بیمارستان دامپزشکی شبانه روزی پایتخت

aparat
بهترین بیمارستان دامپزشکی تهران
بیمارستان دامپزشکی پایتخت

آووکادو  

 با وجود اینکه ممکن است آووکادو برای سلامتی ما مفید باشد ولی برای سگ ها می تواند کشنده باشد. آووکادو حاوی ماده ای به نام Persin است که برای انسانهایی که به آن حساسیت ندارند بی خطر است ولی در اغلب حیوانات از جمله سگها به شدت مسموم کننده است. مقدار کمی از آن می تواند منجر به استفراغ و اسهال شود. علاوه بر میوه، برگ و ساقه های گیاه نیز مسموم کننده هستند.

الکل

مواد حاوی الکل به همان صورت که در انسان منجر به بیماری های کبدی و قلبی می شوند در حیوانات نیز بیماری زا هستند با این تفاوت ه به دلیل جثه کوچکتر آنها حتی مقداری کمی از الکل می تواند منجر به آسیب های جبران ناپذیر عصبی، کبدی و قلبی و حتی کوما و مرگ آنها شود.

سیر و پیاز  

سیر و پیاز به اشکال مختلف (خام، پخته، پودر و خشک شده) منجر به تخریب گلبول های قرمز در سگ ها و بروز کم خونی می شود. مقادیر کم آن در صورتی که هر از گاهی در غذا وجود داشته باشد مشکل ساز نیست ولی مقادیر زیاد آن و یا مصرف طولانی مدت مقادیر کم می تواند منجر به مسمومیت و کم خونی گردد. علائم مسمومیت با پیاز و سیر تهوع، اسهال، بی علاقگی به غذا، بی حالی و تنگی نفس می باشد.

چای، قهوه و سایر مواد حاوی کافئین  

کافئین در مقادیر زیاد برای سگ ها کشنده است و هیچ داروی خنثی کننده ای نیز برای آن موجود نیست. علائم مسمومیت با کافئین عبارتند از: بی قراری، تنفس سریع، تپش قلب، لرزش عضلانی، تشنج و خونریزی. علاوه بر چای و قهوه، کافئین در کاکائو، شکلات، نوشابه کوکا کولا و نوشابه های نیروزا مانند رد بول و هایپ و نیز در برخی از داروهای سرما خوردگی و ضد درد ها موجود است.

انگور و کشمش  

بسیاری از افراد از انگور و کشمش به عنوان خوراکی تشویقی برای سگ ها استفاده می کنند ولی مشخص شده که مصرف آن می تواند منجر به نارسایی کلیوی در سگ ها شود گرچه علت آن هنوز مشخص نشده است. حتی میزان کمی از آن نیز می تواند بیماری کلیوی ایجاد کند. علائم اولیه تهوع و بیش فعالی (افزایش فعالیت) است. سپس در عرض یک روز سگ بی حال و دپرس می شود. بهترین راه پیشگیری دور از دسترس قرار دادن انگور و کشمش می باشد.

شیر و ترکیبات آن
برخی از سگ ها به خصوص در سن پایین نسبت به لاکتوز موجود در شیر حساس بوده و دچار اسهال می شوند و در برخی نیز حساسیت هایی که اغلب با خارش پوست همراه است ایجاد می شود. در این شرایط باید از مصرف محصولات لبنی خود داری نمود.

آب نبات و آدامس رژیمی

آب نبات، آدامس، خمیر دندان و برخی از شکلات، کیک و بیسکوئیت های رژیمی توسط زایلیتول شیرین می شوند. زایلیتول در سگ ها منجر به افزایش میزان هورمون انسولین در بدن شده و در نتیجه قند خون را به شدت کاهش می دهد که می تواند منجر به نارسایی کبدی شود. علائم مسمومیت عبارتند از: تهوع، بی حالی و عدم تعادل و در نهایت منجر به تشنج و صرع در سگ شده و در عرض چند روز نارسایی کبدی ایجاد می شود.

شکلات
اغلب افرادی که از سگ نگهداری می کنند می دانند که شکلات برای سگ ها مسموم کننده است. ماده مسمومیت زای آن تئوبرومین است که در تمام انواع شکلات موجود است ولی خطرناک ترین شکلات ها شکلات مورد استفاده در قنادی و شیرینی پذی و شکلات تلخ هستند که از بیشترین میزان تئوبرومین برخوردارند و کم خطر ترین آن شکلات سفید است که از مقدار کمتری تئوبرومین برخوردار است. لیسیدن شکلات روی بستنی و یا خوردن مقادیر کمی از شکلات (بسته به وزن سگ) می تواند منجر به استفراغ، اسهال و تشنگی زیاد شود. خوردن مقادیر بیشتر می تواند منجر به نا منظم شدن ضربان قلب، لرزش عضلانی، صرع و در نهایت مرگ شود.

چربی های اضافی غذا و استخوان ها  

چربی های پخته و یا نپخته باقی مانده از گوشت غذا می تواند منجر به التهاب پانکراس در سگ ها شود. و بسیاری از استخوان ها نیز می توانند در هنگام خرد شدن توسط سگ در دهان و لثه و یا حتی مری زخم ایجاد کنند و یا منجر به انسداد مری شوند. هرگز در غذای سگ از استخوان مرغ (گردن، بال، ران و ..) استفاده نکنید و در صورت استفاده از استخوان قلم گوسفند هنگام خوردن مراقب سگ باشید و زمانی که نزدیک سگ نیستید اینگونه استخاون ها را در اختیارش قرار ندهید. به جای استفاده از استخوان می توانید از خوراکی های جویدنی مخصوص استفاده کنید که بی خطر بوده و حاوی مواد مغذی نیز هستند.

آلو، هلو و خرمالو

میوه این گیاهان برای سگ ها بی خطر است ولی در صورت استفاده از میوه باید هسته را از آن جدا کنید زیرا هسته این میوه ها حاوی سیانید است که به شدت مسموم کننده می باشد (هم برای انسان و هم سگ). علاوه بر این ممکن است هسته در مری حیوان گیر کند که می تواند بسیار خطرناک باشد.

تخم مرغ خام  

مصرف تخم مرغ خان از دو جهت مضر است. اول انتقال بیماری هایی مانند سالمونلوز و کلی باسیلوز (عوامل اسهال عفونی) به سگ ها و دوم اینکه سفیده تخم مرغ خام حاوی ماده ای می باشد که با جذب یکی از ویتامین های گروه B تداخل داشته و مانع از جذب آن می شود که می تواند منجر به بروز مشکلاتی در موی سگ ها شود.

گوشت و ماهی خام  

گوشت و ماهی خام مانند تخم مرغ خام می توانند بیماری های باکتریایی و ویروسی را به سگ منتقل کنند. علاوه بر این برخی از ماهی ها مانند سالمون، آزاد، قزل آلا و استروژن می توانند نوعی انگل را که عامل بیماری ماهی در سگ ها است به سگ منتقل کنند که می تواند در عرض دو هفته منجر به مرگ سگ شود. علائم اولیه آن عبارتند از: تهوع، تب و بزرگ شدن غدد لنفاوی. پختن کامل ماهی منجر به از بین رفتن این انگل می شود.

نمک  

خوردن نمک و بیسکوئیت های شور مزه می تواند منجر به تشنگی و ادرار زیاد و حتی مسمومیت با سدیم شود. علائم مسمومیت با نمک عبارتند از: تهوع، استفراغ، دپرسیون، لرزش عضلانی، افزایش دمای بدن و تشنج. این مسمومیت می تواند منجر به مرگ نیز بشود.

مواد غذایی و نوشیدنی های حاوی شکر  

شکر برای سگ ها نیز مانند انسان به دلیل ایجاد چاقی، افزایش پوسیدگی دندان ها و نیز افزایش احتمال ابتلا به دیابت مضر است.

خمیر مایه و مخمر شیرینی پزی  

خمیر مایه و مخمر شیرینی پزی که برای افزایش حجم نان به کار می رود در معده و روده های سگ نیز منجر به تولید گاز فراوان و افزایش حجم می شود که می تواند درد شدید ایجاد کند. علاوه بر این، مخمر نان موجب تولید الکل می شود که می تواند باعث مسمومیت با الکل شود.

داروهای مورد استفاده انسان  

شایع ترین علت مسمومیت در سگها مصرف داروهای متداول انسانی مانند استامینوفن، آسپرین، ایبوبروفن و داروهای سرماخوردگی است. مسمومیت با این داروها می تواند برای سگ ها کشنده باشد و نباید تحت هیچ شرایطی بدون توصیه دامپزشک از این داروها به سگ بخورانید و همواره آنها را از دسترس حیوانات خانگی خود دور نگه دارید.

مواد موجود در آشپزخانه  

بسیاری از ادویه ها و مواد مورد استفاده در آشپزی مانند بیکینگ پودر و جوش شیرین بری سگ ها مسموم کننده هستند. بنابر این آنها را در طبقات بالا قرار داده و از دسترس سگ ها دور نگه دارید.

در صورتی که متوجه شدید و یا مشکوک بودید که سگ شما ماده ای مسموم کننده را خورده است بلافاصله با دامپزشک خود تماس بگیرید. بهتر است که همواره تلفنی اضطراری از دامپزشک خود در اختیار داشته باشید تا در مواقع ضروری با دامپزشک تماس بگیرید. 

پیام بگذارید