بیمارستان دامپزشکی شبانه روزی پایتخت

aparat
بهترین بیمارستان دامپزشکی تهران
بیمارستان دامپزشکی پایتخت

بیماریهای قلبی یکی از شایع ترین بیماریها در سگ می باشند.

برخلاف بسیاری دیگر از مشکلات بهداشت و سلامت، بیماریهای قلبی باعث مرگ حیوان خانگی می شوند. آمار نشان می دهد حدود 10% از سگ ها که به دامپزشک مراجعه می کنند از بیماریهای قلبی رنج می برند. این آمار نشان می دهد که بیماری قلبی در سگها شایع تر است و به همین دلیل معاینات سالانه، نقش حیاتی در تشخیص زودهنگام بیماریهای قلبی دارد که باعث می شود با کمک رسانی به موقع جان سگ از خطر مرگ حتمی نجات پیدا کند.

بیماریهای قلبی به دو دسته تقسیم می شوند: مادرزادی و اکتسابی

اختلالات قلبی مادرزادی: این مشکلات در بدو تولد آشکار می شوند و علت آن اختلالات ژنتیکی است که از والد به توله انتقال پیدا می کند.

اختلالات اکتسابی: این مشکلات می تواند به علت اختلالات سختزایی در زمان زایمان و یا بیمار شدن مادر در دوران بارداری و یا بیماری توله بوجود آید. اختلالات اکتسابی شایع تر از اختلالات مادرزایی می باشند و معمولا در دوران بلوغ نمایان می شوند.

تحقیقات اخیر دامپزشکان نشان می دهد که اختلالات قلبی مادرزایی در سگ های اصیل بیشتر است مانند نژادهای باکسر و دابرمن پینچر. در چند سال اخیر آزمایشات ژنتیکی بسیاری برروی این موضوع انجام شده است.

توجه: بیاد داشته باشید معاینات سالانه یکی از بهترین فرصت های شناسایی بیماریهای قلبی در سگ ها می باشد.

علل ایست قلبی

ایجاد ضربه (اغلب تصادف با وسایل نقلیه)، غرق شدگی، استنشاق دود.

اقدامات لازم

ابتدا راههای هوایی، نحوۀ تنفس و جریان گردش خون سگ را مورد بررسی قرار دهید و سپس احیای قلبی ریوی انجام دهید.

1_ بررسی راه های هوایی

نگاه کردن: آیا قفسۀ سینۀ سگتان حرکت می کند؟

گوش کردن: آیا می توانید صدای تنفس سگ را بشنوید؟

احساس کردن: آیا تنفس سگ را بر گونه یا پشت دست خود احساس می کنید؟

2_ کنترل تنفس

اگر سگ نفس نمی کشد، حیوان را به سمت راست بخوابانید، زبان حیوان را مقداری که از دهانش خارج نشود، به سمت جلو بکشید. دهان حیوان را بسته و در حالی که سر و گردن برای باز بودن مسیر تنفسی در یک راستا قرار دارند، سر را کمی به جلو خم کنید. برای دادن تنفس، سرتان را تا نزدیک بینی حیوان پایین بیاورید. سر حیوان را به طرفین بلند نکنید، زیر این عمل باعث انسداد راههای هوایی می شود. دهان سگ را بسته و دهانتان را در اطراف بینی حیوان قرار دهید. در سگ های کوچک دهان شما به طور طبیعی در اطراف دهان و بینی آنها قرار می گیرد.

برای سگهای بزرگتر، دهان سگ را بسته نگه داشته و دهانتان را در اطراف بینی سگ قرار دهید. سپس نفس بکشید و هوای بازدم را به داخل بینی یا دهان و بینی سگ بدمید، تا حدی که هوای لازم برای اتساع سینۀ حیوان فراهم شود. سگ های بزرگ نیاز بیشتر و سگ های کوچکتر نیاز کمتری به هوار وارده دارند.

نکته: برای جلوگیری از تماس مستقیم دهان با بینی حیوان، می توانید دستتان را در اطراف بینی مانند قیف حلقه کرده و از این طریق هوا را به داخل بینی سگ بدمید.

3_ کنترل گردش خون

نبض سگ را بر روی قلب و یا از روی شریان داخل رانی کنترل کنید.

نکته: قبل از رخ دادن یک وضعیت اضطراری، مکان دقیق نبض سگتان را یافته و کنترل کردن ضربان نبض را تمرین کنید.

اگر گوشی پزشکی در دسترس نباشد با استفاده از گوش، چشم و حس لامسه نیز می توان ضربان قلب را مورد بررسی قرار دهید. اما با خرید یک گوشی پزشکی و اضافه کردن آن به جعبۀ کمکهای اولیه می توان به آسانی و با دقت بالاتری ضربان قلب سگ را شنید و تعداد نبض آنرا کنترل کرد.
قبل از بررسی ضربان قلب باید از محل دقیق گرفتن نبض در بدن گریت دین آگاهی داشت. بهترین منطقه جهت گرفتن ضربان قلب در قسمت چپ قفسۀ سینه، پشت آرنج، مابین دنده های 4 و 5 روی قلب است. دو انگشت دست راست خود را روی قلب قرار می دهید با استفاده از ساعت یا کرونومتری که در دست چپ خود دارید تعداد ضربان را در 10 ثانیه ثبت می کنید و عدد بدست آمده را در عدد 6 ضرب می کنید و حاصل آن میزان ضربان قلب در دقیقه می باشد که با علامت اختصاری BPM ) Beats Per Minute = ضربه در دقیقه) مشخص می گردد. ( 72=6*12)
برای بدست آورن ضربان طبیعی سگ خود، این عمل را باید یکبار زمانی که حیوان در حالت آرامش و استراحت قرار دارد انجام دهید و یکبار نیز بعد از انجام فعالیت بدنی. ضربان قلب طبیعی در نژادهای بزرگ بین 60 تا 80 ضربه در دقیقه می باشد.

پیام بگذارید