بیمارستان دامپزشکی شبانه روزی پایتخت

aparat
بهترین بیمارستان دامپزشکی تهران
بیمارستان دامپزشکی پایتخت


ورزش کردن سگ شما، راهی بسیار عالی برای گذراندن مفید وقتتان با اوست و موجب تقویت تعهد میان شما میگردد. همچنین اگر میخواهید به سگتان در کنترل وزن ، داشتن وضعیت جسمانی مناسب ، انرژی ، حفظ قدرت دستگاه ایمنی و قلبی و عروقی کمک کنید، ورزش دقیقا این کارها را برایتان انجام میدهد.

تغییر روال عادی
 کمک کردن سگتان برای حفظ فرم او هیچوقت نباید کار مشکلی برای هیچ یک از شما باشد. ورزش باید سرگرم کننده و متنوع بوده و ونباید فقط به صورت پیاده روی های طولانی و وقتگیر باشد. در هر صورت اگر شما فقط همان روال را هر روز ادامه دهید ممکن است سگتان از کاری که میکنید خسته و دلزده شود. روال پیاده روی را به طور منظم تغییر دهید و سعی کنید زمانی را به بازی و چالش اختصاص دهید. اما خودتان را خیلی خسته نکنید و مطمئن شوید که این برنامه متناسب با هردویتان یعنی هم شما و هم سگتان است.

اگر انرژی سگتان از شما بیشتر است از توپ یا بشقاب پرنده برای بازی با او استفاده کنید.این فعالیت هم چالش و هم سرگرمی را برای سگتان فراهم میکند بدون آنکه مجبور به بیرون رفتن از خانه شوید.اکثر توله سگ ها و سگ های جوان از این بازی لدت میبرند.بسیاری از سگها تا زمانی که از شما عکس العمل مثبت ببینند، مانند در آغوش گرفتن و نوازش شدن ( که البته مصرف بیش از حد تشویقی منجر به اضافه وزن خواهد شد ) با خوشحالی، حرکت آن دست شما که توپ را پرتاب میکنید، دنبال میکنند. از پرتاب کردن چوب برای سگتان اجتناب کنید زیرا ممکن است به دندان ها،گلو و معده آسیب برساند.

از طرف دیگر سگ های مسن بیشتر ترجیح میدهند اوغات فراغت خود را با پیاده روی آهسته پر کنند. اما همچنان سعی کنید این روال را تغییر دهید که همیشه برایشان جذاب و جالب باشد.

نیازهای هر نژاد
 جای تعجب ندارد که برخی نژادها به طور طبیعی نیاز به فعالیت شدیدتر و بیشتری نسبت به نژادهای دیگر داشته باشد و هر نژادی فعالیت متفاوتی را ترجیخ بدهد.مثلا تریرها(Teriiers) عاشق حفاری و هوندها(Hounds) علاقه شدیدی به تعقیب و شکار دارند.

آغار کردن با ملایمت
 اگر شما نتواسته اید یک برنامه ورزشی منظم برای سگتان فراهم کنید اما همین حالا تصمیم به شروع گرفته اید، در ابتدا به آرامی پیش بروید. با دوره های کوتاه و فعالیت با سرعت کم و آهسته آغاز کنید و به تدریج، زمان ، سرعت و فاصله را افزایش دهید.همچنین پیاده روی یا دویدن تا زمانی که پهنه پای او سفت شود باید در سطوح نرم مانند خاک،ماسه،چمن و… باشد. به یاد داشته باشید استفاده از قلاده در هنگام دویدن و یا پیاده روی کنترل سگ را به شما میدهد گرچه شما متوجه میشوید که سگتان کم کم بهتر فرمانبرداری میکند اما مخصوصا اگر سگتان مشتاق و پر شور و یا دارای چثه یزرگ هست حتما از قلاده استفاده کنید.اگر سگ شما دارای سابقه پزشکی و بیماریهای قلبی و…. است، تنظیم برنامه ورزشی سگتان را به عهده دامپزشک بسپارید.

وعده های غذایی
 سگتان نباید فورا قبل و بعد از غذا ورزش کند. ورزش با معده پر منجر به مشکلات گوارشی میشود. همچنین از اینکه همیشه ظرفی از آب تمیر، تازه و آشامیدنی در دسترس اوست اصمانان حاصل کنید.

شرایط جوی
 شرایط آب و هوا هرچه که باشد سگ باید برنامه ورزشی معین داشته باشد. اما مهم این است که بخاطر داشته باشید : هوا اگر بسیار گرم یا سرد باشد چالش های بیشتری را به همراه خواهد داشت. سگ ها هم ممکن است درست مانند ما سرما زده شوند. اگر سگتان را در برف به پیاده روی میبرید برف ، یخ و نمک را از لای پنجه هایش که ممکن است بین موها گیر کرده باشد، پاک کنید. در طول تابستان هم مراقب آفتاب سوختگی و گرمازدگی باشید.و به یاد داشته باشید که پاهای سگتان ممکن است بر اثر برخورد با آسفالت گرم آسیب ببیند. اگر سگ شما حساس است میتوانید از کفش های مخصوص سگ استفاده کنید.

هر فعالیتی را با هم به پایان برسانید.همیشه بخاطر داشته باشید که سگ شما عاشق وقت گذراندن با شماست پس این زمان را بسیار خاصتر از قدم زدن روزمره دور پارک همیشگی و دیدار با سگهای همیشگی بسازید.

پیام بگذارید