بیمارستان دامپزشکی شبانه روزی پایتخت

aparat
بهترین بیمارستان دامپزشکی تهران
بیمارستان دامپزشکی پایتخت


محافظت از حیوانات خانگی در برابر سرمای زمستان در فصل سرما برای صاحبان حیوان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. با پائین آمدن دمای هوا، بوران و برف، سگهای بیشتری در این هوا گم شده و زندگی خود را از دست میدهند.
توصیه های ذیل برای حفاظت از سگ در فصل سرما از اهمیت ویژه ای برخوردار است. حیوان خود را از گزند سرمای زمستانی حفظ کنید.

زمانیکه دمای هوا به حد یخ زدگی و فراتر میرسد، سگ را به داخل خانه آورید. با فرا رسیدن سرما، سگها از هر نژادی که باشند، داخل خانه برای آنها مناسبتر و ایمن تر است.

زمانیکه سگ را از محیط بیرون خانه به داخل خانه می آورید، بایستی به آنها آموزشهای لازم برای چگونگی رفتار خود در محیط خانه را بیاموزید. می توانید با استفاده از پارتیشن یا مواردی این چنین مسیر تردد حیوان را در داخل خانه محدود سازید. بسیاری از سگها نسبت به سرمای هوا، حساس می باشند و تنها در مواردی چون دستشویی و… باید آنها را از خانه خارج کرد.

* هرگزحیوان خود را در ماشین رها نکنید.

هرگز هیچ حیوان خانگی را در داخل اتومبیل رها نکنید، اتومبیل در هوای سرد، مانند یخچال عمل کرده و منجر به یخ زدگی حیوان می شود. این یخ زدگی موجب مرگ حیوان می شود.

می توانید از بارانی و بادگیر مخصوص حیوانات خانگی برای حفاظت آنها در برابر باران، برف و بوران و تگرگ استفاده نمائید.

در صورتیکه به هیچ عنوان امکان نگهداری حیوان را در فضای داخل خانه ندارید، بایستی محلی ایمن با اندازه ای متناسب جهت حفظ گرمای بدن حیوان را فراهم سازید. حتما باید محل نگهداری حیوان از سقف مناسب و ضد آب برخوردار باشید.

* مراقب ضد یخ ها باشید.

یکی از خطرناکترین مسمومیت ها، مصرف ضد یخ توسط حیوان در فصل سرما است. سگها بویژه طعم و بوی شیرین ضد یخ را دوست داشته و به سمت آنها تمایل دارند.

تنها میزان ناچیزی از این ماده شیمیایی قوی، چه تازه آن و چه آن مقداری که از رادیاتور نشر کرده، منجر به کما رفتن حیوان، نارسایی و از کار افتادگی کلیه و نهایتاً مرگ خواهد شد.

* حیوان خود را از موادی که جهت آب کردن برف و یخ می شود دور نگاه دارید.

مواد شیمیایی که برای آب کردن یخ و برف استفاده می شوند نیز می تواند برای سگ و گربه شما خطرناک باشد.

هرگز به آنها اجازه لیس زدن کف خیابان و ورودی ها را ندهید. راه رفتن در برف و یخ شدید موجب آسیب دیدگی پنجه های حیوان می شود.

* پنجه های حیوان خود را پس از راه رفتن در برف و یخ بررسی کنید.

حیوان، برای درمان و تسکین پنجه های آسیب دیده خود اقدام به لیس زدن کرده و بدین ترتیب مواد شیمیایی که برای آب شدن برف و یخ بکار می رود، به آسانی وارد بدن حیوان شده و موجب مسمومیت با علائمی چون تهوع و استفراغ می شود.

استفاده از وکس مخصوص پنجه های سگ از ماده لانولین، گزینه مناسبی است برای افرادی که در محیط های سردسیر زندگی میکنند. این وکس خشکی، ترک و آسیب دیدگی های سطحی ناشی از سرما و یخ و برف را درمان میکند.

 محافظت از حیوان خانگی خود در برابر سرما

 پس از پیاده روی در ماههای سرد زمستان، حتماً پاهای حیوان را با پارچه یا دستمال مرطوب پاک و ضد عفونی کنید. شستشوی پاهای آلوده خصوصاً به مواد شیمیایی ضروری است.

تذکر:

– توجه داشته باشید که توله سگها و بچه گربه ها به نسبت بالغین از هوای سرد آسیب بیشتری می بینند.

– با آموزش صحیح سگ خود برای رفتار درست در خانه می توانید رضایت خود و بقیه افراد خانواده را برای نگهداری از حیوان در فصل سرما را حاصل کنید.

– از ضدیخ های غیر سمی استفاده کنید، تمامی لکه ها و نشر ی های مواد شیمیایی را فوراً پاک نمائید.

– در صورتیکه، مشکوک به مصرف مواد شیمیایی برای زدودن یخ و برف یا ضد یخ می باشد، سریعاً به دامپزشک مراجعه نمائید. توجه داشته باشید که این مواد ظرف مدت 24 ساعت موجب آسیب جدی به کلیه ها می شوند.

پیام بگذارید