ممکن است کمی سگتان کندتر شوند ، ولی این دلیل بر ان نیست که سالهای بعد با ارزش نباشند . او همچنان که پیرتر می شود عاقل تر نیز می شود . توسط ویزیت منظم دامپزشک ، مراقبت روزانه و تغذیه مناسب ، سگ پیر شما می تواند زندگی شاد و سلامتی را تجربه کند .

هنگامی که سگ پیر می شود تغییرات مشخصی در بدن او به وجود می اید . اعمال مهم بدن ، عمکرد های مهم یدن که معمولا برای امتیاز دهی استفاده می شوند ، ممکن است شروع به کند شدن یا خرابی کنند . مانند انسان ها ، حواس شروع به افول می کنند ، منجر به اختلال در بینایی ، شنوایی ، چشایی یا بویایی می شود . سگ های پیرتر مستعد تعدادی از بیماری ها هستند . نشانه های هر کدام می تواند دقیق باشد و ما ، به عنوان صاحبان ، باید مراقب این علائم باشیم زیرا بعضی از انها قابل درمان هستند .

سگ ها معمولا از ان چیزی که ما فکر می کنیم پیرتر هستند ، مخصوصا زمانی که ما انها را از تولگی نگه داشتیم با گذر زمان ما همیشه انتظار همان رفتار پر انرژی را داریم . به طور کلی تنوع نژادی مختلفی وجود دارد در چیزی که به منزله سن پیری از ان معمولا صحبت می شود ، سگ های کوچک بیشتر زندگی می کنند ، در حالی که سگ های بزرگ عمر کوتاه تری دارند ( یک گریت دن در سن 6 سالگی پیر محسوب می شود ) علاوه بر نژاد سگ ، فاکتور های خاص سبک زندگی بر روی طول عمر سگ تاثیر می گذارد ، مانند رژیم ، ورزش و تاریخچه پزشکی . به عنوان صاحب سگ این مهم است که بیماری ها و علائم سگتان را بگویید ، بنابراین می توانید از مراقبت به موقع دامپزشک استفاده کنید . خیلی از نشانه های بیماری به ارامی نمایان می شوند که در دوران پیری از بین بردنشان اسان است و بسیار قابل درمان هستند .

بیماری هایی که اغلب در این گروه سنی از سگ ها تشخیص داده می شود شامل :

-ارتروز در سگ های پیر شایع است و باعث کاهش سطح انرژی ، لنگیدن ، سفتی یا مشکل بلند شدن ، یا لنگیدن و سفتی پس از راه رفتن و بی میلی به ورزش کردن

-بیماری های دندان – بیماری های لثه و دندان در سگ های پیر بسیار شایع است ؛ مراقب غذا هایی که در دهان میریزد ، ترشح بیش از حد بزاق ، پنجه کشیدن به دهان ، تنفس بد بو یا مشکل در جویدن غذا باشید . تورم زیر چشم ممکن است نشانه ابسه ریشه دندان باشد و نیاز به مراقبت های دامپزشکی دارد .

-مشکلات کلیه می توانند باعث تشنگی مفرط و تکرر ادرار یا ادرار کنترل نشده شود . اشامیدن و ادرار زیاد می تواند باعث مشکلات دیگری مانند دیابت و دیگر بیماری های هورمونی مختلف شود .

-وضعیت قلب و وضعیت تنفسی می تواند منجر به بی میلی به ورزش ، سرفه ، مشکل تنفسی و رخوت شود .

-سرطان ها ، هر نوع ان نشانه هایی دارد اما هرگونه کاهش وزن بی دلیل ، یا رشد ، زگیل یا برامدگی روی پوست باید بررسی شود .

-اختلال در عملکرد شناختی رفتاری ، سندرمی است که می تواند باعث علائم سازگار با پیری شود که شامل سردرگمی ، اهسته راه رفتن و صداهای نامناسب می شود .

-اب مروارید می تواند یکی از مشکلات سگ های پیر باشد ، اما شکل مبهم چشمان و چشمان مایل به ابی می تواند عادی باشد ( شرایطی که به ان تصلب بافت هیته ای گفته می شود ) . دامپزشکتان می تواند تفاوت این دو را تضخیص دهد .

اگر ما با هر یک از علائم بالا یا هر علائم دیگری از بیماری مانند استفراغ ، اسهال ، کاهش اشتها ، کاهش وزن یا افزایش وزن یا بی میلی به ورزش را مشاهده کردید با دامپزشکتان تماس بگیرید .

نگهداری از سگ های بزرگ – نکات مهم

مراقبت های دامپزشکی منظم – چک اپ های منظم یک اجبار برای سگ های پیر است . از دست دادن قرار چک اپ ها وسوسه انگیز است اما به یاد داشته باشید که ان واکسیناسیون و درمان کرم ها و کک ها که باقی مانده است در طول سالهای پیری سگتان بسیار مهم است . در حقیقت ، زمانی که سیستم ایمنی بدن ان چیزی که باید باشد نباشد ، این اقدامات پیشگیرانه برای نگه داشتم سگ پیر در سلامتی بسیار حیاتی هستند . سگ های پیر به طور منظم باید وزن شوند و اگر لازم باشد برای شناسایی بیماری های خاص ازمایش خون و ادرار بدهند . برخی از کلینیک های دامپزشکی پرستارهای مخصوصی برای چک اپ منظم سگ های پیر دارند .

دندان ها و لثه های سالم – مراقبت روزمره از دندان ها توسط دامپزشکتان بسیار مهم است ، زیرا سگ های پیر بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های لثه و ساخته شدن پلاک روی دندان هایشان هستند . علاوه برویزیت های منظم دامپزشکی ، این ایده خوبی است که شما به طور منظم دندان ها و لثه های سگتان را بررسی کنید .

تغذیه سگ های بزرگ

گذشته از اطمینان از مراقبت های منظم دامپزشکی ، درک تغییراتی که در تغذیه سگ بزرگتان نیاز است مهمترین مساله ای است که شما می توانید انجام دهید . به طور کلی سگ های 7 ساله و پیرتر (بستگی به نژاد ان دارد) زندگی را اسان تر می گیرند و در نتیجه تغذیه انها یکبار دیگر نیاز به تغییر دارد . سگ های بزرگ فعالیت کمتری دارند و متابولیسم انها کند تر است ، پس نیاز به کالری کمتری دارند . بنابراین ، در اختیار گذاشتن پروتئین با کیفیت بالا و هضم اسان برای کمک به حفظ وضعیت کلی بدن مهمتر از هر زمان دیگر است

یک رژیم خوب برای سگ های بزرگ پروتئین متمرکز و با کیفیت بالا ، چربی کم و اسان هضم ، برای تبدیل کربوهیدرات به انرژی را فراهم میکند . مواد معدنی از پیر شدن مفاصل جلوگیری می کند ، و ویتامین ها ، به همراه پروتئین ، از پیر شدن سیستم ایمنی بدن جلوگیری می کند .

تولید غذای کامل و متعادل برای بازگرداندن این تغییرات در نیاز های مواد غذایی و عادت های غذایی تدوین شده است . پس سگتان به لذت بردن از وعده های غذایی بدون به خطر انداختن مسایل ضروری ادامه می دهد .

اکر سگ پیرتان به غذا بی میلی نشان داد ، شما باید با دکترتان بررسی کنید که دلیل ان بیماری پنهانی نباشد ممکن است فکر کنید که این وسواس است . کمی تغییر در رژیم غذایی حتی ممکن است سگ های پیر را برای مصرف غذا تشویق کند که شامل غذا دادن به مقدار خیلی کم ، گاهی در وعده های کوچکتر که هضم انها اسان تر است ، بافت ها و طعم های مختلف و گرم کردن غذا برای ازاد شدن بوی ان ، می شود .

پوست مو و ناخن سالم – به عنوان بخشی از روال منظم شما ، شما ممکن است بخواهید یک برنامه مخصوص برای جلسات نظافتی ، حداقل 1 بار در هفته ترتیب دهید . همچنین حمام کردن سگ پیرتان منظم بسیار مهم است ، اما از دامپزشکتان بخواهید که شامپویی با کیفیت بالا را به شما معرفی کند . این فرصت دیگری است که به سگتان توجهی که نیاز دارد را بکنید . اگر سگ شما موی بلندی دارد ممکن است نیاز داشته باشید که با یک نظافت کننده سگ برای مرتب کردن راحت تر سگ مشورت کنید . ناخن هایی که قبلا در اثر فعالیت ساییده شده بودند ممکن است بیش از حد رشد کرده باشند ؛ ناراحت کننده بودن یا بدترین حالت رشد ناخن ها به سمت بالشتک های پنجه پا است . از دامپزشک یا پرستار خود بخواهید که ناخن ها را به طور منظم کوتاه کند .

وسایل رفاهی در خانه – یک تخت خواب نرم و راحت زمانی که شما به درد مفاصل دچار هستید بسیار مناسب است . مطمئن شوید که تخت خواب در محلی ساکت ، به دور از کوران ، شاید در نزدیکی یک رادیاتور در فصل زمشتان باشد . مفاصل مبتلا به ارتروز در پریدن خوب نیستند پس شما ممکن است یک سگ کوچک را به بیرون و درون ماشین بلند کنید ، یا برای سگ های بزرگتر یک سطح شیب دار درست کنید . همچنین مطمئن شوید که غذا و اب به راحتی در دسترش است و مثلا نیازی به بالا و پایین رفتن از پله ها نیست .

فعال ماندن – اجتناب از چاقی برای سگ پیرتان بسیار مهم است تا جایی که به پیامد های وخیم پزشکی می انجامد . رژیم مهم است اما ورزش منظم هم مهم است . با دامپزشک خود در مورد یک برنامه مناسب رژیم و ورزش مناسب برای سگتان صبحت کنید

برنامه روزانه – یک برنامه روزانه سازگار از نظر سلامت فیزیکی ، ذهنی و احساسی برای سگ پیر شما بسیار مهم است ، راحتی را برای او فراهم کنید و از چارچوب ان مطمئن باشید .

افت حواس – از دست دادن بینایی و شنوایی ممکن است به این معنی باشد که سگ شما عمیق است و اگر از پشت به او نزدیک شوید امدن شما را نمی فهمد . مطمئن شوید که کل اعضای خانواده از این مطلع هستند و مخصوصا کودکان بدانند که در اطراف سگ ساکت و ارام باشند .

حمایت عاطفی – سعی کنید به مسایلی که به سگ پیرتان می گذرد حساس باشد و درک کنید که بسیاری از تغییرات فیزیکی اتفاق میافتد . مراقبت روزانه از سگ پیرتان نیاز به تمیرین بیشتری از طرف شما دارد . مراقبت توام با عشق و تعهد شما در این سالهای پیری باعث زندگی با کیفیت بالا می شود .

در نتیجه نگه داری از یک سگ پیر می تواند بسیار پر ارزش باشد . مراقبت دامپزشکی خوب و تغییرات کوچک مدیریت خانه میتواند کیفیت زندگی سگ پیرتان را برای سال ها بهبود دهد .

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.