بیمارستان دامپزشکی شبانه روزی پایتخت

aparat
بهترین بیمارستان دامپزشکی تهران
بیمارستان دامپزشکی پایتخت

مصرف پروتئین برای حفظ سلامت سگ ضروری است، با این حال گاهی ممنوعیت هایی در سگهای بیمار برای مصرف میزان پروتئین وجود دارد.
رژیم غذایی کم پروتئین هم مانند رژیم غذایی سگهای سالم دارای تنوع غذایی می باشد، این رژیم غذایی را گاها دامپزشکان برای درمان و کنترل برخی از بیماریها در سگها توصیه می کنند.

سگها به چه میزان پروتئین در رژیم کم پروتئین نیاز دارند؟
 سگهای سالم روزانه 25 درصد از کل جیرۀ غذایشان را باید پروتئین تشکیل دهد. اما گروهی از سگها هستند که برای حفظ سلامت باید در برنامۀ غذایشان محدودیت مصرف پروتئین داشته باشند.
بطور مثال سگهایی که برای هضم این میزان پروتئین دچار مشکل و یا حتی مسمومیت می شوند باید با رژیم کم پروتئینی تحت درمان قرار گیرند.
این محدودیت 1.6 یا 1.7 گرم پروتئین برای هر کیلوگرم وزن سگ می باشد. مثلا یک سگ 7 کیلوگرمی باید روزانه 11 درصد پروتئین دریافت کند.
تشخیص این وضعیت بعد از انجام آزمایش تنها توسط دکتر دامپزشک امکان پذیر می باشد. تغییر رژیم پروتئنی غذایی سگ بدونه تجویز دامپزشک می تواند عواقب جبران ناپذیری را برای حیوان بهمراه داشته باشد.

 از مواردی که دکتر دامپزشک تشخیص به اجرای محدودیت مصرف پروتئین در وعده های غذایی سگ می دهد عبارتند از:
نارسایی های ژنتیکی کلیوی .
مشگلات مزمن کلیوی.
سنگ کلیه.
مشکلات ادراری.
نارسایی قلبی.
آلرژِی به مصرف پروتئین.
هضم پروتئین سبب تولید سموم آمونیاک می شود که حیوان سالم آنها را به وسیلۀ ادرار دفع می کند. اما این دفع آمونیاک تا زمانی بخوبی انجام می شود که کلیه ها سالم و عملکردی عادی داشته باشند.
در سگهایی که دچار مشکلات کلیوی هستند، با پائین آوردن سطح پروتئین مصرفی، میزان سموم حاصله از هضم پروتئین نیز کاهش پیدا می کند و به همین دلیل بدن نیاز به فعالیت بالا برای دفع سموم نخواهد داشت.

دستورالعمل غذاهای کم پروتئین در رژیم غذایی سگ
 صاحبان بندرت می توانند غذاهای کم پروتئین را در لیست غذاهای آماده از پت شاپها تهیه کنند. از آنجایی که نیاز مصرف سگها به رژیم کم پروتئین انگشت شمار است، تولیدات کارخانه ها نیز در این زمینه بسیار محدود می باشد. در این بین فراموش نکنید که غذاهای آمادۀ کارخانه ای معمولا حاوی مواد نگهدارنده ای هستند که برای سگهای تحت درمان، مناسب نمی باشند. زیرا این مواد نگهدارنده شیمیایی می باشند و بدن سگ آنرا به عنوان مواد سمی شناسایی می کند که باید از طریق کلیه ها و کبد فیلتر شوند. و همین عمل می تواند فشار زیادی را بر روی این ارگانها وارد سازد.
بهترین روش تهیۀ غذا درخانه به وسیلۀ مواد طبیعی می باشد. مزیتی که تهیه غذا در خانه برای سگ دارد این است که شما می توانید غذای هر وعدۀ سگتان را با توجه به ذائقۀ آن تهیه کنید و هر روز از مواد متنوع در رژیم غذایی سگ استفاده کنید.

مطمئن باشید مواد غذایی که در اختیار سگ قرار می دهید دارای فسفر کم باشد. زیرا فسفر بالا توسط بدن انباشته می شود و باعث عدم تعادل بین کلسیم و پتاسیم می گردد.
افزایش سطح کلسیم در رژیم غذایی سگ مهم است، زیرا حیوان قادر به جذف آن به طور معمول نمی باشد. و اگر صاحبان بر میزان مصرف کلسیم دقت لازم را نداشته باشند این کمبود منجر به پوکی و شکستگی استخوان در حیوان خواهد شد.
سگ نیاز به مقدار زیادی ویتامین D3 دارد و حفظ آن در رژیم غذایی حیوان بسیار مهم می باشد.
در رژیم غذایی سگ باید از موادی با فیبر بالا و پروتئین پایین استفاده شود. فیبر باعث فعالیت بیشتر حرکات روده شده و سبب دفع سریع سموم از بدن حیوان می شود.
مانند: سبزیجات، میوه ها و غلات که شامل گوجه فرنگی، سیب، بلغور جو دوسر، ذرت، کدو تنبل، هویج، نخود فرنگی و… می شود.
استفاده از کربوهیدراتها در رژیم غذایی بهترین راه حل برای سگهایی است که با مشکلات کبدی روبرو هستند.
مانند: برنج و سیب زمینی و سبزیجات
پروتئین مورد نیاز را باید از عدس، لوبیا، گوشت تازۀ ماهی و یا مرغ تهیه نمود. لبنیات و سویا سرشار از پروتئین هستند و جایگزین مناسبی برای پروتئین گوشت قرمز می باشند.
از مواد غذایی چون جو، گوشت قرمز، کره حیوانی، شیر و ماست پرچرب، خامه و … باید در تغذیۀ این گروه از سگها اجتناب کرد.
بسیاری از دامپزشکان معتقد هستند که نباید پروتئین را بصورت کامل از غذای این گروه از سگها حذف کرد، بلکه باید میزان مصرف آن را کاهش داد و از پروتئین گیاهی در جیرۀ غذایی استفاده کرد، زیرا پروتئین سبب پشتیبانی و نگهداری از عملکرد کبد و بازسازی آن و دیگر بافتهای بدن می شود و حذف پروتئین به صورت کامل از جیرۀ غذایی سگ به علت بازسازی نشدن بافتهای آسیب دیده سبب ایجاد شرایط سخت تر در بیماری حیوان می شود.

پیام بگذارید