بیمارستان دامپزشکی شبانه روزی پایتخت

aparat
بهترین بیمارستان دامپزشکی تهران
بیمارستان دامپزشکی پایتخت


علت قرار دادن میوه در جیرۀ غذایی سگ ها باوجود اعتقاد بیشتر افراد به این نکته که سگ ها به شدت گوشتخوار هستند، در واقع آنها در گروه همه چیزخواران قرار دارند و توانایی مصرف انواع مختلف مواد گیاهی را دارا می باشند حتی در حیات وحش.
 
میوه ها مواد غذایی انرژی زایی در جهان طبیعی می باشند، میوه ها دارای قند های ساده هستند که این قندها می توانند یک جریان انرژی را در حالی که شیرین و لذت بخش است به سگ انتقال دهد. شما می توانید این نیاز سگ را با افزودن مقدار کمی میوه در جیرۀ غذایی روزانه به عنوان یک میان وعده تامین سازید. همانطور که میوه ها برای سلامتی بدن انسان لازم می باشند و فواید زیادی را دربر دارند برای سگ ها نیز این چنین است. میوه ها دارای فیبر، انواع مواد شیمیای ، معدنی ویتامین ها می باشند که خواص ضد سرطانی، ضد باکتریایی برای سگ ها دارند و سطح دفاعی بدن را بالا برده و از پیری زودرس، شب کوری، مشکلات تروئید، بیماریهای قلبی و…آنها جلوگیری به عمل می آورند.

چگونگی قرار دادن میوه در جیرۀ غذایی سگ ها
سگ ها می توانند میوه را به صورت تازه و هم به صورت خشک شده مصرف کنند. میوه های خشک مناسب برای سگ ها انجیر، خرما و آلو می باشد که منبع طبیعی خوبی از پتاسیم هستند. میوه های تازه که اغلب خوردنشان برای سگ ها بسیار لذت بخش است انواع توت ها و خربزه، هندوانه و طالبی می باشد.

توصیه های مهم:
میوه ها نقش غذای اصلی و حتی مکمل های غذایی را ندارند بلکه تنها به عنوان یک میان وعدۀ کوچک و به صورت گاه به گاه در اختیار سگ قرار می گیرند و می توان از چند تکۀ کوچک آنها به عنوان تشویقی در زمان تمرین استفاده کرد.
از آنجایی که هضم میوه ها می تواند برای سگ دشوار باشد، برای هضم کامل و جلوگیری از مشکلات دستگاه گوارش، بهتر است که میوه ها همراه با وعدۀ غذایی به سگ داده نشود.
میوه ها برای هضم به آنزیم های گوارشی خاصی نیاز دارند، این آنزیم های مختلف تجزیه گوشت و سبزیجات را نیز بر عهده دارند به همین علت اگر سگ همزمان با غذای روزانه میوه نیز مصرف کند آنها به طور کامل هضم نمی شوند و شیرینی هضم نشدۀ میوه ها در معده باقی می ماند و باعث رشد باکتری های مضر می شود که می توانند به دستگاه گوارش . دیگر قسمت های بدن آسیب برسانند.
اگر غذای روزانۀ سگ ترکیبی از گوشت و سبزیجات است بهتر است که میوه یک ساعت قبل از غذا یا حداقل دو ساعت بعد از خوردن غذا در اختیار سگ قرار گیرد.

بیاد داشته باشید بیشتر میوه ها برای سگ ها سمی شناخته شده اند درصورتی که این سم تنها در هسته، دانه، ساقه و برگ و پوست میوه ها یافت می شود. مانند: سیب، هلو، زردآلو، گیلاس، گلابی، پرتقال و.. خوردن این میوه ها به خودی خود برای سگ ها هیچ خطری ندارد، بلکه خطر در سم سیانید موجود در ساقه، برگ و هستۀ این میوه ها است که باید حتما برای خوردن سگ جدا شوند.
همچنین موادشیمیایی ضد آفت که می تواند از هر میوۀ غیر سمی میوۀ سمی بوجود آورد، پس شتسوی میوه ها یکی از نکات بسیار مهمی است که صاحبان باید حتما به آن توجه داشته باشند.
شما به عنوان یک صاحب باید شدیدا بر فعالیت ها و عادات غذایی سگ خود دقت داشته باشید. اگر می خواهید به جیرۀ غذایی روزانۀ سگ خود میوه ای جدید اضافه کنید، هیچ گاه نباید با مقدار زیاد شروع کنید، بلکه این آشنایی باید با تعداد و مقدار بسیار محدود آغاز گردد زیرا سگ ها معده ای حساس دارند و ممکن است واکنش هایی مانند درد شکم، اسهال و نفخ را نشان دهند.
برخی از سگها ممکن است نسبت به خوردن گروهی از میوه ها آلرژی داشته باشند، ایجاد آلرژی نه به نوع میوه مربوط است و نه به نژاد سگ. اگر شما دو سگ از یک نژاد در منزل داشته باشید و به هردو از یک میوه بدهید ممکن است یکی از سگ ها بدون هیچ مشکلی از خوردن میوه لذت ببرد و دیگری علائم آلرژی را نشان دهد. نشانه های آلرژی خارش پوست، آبریزش بیش از حد معمول، اسهال است. در این زمان تنها کافی است که شما یک هفته مصرف آن نوع از میوه را قطع کنید.
برای جلوگیری از بوجود آمدن حالت های شدید آلرژی در سگ، بهتر است ابتدا تکه ای بسیار کوچک از میوه را به سگ بدهید، بعد از 15 تا 20 دقیقه اگر تغییری در شرایط جسمی سگ مشاهده نکردید یعنی آن میوه هیچ عوارض جانبی برای سگ شما به همراه نداشته و آن زمان است که می توانید میوۀ مورد نظرتان را به صورت روزانه در اختیار سگ قرار دهید.

سگ ها نیز مانند انسان ها به مواد مغذی موجود در میوه ها نیاز دارند و شما باید به عنوان یک صاحب بدانید که چه میوه هایی برای سگ شما مناسب می باشد.

 

پیام بگذارید