بیمارستان دامپزشکی شبانه روزی پایتخت

aparat
بهترین بیمارستان دامپزشکی تهران
بیمارستان دامپزشکی پایتخت


مراقبت از توله سگ_اوردن یک سگ به خانه:

سگها به ما عشق بی حد و اندازه می دهند,انها باعث می شوند ما احساس سربلندی و پیشرفت بکنیم.سگها باعث قوی تر شدن سیستم ایمنی بدن ,کاهش فشار خون و کاهش اضطراب و افسردگی می شوند!بله!همه این ها توسط یک موجود کوچک دوستداشتنی انجام می شوند.اگر تصمیم دارید یک توله سگ را به خانه بیاورید,اول باید یک سری از نکات را به خوبی به خاطر بسپارید.نگهداری از یک سگ کار اسانی نیست و شما باید بدانید چگونه از ان ها مراقبت کنید و ان ها را تعلیم دهید.در این مطلب نکاتی درباره نگهداری از یک توله سگ ذکر شده است که باید قبل از خرید سگ,انها را بدانید.

ودتان را بهتر بشناسید:

بهتر است قبل از اوردن یک توله سگ به خانه,خودتان را کمی بهتر بشناسید.چرا سگ می خواهید؟ایا شما به اندازه کافی,فضا,زمان,پول و امکانات برای نگهداری از یک سگ را دارید؟کدام نژاد را می خواهید؟بهتر است جواب این سوالات را قبل از شروع جستوجو برای خرید یک سگ بدانید.زیرا زمانی که به یک پت شاپ می روید,حتما یک توله سگ را به خود به خانه می اورید !! به گفته دکتر Carrie Damewood ,باید مطمئن باشید چه انتخابی می کنید زیرا انتخاب شما , برای زندگی خودتان و زندگی یک سگ است.

 نکاتی برای قبول سرپرستی یک سگ:

مکان های زیاد و مختلفی برای خرید یا قبول سرپرستی یک سگ وجود دارد.پناهگاه ها,پت شاپ ها,سازمان ها و گروه های نجات و … .به دلیل وجود بیش از هزار سگ بی سرپرست,ایده بسیار خوبی است اگر سگ خود را از یک پناهگاه به خانه بیاورید.اگر می خواهید سگ خود را از یک پرورشگاه انتخاب کنید,باید قبل از خرید,از اصالت و سلامت حیوان مطمئن شوید.از پرورش دهنده بخواهید پدر یا مادر یا اقوام سگی که انتخاب کرده اید را به شما نشان دهد.

اماده شدن قبل از اوردن توله سگ:

قبل از اوردن سگ به خانه,باید وسایلی از جمله:غذای مخصوص توله سگ,قلاده و تگ (بر روی تگ باید نام سگ و شما تلفن شما نوشته شده باشد),ظرف اب و غذا,برس مناسب برای نظافت سگ, جای خواب مناسب,محدوده و تعدادی اسباب بازی (مخصوصا اسباب بازی های جویدنی ) برای دوست چهار پای خود تدارک ببینید.

مکانی بی خطر برای توله سگ:

مانند کودکان,توله سگ ها نیز همه چیز را با دهان خود کشف می کنند.قبل از اوردن توله سگ به خانه,باید مطمئن شوید محیط خانه برای او امن و بی خطر است.اجسام شکستنی را از دسترس سگ خارج کنید,مطمئن شوید حیوان با کابل برق یا سیم تماس پیدا نخواهد کرد.پنجره ها را بسته نگاه دارید. موادی مانند روغن موتور,ضد یخ و لوازم تمیز کننده اشپرخانه و گاراژ,همچنین زباله و مواد مخدر(از هر نوع) باید دور از دسترس توله سگ باشند.تماس پیدا کردن با سطل زباله و محتویات درون ان بسیار خطر ناک می باشد زیرا خوردن زباله ها می تواند برای سگ کشنده باشد!.شما باید از سطل اشغال های بزرگ و بلند استفاده کنید تا توله سگ نتواند به درون ان دسترسی پیدا کند.

ایا توله ها به غذای مخصوص توله سگها نیاز دارند؟

توله سگ ها به غذاهایی که برای بدن کوچک ان ها ساخته شده اند به شدت نیاز دارند.به گفته لیندا P Linda “P” نویسنده مقالات مربوط به تغذیه سگها و گربه ها,چون توله ها همواره در حال رشد هستند,به کالری و پروتئین بیشتری نسبت به یک سگ بالغ نیاز دارند.علاوه بر این دهان و فک ان ها کوچکتر و ضعیف تر است به همین دلیل غذاهای مخصوص توله سگ برای ان ها در دسترس می باشد که بسیار راحت تر جویده می شوند.فراموش نکنید که توله سگ ها به اب پاکیزه و تازه نیز ,احتیاج دارند.

توله سگ ها به چه مقدار غذا نیاز دارند؟

سگها موجودات بسیار پرخوری هستند و هرچقدر غذا در دسترس ان ها قرار داده شود را می خورند.برای جلوگیری از پرخوری توله سگ این ایده خوبی است که غذا را در چند وعده مختلف به او بدهید.این راه بسیار خوبی است تا دوست چهار پای خود را سالم نگه دارید.همانطور که گفته شد,سگ ها موجودات پرخوری هستند و می توانند مقدار زیادی غذا را در یک وعده بخورند,اما مقدار غذا در هر وعده به “نژاد” سگ بستگی دارد.برای تنظیم مقدار غذا در هر وعده,می توانید از یک دامپزشک کمک بگیرید,زیرا برخی از نژاد ها به مقدار غذای بیشتر و برخی کمتر نیاز دارند.تعداد وعده ها و مقدار غذا به سن سگ نیز بستگی دارد.

جای خواب و باکس سگ

سگها 14 تا 20 ساعت در روز می خوابند بنابراین راحتی ان ها در هنگام خواب بسیار حائز اهمیت است.طبق گفته کارشناسان استفاده از باکس عاقلانه می باشد!زیرا شما می توانید باکس را به راحتی با خود حمل کنید.استفاده از باکس به این معنی نیست که سگ را در ان زندانی کنید !! می توانید یک پتو نرم یا جای خواب مخصوص سگ را در ان قرار دهید تا حیوان شما به راحتی در ان استراحت کند.در واقع شما میتوانید از باکس هم به عنوان وسیله ای برای جابه جایی سگ,و هم به عنوان محلی برای استراحت سگ استفاده کنید.

خارج یا داخل خانه؟

شما باید تصمیم بگیرید که می خواهید سگ خود را خارج یا داخل منزل نگهداری کنید.سگها حیوانات خانگی هستند و بهتر است در خانه نگهداری شوند اما برخی از نژاد ها با زندگی کردن در حیاط خانه مشکلی ندارند و وقت بازی کردن و راه رفتن بیشتری خواهند داشت, اگر شما تصمیم دارید حیوان را خارج از منزل نگهداری کنید,باید محیطی بسیار مناسب و امن را برای او تدارک ببینید.نگهدمحل نگهداری سگ باید نرده و در مناسب داشته باشد تا حیوان نتواند از حیاط خانه خارج شود.همچنین باید اجسامی که ممکن است به سگ اسیب برسانند را از دسترس او خارج کنید.همچنین اب تمیز و پاکیزه نیز باید همیشه در دسترس حیوان قرار داده شود.

اوردن سگتان به منزل:

روز های اول در خانه شما ممکن است برای سگ کمی عجیب و ترسناک باشد,بنا بر این شما باید به سگ عشق و احساس امنیت بدهید.سعی کنید بیشتر وقت را با او بازی کنید.شبها,باکس یا جای خواب او را در اتاق خواب خود,نزدیک به خودتان قرار دهید.بعد از اشنایی سگ با محیط و عادت کردنش به شما,باید فورا حیوان را نزد دامپزشک ببرید تا معاینه شود.Damewood می گوید:ما مطمئن می شویم دوست جدید شما از نظر سلامتی مشکلی ندارد و شما را درباره تغذیه , روش نگهداری و …. راهنمایی می کنیم.

اموزش و اطاعت:

Damewood می گوید:”من پیشنهاد می کنم هر توله سگی توسط یک مربی حرفه ای تربیت شود.”حتی اگر خودتان بتوانید توله سگتان را تربیت کنید,او از بقیه هم نوعانش برتر خواهد بود.اگر شما می دانید که چگونه باید یک سگ را تعلیم دهید,لازم نیست از مربی حرفه ای کمک بگیرید.سه چیز که هرگز نباید از یاد ببرید ,زمان,محل اموزش و تشویق کردن سگ است.محل اموزش سگ باید ارام ساکت باشد تا هم شما و هم حیوان بتوانید تمرکز لازم را به دست اورید.زمان اموزش بسیار مهم است ,اگر تعلیم سگ بیشتر از 15 دقیقه طول بکشد,حیوان خسته خواهد شد!درضمن,هرگز تشویق کردن سگ خود را بعد از انجام فرامین,فراموش نکنید.با تشویق کردن سگتان , علاقه و انگیزه او به یاد گیری و انجام دستورات , بیشتر خواهد شد.شما با کمی زمان,مهربانی و صبر و حوصله ,می توانید دوست چهار پای خود را ان طور که می خواهید تربیت کنید.

اهمیت بازی با توله سگ:

از هر توله سگی بپرسید به شما می گوید”بازی کردن سرگرم کننده است!”.اگر ساعاتی از وقت خود را به بازی کردن با توله سگ خود اختصاص کردید,درواقع به او کمک زیادی می کنید ! سگ می تواند با بازی کردن با شما,حس کنجکاوی و انرژی خود را تخلیه کند!علاوه بر این بازی بر روحیه حیوان تاثیرات بسیار مثبتی می گذارد.همچنین هوش سگ بیشتر می شود!و مهم تر از ان,پیوند بین شما و سگتان محکم تر می شود و علاوه دوست چهار پایتان به شما خیلی بیشتر می شود.برای بازی کردن با توله دوست داشتنی تان,از اسباب بازی ,مخصوصا توپ استفاده کنید.سگ ها عاشق دویدن به دنبال توپ و اوردن ان برای شما هستند!بعضی از صاحبان هنگام بازی با سگ از قلاده استفاده می کنند و به سگ ازادی کامل نمی دهند!این کار بسیار اشتباه است.سگ باید هنگام بازی ازاد باشد تا بتواند به راحتی بدود و بالا و پائین بپرد.!

سگها و کودکان:

کودکان با عروسک های خود بازی می کنند,ان ها را گاز می گیرند یا … .اما سگها اسباب بازی یا عروسک نیستند ! متاسفانه کودکان به سگها به چشم اسباب بازی نگاه می کنند و ممکن است با ان ها بازی های خشن انجام دهند.حتی ممکن است در حین بازی,کودک یا سگ صدمه جدی ببیند.سگ های جوان و توله های در حال رشد و بعضی از نژاد ها , تحمل رفتار کودکان را ندارند و ممکن است به ان ها اسیب برسانند.با این حال نژاد هایی وجود دارند که با کودکان رابطه خوبی دارند,اما باز هم امکان به وجود امدن مشکل وجود دارد.تنها راه این است که شما همیشه بر رفتار سگ و کودک با یکدیگر نظارت کامل داشته باشید تا هر دوی انان سالم بمانند.هرگز سگ را با کودک تنها نگذارید .

پیاده روی توله سگ:

سگها به پیاده روی نیاز دارند.پیاده روی به رشد ذهنی و جسمی انان کمک زیادی می کند.اجازه دهید سگ در طول قدم زدن با شما,با افراد دیگر و هم نوعان خودش اشنا شود.پیاده روی تاثیر زیادی در اجتماعی شدن سگ نیز ,دارد.اگر نژادی که نگهداری می کنید به پیاده روی زیادی احتیاج دارد,می توانید او را یک ساعت بیرون ببرید.این 60 دقیقه را در 2 یا 4 بار پیاده روی در روز تقسیم کنید.

پیام بگذارید

X