بیمارستان دامپزشکی شبانه روزی پایتخت

aparat
بهترین بیمارستان دامپزشکی تهران
بیمارستان دامپزشکی پایتخت

روده های سگ شامل دوازدهه، رودۀ صائم و تهی روده (روده های کوچک) و رودۀ کور، قولون، راست روده و مقعد (روده های بزرگ) می باشند.
عمل رودۀ کوچک، گوارش و جذب مواد غذایی است. سگ نیز، مانند کلیۀ حیوانات گوستخوار،دستگاه گوارش مقاومی دارد و بیماریهای روده در آن بسیار کم است.

وجود جسم خارجی در روده
این عارضه متداولترن بیماری در روده ها می باشد. این بیماری به طور معمول در توله ها یا سگهایی دیده می شود که سنگها یا چوبهایی را که صاحبان سهل انگار آنها پرتاب می کنند، تعقیب می نمایند. بسیاری از سگها، بویژه سگهای شکاری این عمل را به طور غریزی انجام می دهند.
تجربه نشان می دهد که اکثر موارد جسم خارجی در روده ها ناشی از بلع سنگ است، البته تکه های چوب، اسباب بازیهای پلاستیکی، توپ پلاستیکی و سوزنهای نافذ و البته معدودی استخوان کوچک که می توانند از قاعدۀ مری عبور کنند نیز دیده شده است. تا زمانی که اشیاء در معده باقی بمانند، مشکل چندانی ایجاد نمی شود. هنگامی نشانه های بیماری پدیدار می شود که آنها در رودۀ کوچک مستقر شوند.
نخستین نشانه های این عارضه استفراغ است که مدتی پس از خوردن غذا، معمولا در عرض یک ساعت، صورت می گیرد. سگ پس از چندین حملۀ استفراغ از خوردن و آشامیدن خودداری می کند، حیوان افسرده و دردمند به نظر می رسد؛ درون حفرۀ دهان سگ سرد و چسبناک می شود. سگ دفع مدفوع را متوقف می کند. در بروز چنین علائمی صاحبان نباید زمان را از دست بدهند و هرچه سریعتر باید به دکتر دامپزشک مراجعه کنند و شرح کاملی از مشاهدات خود و حالات بیمار در اختیار دامپزشک قرار دهند. در بسیاری از موارد، این نشانه ها برای دکتر دامپزشک بسیار مطرح می باشد.
دکتر دامپزشک، تشخیص خود را با پرتونگاری تایید خواهد نمود و بی درنگ مبادرت به عمل جراحی خواهد کرد.
بخشی از روده که جسم خارجی در آن استقرار یافته است، همواره کمرنگ و مجروح می باشد و جراج ناچار است که جسم را از بخش سالم روده، کمی بالاتر از محل انسداد، خارج کند. این کار باعث ترمیم سریعتر و بهتر در روده می شود.
دکتر دامپزشک پس از عمل دستورات لازم را برای مراقبتهای ویژه به صاحب سگ خواهد داد، اما همیشه این موارد در دستورات ثابت است، مانند دو تا سه روز تغذیۀ مایعات و سپس حداقل سه روز تغذیه با غذای نرم و آبکی.
صاحبان نباید نگران این عمل جراحی باشند. میزان موفقیت آن بسیار بالا است، مشروط بر آنکه بیماری نسبتا سریع تشخیص داده شود. در واقع بهبود چشمگیری در بسیاری از موارد پیشرفته حاصل شده است.

در هم رفتگی روده ها
در این حالت نیز سگهای جوان علائمی مانند وجود جسم خارجی را ایجاد می کند.

در این بیماری قسمتی از روده کوچک وارد قسمتی دیگر شده و باعث انسداد می گردد. قسمت گیر افتادۀ روده اغلب گردش خون خود را از دست داده و بافت آن قسمت می میرد. در این زمان باید سریعا به دامپزشک مراجعه شود و حیوان بصورت اورژانس تحت عمل جراحی قرار گیرد

پیام بگذارید

X