بیمارستان دامپزشکی شبانه روزی پایتخت

aparat
بهترین بیمارستان دامپزشکی تهران
بیمارستان دامپزشکی پایتخت

گریت دین ها سگهایی بزرگ با عضلات قوی می باشند، آنها سگهای با تحمل بالا اما حساس هستند و در این دوران باید به شرایط جسمی، روحی و تغذیه این نژاد توجه داشت.
با وجود این که رفتار سگ های آبستن تغییر می کند ولی تغییر رفتار نمی تواند دلیل قابل استنادی برای آبستنی حیوان باشد. افزایش اشتها و افزایش وزن نیز با وجود اینکه در زمان آبستنی اتفاق می افتند ولی نمی توانند دلیلی بر وجود آبستنی باشد. در واقع تشخیص آبستنی در اوایل دورۀ بارداری بسیار مشکل بوده و علائم ظاهری آن تا قبل از 35 روزگی بسیار مبهم و غیر قابل استناد است.

و برای تشخیص بارداری گریت دین خود می توانید به این نکات توجه داشته باشید:
1_ مراجعه به دامپزشک.
2_ رشد شکم در دوران بارداری.
3_ کاهش اشتها.
4_ کم تحرکی و کاهش انرژی.
5_ متورم شدن نوک سینه ها.
6_ تغییر رفتار
7_ شنیدن ضربان قلب توله ها.

1_ مراجعه به دامپزشک.
در صورتی که صاحب حیوان برای آگاهی از وضعیت آبستنی سگ خود اشتیاق داشته باشد با مراجعه به دامپزشک و استفاده از تجهیزات پزشکی می توان این کار را انجام داد. دامپزشک قادر است با معاینه گریت دین در عرض سه تا چهار هفته پس از جفتگیری با لمس شکم حیوان بارداری را تشخیص دهد. اگر در این زمان بارداری با معاینۀ شکم قابل تشخیص نباشد با استفاده از روش تشخیصی اولتر سونوگرافی می توان آبستن بودن حیوان را البته با درصدی احتمال خطا تایید کرد. در این زمان دامپزشک رژیم غذایی و مکمل های مختلفی که در طول بارداری مورد نیاز سگ می باشد را تجویز می کند.
در هفتۀ چهارم بارداری (28_30 روز) ضربان قلب جنین با استفاده از سونوگرافی دریافت شده و حتی به طور تقریبی تعداد نورادان را می توان تخمین زد. با استفاده از رادیو گرافی نیز تشخیص آبستنی امکان پذیر است. ولی تشخیص قطعی آن با این روش تا قبل از 45 روزگی مقدور نمی باشد. در این زمان با توجه به استخوانی شدن ساختار اسکلتی جنین وجود آن ها و حتی به طور تقریبی تعداد آن ها در عکس رادیوگرافی مشخص می شود. در این زمان حتی می توان با درصدی خطا زنده بودن و حتی مرگ احتمالی توله ها را اعلام کرد. شمارش دقیق توله ها با استفاده از عکس رادیو گرافی در اواخر آبستنی امکان پذیر خواهد بود.
استفاده از روش های آزمایشگاهی از طریق اندازه گیری فاکتورهای ویژه ای در خون و ادرار نیز امکان پذیر است. اندازه گیری فیبرینوژن، پروتئین واکنشی c یا سایر پروتئین های فاز حاد از جمله معیار های بیوشیمیایی تشخیص آبستنی است که به علت گرانی این روش ها و عدم دسترسی به آن ها برای عموم مورد استفاده قرار نمی گیرد.

2_ رشد شکم در دوران بارداری.
در هفتۀ چهارم بارداری شکم سگ برجسته می شود و از 29 تا 35 روزگی افزایش وزن مادر آغاز شده و اشتهای او زیاد می شود. البته توجه داشته باشید که تشخیص آبستنی در این سن از طریق ملاسمه در همۀ گریت دین ها به خصوص سگ های چاق امکان پذیر نبوده و از سوی دیگر نیاز به تجربه و مهارت دامپزشک دارد.

3_ کاهش اشتها.
در اوایل بارداری ممکن است اشتهای گریت دین مادۀ شما به یکباره کاهش پیدا کند، اما در اواسط دوران بارداری اشتهای حیوان به حالت اولیۀ خود باز می گردد و در دوران پایانی بارداری اشتهای گریت دین افزایش می یابد که در این زمان سگ می تواند 1/5 برابر بیشتر از مقدار همیشگی وعدۀ غذای دریافت کند و این روند کاملا طبیعی می باشد.

4_ کم تحرکی و کاهش انرژی.
در سه ماهۀ اول بارداری ممکن است گریت دین کم تحرک تر نسبت به گذشته شود و بیشتر به استراحت بپردازد و رفتاری آرامتر از خود نشان دهد که این حالت در مراحل شروع بارداری نیز می تواند دیده شود که کاملا طبیعی است. زیرا سگ نیاز به مقدار زیادی انرژی دارد و هرچه زمان بارداری به سمت جلو پیشرفت می کند رخوت همراه با بی قراری بیشتر می شود.

5_ متورم شدن نوک سینه ها.
از 26 تا 32 روزگی تغیر شکل و برجسته شدن نوک سینه ها آغاز می شود. در 36 تا 42 روزگی این برجستگی با تورم سینه همراه است و در هفتۀ آخر آبستنی به خصوص در روز های آخر، سینه های مادر حجیم و متورم شده و نوک آنها برجسته می شود. در 50 تا57 روزگی ترشح شیر از نوک سینه ها نمایان می شود. در این زمان اگر نوک آن ها را فشار دهید از آن ها مایع آغوز که همان غذای لازم برای ایمن سازی نوزادان است خارج می شود.خروج این مایع که شبیه به شیر است نشانۀ نزدیکی زمان زایمان می باشد.

6_ تغییر رفتار
در اوایل بارداری سگ رفتاری آرام تر و مهربان تر پیدا می کند. که این تغییر رفتار به علت ترشح هورمونهای بارداری می باشد. هرچه سگ به زمان زایمان نزدیکتر می شود ممکن است رفتارهایی همراه با بی قراری و سرگردانی داشته باشد و برای پیدا کردن مکانی مناسب برای زایمان اطراف را جستجو کند و زمان زیادی را صرف پاکسازی خود کند و این به معنی پیشرفت بارداری می باشد. اینگونه رفتار در هر گریت دینی می تواند متفاوت باشد و شاخص عمومی ندارد.

7_ شنیدن ضربان قلب توله.
حدود 30 روز پس از باردار شدن گریت دین، شما می توانید با گوشی ضربان قلب توله ها را بشنوید و حال می توانید مطمئن باشید که سگ شما باردار است. در همین محدودۀ زمانی لمس جنین ها در شاخ های رحم به صورت اجسامی شبیه به توپ گلف ممکن است امکان پذیر باشد بعد از این زمان به دلیل جمع شدن مایعات جفت در اطراف جنین ها تشخیص از طریق ملاسمه امکان پذیر نبوده و اغلب تا 50 روزگی، دیگر قابل لمس نمی باشند.
(بیاد داشته باشید که لمس شکم باید به آرامی و بدون فشار به سطح بدن صورت بگیرد).

پیام بگذارید