بیمارستان دامپزشکی شبانه روزی پایتخت

aparat
بهترین بیمارستان دامپزشکی تهران
بیمارستان دامپزشکی پایتخت

دلایل مختلفی برای بوجود امدن حرکات سریع کره ی چشم سگ ها وجود دارد اما زمانی که چشم بسیار سریع به عقب و جلو حرکت میکند ،درست مثل انسان ها ،میتواند نشانه ی مشکلی جدی تر باشد چرا که ممکن است سگ به تشنج چشمی دچار شده باشد و می تواند روی سلامتی اش تاثیر زیادی بگذارد .یکی از اصلی ترین علل های تشنج دریافت بیش از حد سیگنال های عصبی توسط مغز است .در طول تشنج سگ به شدت دچار لرزش میشود مخصوصا در ناحیه ی سر و چشم هایش به سرعت به عقب و جلو حرکت میکند در نهایت فشار های وارد شده بر چشم های حیوان موجب صرع میشود .

نژاد های مستعد تشنج

برخی از نژاد بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری هستند از جمله :جرمن شپرد ها (German shepherds) ،داکس هاند ها (dachshunds) ،کالی ها (collies) ،پودل ها (poodles)،بیگل ها (beagles) و گلدن ریتریور ها (golden retrievers) . این سگها از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به این بیماری هستند .

تشنج چشمی در سگها

علائم

علائم زیادی برای این بیماری وجود دارد که شایع ترین انها از در مرحله ی مبتدی این بیماری تنها حرکات سریع چشم که در مدت زمان نسبتا کوتاهی بروز داده میشود ، اما این حرکات انقدری غیر طبیعی هستند که صاحب را مشکوک کنند .بنابراین سریعا به دامپزشکی مراجعه کرده و از پیشرفت بیماری جلوگیری کنید .این بیماری بر روی رفتار سگ نیز تاثیر میگذارد طوری که سگ عصبی تر از همیشه بنظر میرسد و رفتارش تغییر میکند و به نوعی عجیب میشود یعنی دچار نگرانی و بی قراری عجیبی میشود.عجیب تر از ان این است که سگ بیش از همیشه به طور غیر عادی بزاق ترشح میکند و از لب هایش سرازیر میشود .در مراحل پیشرفته تر بیماری سگ دچار لرزش های بی اخیتار میشود و چشم هایش شدید تر و طولانی تر از قبل دچار تشنج میشود همچنین دچار گیجی و سردرگمی .ممکن است دندان هایش را محکم بهم فشار دهد . در نهایت سگ دچار بیهوشی میشود.

دلایل دیگر

این نوع تشنج نیز میتواند مانند دیگر تشنج ها ناشی از صرع باشد ،اما تنها دلیل این نوع تشنج فقط به همین یک دلیل ختم نمیشود .از دیگر دلایل این نوع تشنج میتوان شروع نابینایی ، اب مروارید گلوکوم (cataracts glaucoma) و التهاب چشم را نام برد .از دیگر دلایل جدی تر میتواند تومور های مغزی باشد .

در صورتی که علائم این بیماری را در سگتان مشاهده کردید بهترین کار ممکن این است که هر چه سریع تر حیوان را برای معالجه نزد دامپزشک ببرید .

پیام بگذارید

X