بیمارستان دامپزشکی شبانه روزی پایتخت

aparat
بهترین بیمارستان دامپزشکی تهران
بیمارستان دامپزشکی پایتخت

تحقيقات مختلف پژوهشگران در نقاط مختلف جهان نشان می دهد كه بسیاری از مشكلات عاطفي و اختلالات روحي افراد به کمک حيوانات خانگي قابل درمان است. در عین حال، در علم روانشناسي و روانپزشكي واژه pet therapy (درمان با حيوانات خانگی) مدتي است كه مورد توجه محققان قرار گرفته است.
يكي از معضلات زندگي صنعتي و شهرنشيني، احساس تنهایي در ميان انسان ها است و اين احساس تنهایي در دراز مدت آثار مخربي بر روح و روان انسان ميگذارد و كم كم افسرده به سراغ افراد خواهد آمد. در جوامع غربي مدتهاست كه حيوانات دست آموز به خانه هاي مردم راه يافته و اشخاص زيادي علاقمند به داشتن حيوانات خانگي شده اند و آن ها توانسته اند قسمتي از خلاء روحي و عاطفي خود را با داشتن اين حيوانات پر کنند. مثلا در كشور فرانسه شمار سگ و گربه هاي خانگي بالاي 40 ميليون بر آورد شده است.
از طرف دیگر، برقراري پيوند عاطفي با حيوان خانگی در افراد منزوي، آنها را از حالت سكون خارج و قسمتي از نيازهاي روحيشان را برآورده ميكند. از طرفی يك حيوان خانگی قادر است با رفتارهاي خود محبت صاحبش را جلب کند و در مقابل آن انسان هم قادر خواهد بود با برقراري رابطه عاطفي با آن حيوان، احساسات فرو خورده خود را ارضا نماید.
تحقيقات متعدد حاکی از آن است که در بعضی از افراد داشتن حيوان خانگی سودمند تر است. گروه اول سالمندان هستند كه به نوعي احساس تنهايي می کنند و دچار افسردگي هاي خفيفي ميشوند. برای اثبات این موضوع گروهي از روانپزشكان كالج سلطنتي انگليس، سالمندان مرد يك آسايشگاه رواني را از نظر رواني مورد بررسي قرار دادند و آنها را به سه دسته تقسيم کردند. گروه اول بصورت تمام وقت باید از سگ ماده از يك نژاد و يك سن مراقبت می کردند. به دسته دوم گربه ماده داده شد و دسته سوم ماهي آكواريمي در اختيارشان قرار دادند.
برای بررسی نتایج و پس از 9 ماه، رفتار اين سالمندان مورد مطالعه قرار گرفت. دسته اول كه سگ در اختيارشان قرار گرفته بود در ميان آنها حس دگر خواهي قويتر شده بود. در ميان دسته دوم رفتار افزايش جنب و جوش گاهي شيطنت هاي بچگي در بين شان ديده ميشد و به آنهاپي كه ماهي آكواريومي داده شده بود رفتارهایي مثل زيبا دوستي و تحسين هنر در بين شان تقويت شده بود. در ضمن در بين هر سه گروه از سالمندان آثاري از نشاط و كاهش افسردگي هم مشاهده شد که حایز اهمیت بود.

البته ماجرای پت درمانی فقط به سالمندان خلاصه نمی شود. كودكاني با علايمي از اختلالات روان پريشي و افسردگي و حتی کودکان خجالتی هم در درمان با حيوانات خانگي مورد توجه قرار گرفته اند و علايمي از بهبودي در آن ها مشاهده شده است. البته هنوز محققان اختلافاتي در نتايج درماني اين كودكان عنوان ميكنند كه عرصه را براي مطالعه باز گذاشته اما نتايج سودمندی در بين كودكاني با معلوليت جسمي و حركتي و معلوليت هاي حسي بيشتر مشاهده شده است. از طرف دیگر در جوامع پيشرفته سگ ها به خدمت نابينايان آمده و آنها را بطور صحيح به مقصد مي رسانند و باعث افزايش اعتماد به نفس در نابينايان می شوند
 البته تحقیقات در زمینه فواید نگهداری از حیوانات خانگی بسیار گسترده است به طوری که تحقیقات محققان بریتانیایی نشان می دهد که علاقه مندي و نگه داري از حيوانات خانگی باعث كاهش عارضه هاي قلبي و عروقي شده است چرا که نگهداری از این حیوانات با كاهش هورمون هاي استرس رابطه مستقیم دارد.
در این بین به نظر می رسد که روانپزشكان و روانشناسان كشور ما نيز باید دست به مطالعاتي در اين زمینه بزنند و نتايج اين تحقيقات را با توجه به فرهنگ كشورمان مد نظر داشته باشند تا حداقل اندكي از بيماران روحي و رواني و بچه هاي معلول و نابينايان با ياري از اين نعمت الهي به زندگي اجتماعي برگردند و شاد و سلامت زندگی کنند.

پیام بگذارید

X