییز می ریزند – پس شما نیاز دارید که مرتبا پوستش را تیمار کنید و با جاروبرقی تمیزش کنید ! بعضی از نژاد ها مانند پودل ریزش مو ندارند ولی باز هم نیاز به تیمار دائم دارند .

ناخن ها-باید صیقلی باشند و می توانند سفید یا سیاه باشند . ناخن هایی که خشن هستند و پوسته پوسته هستند و به راحتی می شکنند نیاز به ویزیت دامپزشک دارند . ، فراموش نکنید شبنم پنجه ها ( دایره های کف پا) را نیز بررسی کنید . انها همیشه معلوم نیستند ولی در داخل پا درست بالای پنجه قرار دارند . بعضی سگ ها فقط انها را در پاهای جلویی خود دارند ؛ بعضی هم در پاهای جلویی و هم درپاهای عقبی دارند ؛ و بعضی اصلا ندارند .

گوارش-مراقب اشتهای سگتان باشید و همیشه بدانید که چه غذایی به او می دهید و چه چیزهایی را دیگران در خانواده ممکن است به او بدهند ! هرگونه تغیر در رژیم غذایی را یک فرایند تدریجی طراحی کنید ، به طور معمول در طول 7-10 روز . خوردن ناگهانی و استفراغ علف می تواند طبیعی باشد ، اما معمولا نباید هیچ گونه استفراغ ، بی میلی به خوردن یا تمرین های سخت هنگام خوردن غذا باشد . مدفوعش باید قهوه ای پر رنگ و بافت جامد بدون هیچگونه تغییر شکل ، خون یا خلط (ماده لزج شفاف) باشد . اگر متوجه هر تغییری در مدفوع یا هضم شدید طبیعی است ، اما ممکن است از بیماری پنهانی خبر دهد ، پس همیشه پیشنهاد می شود که به دنبال توصیه های دامپزشک باشید .

تشنگی-اگر سگتان ناگهان به شدت تشنه شد یا شروع به اشامیدن بیش از حد معمول بدون هیچ گونه تمرین سختی کرد ، ممکن است از بیماری پنهایی خبر دهد و باید با دامپزشکتان مشورت کنید .

رفتار-رفتار عمومی سگتان می تواند به شما خیلی چیزها بگوید! اگر متوجه شدید که سر و دم به سمت پایین است و نسبت به همیشه ساکت تر و کمتر از همیشه سرزنده هست ، می تواند به این معنی باشد که سگتان ذر سختی است . سگ بیچاره همچنین می تواند به گوشه ها پناه ببرد ، در باغچه سوراخی بکند و در ان دراز بکشد یا گاهی به طور غیر عادی و بی دلیل خشمگین شود . اگر نگران هستید یا تغییرات غیر معمول را حس کردید ، همیشه با دامپزشک خود مشورت کنید .

پیام بگذارید