جعبه کمکهای اولیه برای سگهای خانگی

همه ما در منزل جعبه ای حاوی داروهای ضروری داریم تا در مواقع اضطراری و زمانی که دسترسی به داروخانه یا پزشک مقدور نیست از آن استفاده کنیم. سگ ها نیز مانند تمامی موجودات زنده دچار بیماری ها و به خصوص مسمومیت هایی می شوند که در این مواقع زمان نقش مهمی در زنده ماندن و بهبود آنها ایفا می کند. به همین دلیل همواره باید جعبه ای از داروهای مورد نیاز سگ خانگی خود در دسترس داشته باشیم. هیچ یک از این داروها را نباید بدون مشورت با دامپزشک در اختیار سگ قرار دهید ولی وجود آنها در منزل کمک می کند که در مواقع اضطراری بتوانید تا رساندن سگ به دامپزشک با آغاز برخی از درمانها از وخیم تر شدن حال او جلوگیری کنید. داروهای مورد نیاز برای جعبه کمکهای اولیه سگ های خانگی عبارتند از:

پراکسید هیدروژن 3%
آشنا ترین کاربر برای پراکسید هیدروژن ضد غفونی زخم ها است که امروزه کمتر با این هدف مورد استفاده قرار می گیرد. هدف ما از نگهداری پراکسید هیدروژن 3% این است که این ماده به خوبی موجب بروز استفراغ در سگ می شود و در صورت بلعیده شدن داروها مسمومیت زا، مقادیر زیاد شکلات کاکائوئی و یا اجسام خارجی و مواد سمی می توان از آن برای القاء تهوع استفاده نمود. با این حال همیشه در چنین مواردی با دامپزشک خود مشورت نمایید چون در بسیاری از موارد بروز استفراغ می تواند خطرناک باشد و بسته به نوع ماده بلعیده شده، درمان می تواند متفاوت باشد. سگها تمایلی به خوردن این دارو ندارند و باید با استفاده از یک سرنگ بدون سر سوزن مقدار توصیه شده توسط دامپزشکتان را بخورانید. تاریخ مصرف دارو را همیشه در نظر داشته باشید زیرا هیدژن پراکسایدی که تریخ مصرف گذشته باشد معمولا خوب اثر نمی کند.
دیفن هیدرامین
یک نوع داروی ضد حساسیت و ضد خارش است که در موارد گزیدگی حشرات و زنبور ها و یا خارش محل تزریق واکسن و حساسیت ها بسته به وزن سگ و طبق نظر دامپزشک باید به سگتان بدهید.
قطره خوراکی دایمتیکون
این دارو ضد نفخ بوده و به خصوص در توله سگهای کمتر از 3 ماه کاربرد زیادی دارد. پیش از استفاده با دامپزشک خود مشورت کنید.
پماد آنتی بیوتیکی (نیتروفورازون)
پمادهای آنتی بیوتیکی برای درمان زخم های سطحی بسیار مناسب هستند. توجه داشته باشید که زخم های گاز کرفتگی و سوراخ شدگی با وجود اینکه بسیار کوچک هستند نباید ساده انگاشته شوند و تنها استفاده از پماد برای این گونه زخم ها و زخم های عمیق مناسب نیست زیرا این زخم ها با وجود کوچک بودن بسیار مستعد عفونت و ایجاد آبسه هستند و نیاز به درمان آنتی بیوتیکی عمومی دارند.

گاز استریل و باند چسبی
در مواقع بروز زخم های خونریزی دهنده وجود لوازم مناسب برای کارگذاری بانداژ محکم بدر مواقع اضطراری و برای جلوگیری از ادامه خونریزی ضروری است. همواره تعدادی گاز استریل و چسب مخصوص پانسمان در منزل نگهداری کنید. پس از انجام پانسمان به دامپزشک مراجعه نمایید زیرا پانسمان دست و پای سگ ها باید با روش مناسب صورت گیرد تا از بروز آسیب ناشی از فشار زیاد جلوگیری شود.
سرنگ مخصوص خوراندن قرص
برخی سگ ها در خوردن قرص همکاری نمی کنند و ترفند پنهان کردن قرص در گلوله گوشت در موردشان قابل استفاده نیست. در این مواقع می توانید با سرنگ مخصوص خوراندن قرص به سگها بدون اینکه دست خود را داخل دهان سگتان ببرید قرص را بخورانید. این وسیله را می توانید از کلینیک ها و پت شاپ ها تهیه نمایید.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.