آرایش و کوتاه کردن مو سگ | اصلاح موی سگ ها

انجام این کار در مورد سگ های بزرگ و نگهبان لزومی نداشته و انجام نمی شود. در مورد سگ های موبلند، کوتاه کردن موها بخصوص در فصول گرم می تواند مفید باشد. در مواردی که به علت عدم رسیدگی مناسب به موهای حیوان، موها گره خورده و حالت نمدی پیدا می کند نیز کوتاه کردن آن ها تنها راه رهایی از این وضعیت است. در این حالت اگر گره خوردگی موها زیاد بوده و از قسمت های زیرین باشد، چاره ای جز کوتاه کردن موها از ته نیست. ممکن است بعد از این کار سگ شما زشت به نظر برسد و احساس خوبی نسبت به او نداشته باشید. ولی بدانید که این کار برای حفظ سلامت پوست و موی سگ شما لازم است. در مورد برخی از نژاد ها مثل پودل و کوکر اسپانیل، آرایش موها به سبک های خاصی رواج داشته و باعث زیبایی حیوان خواهد شد. این گونه آرایش ها در مورد هر نژاد از الگوی ویژه ای برخوردار است و برای انجام آن نیاز به تجربه و مهارت زیادی وجود دارد. به این نکته توجه داشته باشید که کوتاه کردن موها تاثیری در رشد آن ها ندارد ولی تا حدودی ریزش موها را کمتر می کند. اکثر نژاد هایی که دارای موهای بلند یا نیمه بلند هستند، بهتر است هر چند وقت یکبار موهای اطراف مقعد، صورت، اطراف دهان و بخصوص دور چشم های آن ها کوتاه شود. این امر از آلودگی موهای اطراف مقعد هنگام مدفوع کردن و موهای اطراف دهان در حین غذا خوردن جلوگیری کرده، از ورود موهای اطراف چشم به داخل آن و ایجاد التهاب و عفونت های چشمی پیشگیری خواهد کرد.
برای کوتاه کردن موها وسایل مخصوصی وجود دارد که از آن جمله می توان به انواع قیچی های آرایشی اشاره کرد. برخی از این قیچی ها با قیچی های آرایشی انسان تفاوت زیادی نداشته و از همان جنس است. ولی برخی دیگر از قیچی ها که برای آرایش قسمت های مختلف بدن حیوان طراحی شده، دارای خمیدگی هایی در قسمت نوک یا تیغه ی اصلی است و به منظور سهولت کار و جلوگیری از آسیب به حیوان طراحی شده است. در هنگام استفاده از قیچی، باید مراقب باشید تا پوست حیوان بریده نشود و نوک قیچی به بدنش فرو نرود. برخی از این آسیب ها جدی بوده و علاوه بر وجود درد زیاد و خونریزی می تواند باعث التهاب و عفونت شدید شود. این زخم ها گاهی آنقدر عمیق و جدی است که برای بهبود آن ها لازم است حیوان را بیهوش کرده و زخم را تحت شرایط استریل بخیه کنند.
وسیله ی دیگری که برای این کار وجود دارد ماشین های برقی مخصوص آرایش و اصلاح موهای حیوانات است. اندازه ی دندانه ها و قدرت این دستگاه ها به اندازه ای است که به راحتی موی سگ ها را کوتاه می کند. برای این کار استفاده از ماشین های اصلاح موی سر انسان ها مناسب نبوده و علاوه بر این که دستگاه گیر کرده و خراب می شود، درد زیادی به حیوان وارد می کند و موهای او را می کند.بنابراین برای این کار حتما از ماشین های مخصوص اصلاح سگ و گربه استفاده کنید.
برای اصلاح موها حیوان حتما باید روی میز بلند و مناسبی قرار گیرد و از بغل کردن سگ در حین آرایش جدا خودداری کنید. اگر حیوان شما در هنگام آرایش بی قرار است و یا شما تجربه کافی در این مورد ندارید، این کار را به افراد با تجربه بسپارید. کلینیک های دامپزشکی برای این کار بهترین گزینه هستند.
برخی از سگ ها هنگام کوتاه کردن موها بی قراری می کنند و مانع از انجام کار می شوند در این مواقع می توان از داروی آرام بخش استفاده کرد تا حیوان را مقید و آرام کرد . استفاده از این دارو الزاما باید زیر نظر دکتر دامپزشک انجام گیرد .

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.