بیمارستان دامپزشکی شبانه روزی پایتخت

aparat
بهترین بیمارستان دامپزشکی تهران
بیمارستان دامپزشکی پایتخت


با توجه به اینکه ما عمر بسیار طولانی تری از حیوانات خانگی مان داریم ، منطقی به نظر میرسد که زمانی برسد که ما مجبور شویم با از دست دادن حیوان خانگی مان رو در رو شویم .
چه قابل پیش بینی باشد وچه غیر مترقبه ، زمانی سرشار از احساس و ناراحتی خواهد بود . خوشبختانه راههای بسیاری وجود دارد تا از پس از دست دادن حیوان خانگی مان بر آییم .

قبل از فوت حیوانتان

1. سرنوشت حیوانتان را بپذیرید . در بعضی از موارد ، ما نیازمندیم که به دوره ی مرگ حیوان خانیمان وارد شویم . حیواناتن بسیاری هستند که عمر کمتری نستب به انسان دارند . اگر حیوان شما مریض است یا پیر محسوب میشود ، زمان مناسبی است که راجع به توانابب حیوانتان در ادامه ی زندگی با دامپزشکش مشورت کنید .

2. با دامپزشکتان صحبت کنید . وقتی با دامپزشکتان صحبت میکنید از او بپرسد که حیوانتان درد میکشد یا چقدر درد را تحمل میکند ؟ دانستن آن به شما کمک میند تا تصمیم درستی برای حیوانتان بگیرید ، و دانستن اینکه شما بهترین تصمیم را برای حیوانتان گرفته اید به شما کمک میکند که با از دست دادن حیوان خانگی تان راحت تر کنار بیایید . به توانایی های حیوانتان در ادامه ی زندگی بیاندیشید . آیا درد میکشد ؟ آیا استها مناسبی دارد ؟ آیا حیوان خوشحالی است ؟ در نهایت فکر قابلیت مالی درمان دارویی حیوانتان را هم بنید . برای بسیاری از ما ممکن است مسائل مالی قابل ملاحظه باشند ، اگرچه بسیار ناخوشآیند است . بر مبنای برآورد دامپزشک و قضاوت خودتان ، با در نظر داشتن میزان خوشحالی حیوانتان تصمیم بگیرید . اگر مطمئن نیستید ، برای گرفتن یک نظر دیگر با دامپزشکی دیگر هم مشورت کنید .

3. از حیوان خانگی تان عکس بگیرید . شما به چیزی نیاز دارید تا حیوانتان را به خاطر بیاورید . حتی اگر خیلی مریض و بدبخت به نظر میرسد . اهمیت زیادی دارد که از او عکس و فیلم بگیرید . از تمام تلخی ها و شیرینی ها و تمام احساساتتان . در آینده شاید بخواهید به اینکه چه حیوان فوق العاده ای داشته اید ببالید و شاید بخواهید به مردم نشان دهید او چه شکلی بوده است . چیزهای دیگری که او را به خاطر شما می آورند را انتخاب کنید . این میتواند اسباب بازی مورد علاقه ، گردنبند ، یا وسیله ای تزئینی از تانک یا قفسش باشد . به جدا کردن قسمتی از موی حیوانتان هم فکر کنید.

4. به گذراندن زمان با حیوانتان ادامه دهید . به حیوانتان اجازه دهید بداند که چقدر او را دوست دارید و هر لحظه او را عزیز میدارید . حیوانتان را در مکان مورد علاقه اش بگذارید و نوازش کنید و به هر طریقی مطمئن شوید که او راحت است . با او صحبت کنید یا حتی برایش آواز بخوانید . کاری کنید که پیوسته حیوانتان خوشحال باشد . تا زمانی که قادر است برای ساعاتی او را روی زانوانتان قرار دهید . مقداری از زمان را برای پرسه زدن در باغ قرار دهید و به او تشویقی های خوشمزه کوچولو بدهید . اگر زمانی برای لوس کردن حیوانتان باشد همین موقع است . در مورد رژیم غذایی حیوانتان با دامپزشک صحبت کنید . اگر حیوان شما سن بالایی دارد تغییر در رژیم غذایی شاید او را خوشحال تر کند – ارائه ی غذاهای متفاوت یا غذاهایی که راحت تر بلع و هضم میشوند و مانع از دست دادن وزن میشوند . – در بعضی از مواقع خواسته های حیوانتان را بر آورده کنید : اگر حیوانتان میخواهد تنها بماند به راحتی او صدمه نزنید . اجازه بدهید راه خودش را برود .

5. به اینکه در طول زمان خواباندن کنار حیوانتان باشید فکر کنید . برای حیوان شما این مرحله معموله بی درد و آرامش بخش است اما بسیار مهم است که در آخرین لحظات شما کنار حیوان دوست داشتنی تان بمانید ، کمکش کنید تا این مسیر را راحت تر طی کند . با بغلش کردن و نوازش حیوانتان میتوانید راحتی و آسایش بیشتری به حیوانتان ببخشید و بهرحال این یک تجربه ی ناراحت کننده است . این کار به شما کمک میکند که بتوانید این احساس را داشته باشید که هرکاری که میشد در دنیا انجام داد برای حیوانتان انجام داده اید .

6. برنامه ریزی کنید که میخواهید با بدن زمینی او چه کنید . وقتی برای از دست دادن حیوان مشغول برنامه ریزی هستید باید برای هر آنچه در پی آن می آید هم برنامه ریزی کنید . قطعا یک گابوس خواهد بود اگر بی برنامه باشید – و شاید به ناراحتی و اضطراب شما در این زمان بیافزاید – شما میخواهید مطمئن شوید که به مقدماتی که از دستتان بر می آمده توجه لازم را مبذول داشته اید . شاید شما بخواهید او را در حیاطتان با یا بدون سنگ قبر به خاک بسپارید . شما همچنین میتوانید او را در قبرستان دفن کنید یا بسوزانید .

7. به خانواده و دوستانتان فرصت خداحافظی بدهید . قبل ازینکه حیوان دوست داشتنی تان خانه تان را برای همیشه ترک کند به مردمی که از بودن او لذت میبردند اجازه دهید بدانند مدت زیادی پیششان نخواهد بود . شما باید یک فرصت خداحافظی به آنها بدهید . اگر حیوان شما با دیگران احساس راحتی دارد ، گرفتن توجه از چند منشا مختلف احساس عشق بیشتری را به شما و حیوانتان میدهد .

بعد از فوت حیوانتان

1. به خودتان اجازه ی گریه کردن بدهید . سرکوب کردن احساساتتان برایتان خوب نیست و باعث میشود تا ابد احساس ناراحتی کنید . تام حرفهای بیهوده را دور بریزید و گمان نکنید نمیشود برای یک حیوان مثل یک انسان سوگواری کرد . این یک عهد است که شما میخواهید آنرا گرامی بدارید و هیچ مشکلی در ذات این پیمان وجود ندارد ، از دست رفته است .

2. با دوستانتان راجع به این فقدان صحبت کنید . شاید باید یک ایمیل کلی بفرستید . شما پاسخ های زیادی دریافت خواهید کرد که باعث میشود بدانید دیگران چقدر حیوان شما را دوست میدشاته اند و برایش ارزش قائل بوده اند و احساسات شما را محترم میشمارند .

 
3. حیوانتان را به خاطر داشته باشید . وانمود نکنید هیچ وقت او را نداشته اید ، حتی اگر شما را ناراحت میکند . بهترین کار اینست که او را به خاطر داشته باشید و خاطراتش را محترم شمارید . آنها را دور نریزید . این کار شاید در ابتدا آزاردهنده باشد اما در نهایت امکان پذیر خواهد بود و این تنها راهیست که شما میتوانید برای همیشه با علاقه از زمانهایی که با حیوانتان گذراندید یاد کنید . حالا بهترین زمان برای درست کردن یک دفترچه خاطرات یا فرستادن عکسهایش بر روی بلاگ یا همپیجتان است . این میتواند شامل عکسها ، داستانها و یا نوشته هایی راجع به حیوانتان باشد .

4. به زندگیتان ادامه دهید . با وجود اینکه از دست دادن حیوان خانگی بسیار ناراحت کننده است ، هیچ دلیلی وجود ندارد که خودتان را در خانه حبس کنید یا در اخسردگی فرو روید . آرامش حیوانتان همیشه به آرامش شما وابسته است و هرچه زودتر بتوانید این مرز را رد کنید زودتر میتوانید دوباره خودتان شوید .

5. به انجام کارهای داوطلبانه در یک پناه گاه محلی فکر کنید . در صورتیکه احساستان هنوز درگیر است نباید به خوش آمد گویی به ی حیوان دیگر به خانه تان در همین لحظه بیاندیشید . مواظبت کردن از حیوانات بی سرپرست ، حیواناتی که در کمال نا امیدی به توجه انسان نیازمندند ، شاید بتواند به کاهش ناراحتی و دلخوری شما کمک کند .

6. کاری برای یادبود حیوانتان انجام دهید . کاشتن درخت ، کمک به یک پناهگاه یا مطب دامپزشکی .

نکات

* به خاطر داشته باشید که حیوانات نسبت به احساسات انسانها بسیار حساسند . اگر شما احساس بدبختی کنید حیوانتان به آن واکنش نشان میدهد . برخلاف انسانها که میفهمند دارند آنها را از دست میدهند ، و همچنین اینکه میدانید که آنها در شرف مرگ هستند باعث میشود شما در اندوه شدیدی فرو روید . حیوان شما نمی فهمد که چا شما غمگین هستید ، آنها فقط میفهمند شما با آنها ناراحتید ئ شاید حتی احساس کنند کاری کرده اند که شما را ناراحت کرده است. پس تلاش کنید تا حزن و اندوهتان را وقتی پیش آنها هستید کنترل کنید . در زمان زندگی حیوانتان شاد باشید .

* وقتی در حال تدارک دیدن از دست دادن حیوانتان هستید خانواده و دوستانتان را هم شری کنید ولی هرکدام را برای یک عکس العمل متفاوت – هریک از ما قدرت تحمل موضوعات متفاوتی را دارد –

* در حیوان بعدیتان به دنبال ظاهر و شخصیتی متفاوت باشید . این بسیار وسوسه کننده است که حیوانی بیابید که دقیقا مثل حیوان قبلیتان باشد و میتواند بسیار نا امید کننده باشد وقتی نیست ! اما این آسانتر است که بگویید ” حیوان قبلی من واقعا ملوس بود اما این یکی واقعا من و خانواده ام را میخنداند ” . مقایسه آنها اجازه میدهد از چیزی که هر دو حیوان حقیقتا هستند لذت ببرید .

پیام بگذارید