بیمارستان دامپزشکی شبانه روزی پایتخت

aparat
بهترین بیمارستان دامپزشکی تهران
بیمارستان دامپزشکی پایتخت

دو هفته قبل از زایمان باید همۀ لوازم و محیط زایمان برای گریت دین باردار فراهم گردد. که مهمترین وسیله ساخت و آماده کردن جعبۀ زایمان است.
همانطور که قبلا توضیح داده شد، سگ آبستن در هفتۀ آخر زایمان، بسیار حساس است و در بعضی موارد رفتاری خشن از خود نشان می دهد. در این زمان سگ ماده در جستجوی مکانی امنی برای زایمان توله ها می گردد. اگر محیطی مناسب برای وضع حمل در اختیار نداشته باشد حیوان دچار سردرگمی می شود و در هر قسمت از منزل که بنظرش دور از رفت و آمد باشد شروع به کندن زمین و آماده کردن لانه می کند. همچنین اگر محیط انتخابی صاحب در معرض برودت هوا و یا رطوبت زیاد، نور ناکافی، تحویۀ نامناسب قرار داشته باشد و یا اگر صاحب در نظافت محیط زایمان تعلل بعمل آورد و یا محیط انتخابی شرایط نظافت کامل را ندتشته باشد، تک تک این عوامل می تواند دلیلی برای مرگ توله ها باشد.

صاحبان باید در انتخاب محیط و ساخت بستر زایمان به جثۀ سگ و تعداد توله ها توجه داشته باشند. فضای داخلی آن باید به اندازه ای باشد که مادر بتواند به پهلو دراز کشیده و به توله های خود شیر بدهد و براحتی از یک پهلو به پهلوی دیگر حرکت کند. برای این منظور می توان از یک جعبۀ چوبی صاف، صیقلی و سخت (بدون براده های چوب و لبه های تیز و آری از وجود کک، کنه و دیگر انگلها) استفاده کرد و یا برای ساخت این جعبه از تخته سه لا و چوب روکش دار استفاده نمود تا تمیز کردن و ضدعفونی نمودن آن آسان باشد. دیواره های این جعبه باید ارتفاعی در حدود 70 تا 80 سانتیمتر داشته باشد و یکی از دیوارها باید دارای ورودی U شکلی (فاصله از زمین تا ورودی حدود 16 سانتیمتر) باشد که سگ به راحتی بتواند از آن وارد و خارج شود بدون اینکه پهلو هایش به کناره های در کشیده شود و توله ها نیز نتوانند تا یک هفتۀ اول این مکان را ترک کنند. و چهار دیوار آن دارای عرض 2 و 3 متر باشد.
بابد در دور تا دور دیوارها از داخل بستر زایمان لبه و حاشیه ای به ارتفاع 10 سانتیمتر ایجاد کرد، تا مادر در زمان خروج و ورود، پای خود را برروی توله ها قرار ندهد و باعث مرگشان نشود.

برای پوشش کف لانه می توان از پتو یا موکت استفاده کرد. پوشال درشت و تمیز نیز برای این منظور مناسب است. از آنجا که در هنگام زایمان مقدار زیادی مایعات و خون از مادر دفع می شود بهتر است روی این بستر را با پوششی قابل برداشت که دارای جذب بالای رطوبت است فرش نمود تا بعد از به دنیا آمدن توله ها به راحتی بتوان زیر مادر و توله ها را تعویض نمود. این کفپوش باید سبب گرمای کف محیط شود، در گذشته از ملحفه و یا روزنامه استفاده می شد که هردوی این موارد مناسب نمی باشند. استفاده از ملحفه سبب میشود، توله های تازه متولد در آن مخفی شوند، این عامل می تواند سبب خفه شدن توله و یا دلگ شدنشان توسط مادر شود و برداشتن آن از زیر مادر و توله ها دشوار بوده و رطوبت زیاد را در خود نگه نمیدارد و آنرا به بدن توله ها انتقال می دهد که سبب سرد شدن بدن توله ها می شود.
استفاده از روزنامه نیز به علت بوی نامطبوعی که از مرطوب شدن آن بجا می ماند مورد تائید نمی باشد.
بهترین وسیله ای که به منظور بستر زایمان پیشنهاد می شود پدهای آموزش ادرار سگ می باشند، که هم به راحتی قابل تعویض هستند و هم جذب رطوبت بالا داشته و خود سبب گرم شدن محیط می شود و هم به علت حالت آنتی باکتریالی که دارند آسیبی به توله ها وارد نخواهد کرد. (در صورت دسترسی نداشتن به پد آموزشی می توانید از پدهای زیر بیمار که در داروخانه ها به فروش می رسد استفاده کنید).

این محیط را باید 2 هفته قبل از زایمان به سگ آبستن معرفی نمود، برای این منظور بهتر است اسباب بازیها و دیگر لوازم سگ را به آن انتقال داد و در آن تشویقی های مورد علاقۀ حیوان را قرار داد، در این 2 هفته هرگاه که سگ وارد این محیط شد، بهیچ عنوان صاحب نباید درپی سگ برود تا مادر از امنیت این محیط، مطمئن شود. بهتر است رختخواب سگ برداشته شود و یا در جعبۀ زایمان قرار گیرد تا مادر به محیط جدیدش عادت کند.
جعبۀ زایمان سگ باید در اتافی قرار گیرد که دارای تحویۀ مناسب و نور کافی باشد. لانه زایمان نباید در معرض جریان هوا قرار داشته باشد، زیرا تغییر ناگهانی درجه حرارت محیط می تواند سبب تغییر دمای بدن توله ها شود، و چون آنها نمی توانند درجۀ حرارت بدن خود را حفظ کنند، همین امر می تواند باعث مرگ توله ها گردد. بیاد داشته باشید، هرگونه تجهیزات گرم کننده در اتاقی که جعبۀ زایمان قرار باید دور از برخورد سگ ماده قرار گیرد.

صاحبان باید بیاد داشته باشند که از قرار دادن ظرف آب و غذا در این محیط اجتناب کنند چون بارها دیده شده که توله ها در ظرف آب و غدا افتاده و خفه شده اند.

پیام بگذارید