تغذیه سگ ها

در 4 هفتگی – یک ماهگی

در چهار هفتگی می توان به توله ها گوشت یا مرغ خورد شده یا ماهی ورقه ورقه شده و حبوبات داد . در این سن بهتر است برای پیشگیری و یا دفع آلودگی های انگلی داروهای ضد کرم به توله ها خورانده شود . برای این کار حتماً به دامپزشک مراجعه فرمایید تا او بر حسب وزن و جثه توله دستور دقیق مصرف دارو ها را در نوبت دوم تجویز نمایید
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
در 6 هفتگی – یک ماه و دو هفته
در سن شش هفتگی بهتر است توله ها کمتر از شیر مادر تغذیه کنند و روزانه شش وعده غذا به آنها داده شود . در صورتی که شش وعده غذا را به سه وعده شیر و سه وعده غذای گوشتی تقسیم نماییم بهتر خواهد بود . استفاده از تخم مرغ پخته و ورقه ورقه شده همراه با چند قطره روغن زیتون در روز مناسب می باشد . آب تازه و تمیز باید همیشه در اختیار توله ها باشد . بهتر است آب در یک ظرف سنگین قرار داده شود تا به آسانی برگردانده نشود . در این سن اولین دندان در توله ظاهر می شود بنابراین یک استخوان قلم گوسفند یا گوساله یا استخوان های مصنوعی که برای بازی ساخته می شود سرگرمی خوبی برای آنها به شمار می رود
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
در 7 تا 12 هفتگی – دو تا سه ماهگی
در این دوره توله ها نیاز به چهار وعده غذایی در روز دارند . منتهی نباید مقدار زیادی غذا به آنها خورانید این عمل باعث می شود که دستگاه گوارشی آنها دچار مشکل شود
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
زمان تغذیه در سگهای بالغ
به اکثر سگهای بالغ بالای 12 ماه باید تنها یک وعده غذا داد بهتراست که این وعده غذایی هنگام غروب باشد . برخی از نژادهای کوچک بدلیل اینکه مقدار کمی غذا درهر وعده می خورند باید دو بار در روز تغذیه شوند . بهتر است زمان غذا دادن به سگ را طوری تنظیم کنید که همزمان با غذا خوردن شما باشد . در اینصورت سگ مشغول خوردن غذای خود شده و مزاحمتی را برای شما ایجاد نمی کند . درصورتی که سگ در داخل خانه زندگی می کند چون بعد از غذا خوردن نیاز به دفع دارد لذا بهتر است که نیمی از غذا را زود تر و نیمی از غذا را در غروب به او بدهید تا برای مدفوع و ادرارکردن در شب مشکل نداشته باشد . ضمنا در سگهایی که استعداد چاق شدن دارند بجای عصر هنگام صبح به حیوان غذا دهید تا فعالیت بدنی آن در هنگام روز باعث مصرف غذا و جلوگیری از چاقی گردد .
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
تهیه کردن غذای خانگی
امکان تهیه جیره غذایی متعادل و مناسب درخانه میسر می باشد . هرگز برای سگ بالغ گوشت چرخ کرده نخرید زیرا اغلب میزان چربی آنها بالااست . تکه هایی از گوشت که چربی کمتری دارد مناسب تر می باشد و خودتان می توانید در صورت نیاز آن را چرخ کنید . بالانس بودن جیره غذایی سگ بسیار مهم است اما تنوع آن اهمیت کمتری دارد . اگرچه وجود مقدار معینی سبزیجات در جیره غذایی سگ مفید است اما باید بخاطر داشته باشید که سگها حیواناتی گوشتخوارند و اگرشما خود عادت به گیاه خواری دارید نباید تنها غذاهای گیاهی را به سگ تحمیل کنید . از دادن قطعات استخوانی کوچک که احیانا تیز نیز می باشند به سگ خودداری کنید . برای تهیه غذا درخانه از ریه گوسفند و گاو استفاده نکنید زیرا این اندامها علاوه براینکه ارزش غذایی چندانی ندارند اغلب حاوی کیستهای انگلی بوده که می توانند موجب آلودگی انگلی سگ شوند . ضمنا از پای مرغ نیز درصورت امکان استفاده نکنید زیرا ارزش غذایی چندانی ندارد و زیادی آن می تواند منجر به یبوست گردد . درهر صورت توصیه می شود حتما غذای حیوان را بصورت پخته به آن بدهید که به این ترتیب احتمال آلودگی کاهش می یابد و باعث اسهال الهضم شدن آن می گردد . درتغذیه حیوان همچنین می توانید از سنگدان پاک شده مرغ اسکلت مرغ و کله مرغ استفاده کنید اما برای جلوگیری از بوی نامطبوعی که در موقع پختن اسکلت مرغ در فصل تابستان ایجاد می شود می توانید ازپیاز . سیر. ادویه و یا سبزیجاتی نظیر اسفناج یا جعفری استفاده کنید . در جدول زیر معایب غذاهای مختلف آورده شده است .
ماده غذایی
اختلالات ناشی از استفاده بلند مدت
 پای مرغ
 یبوست شدید . کمبود تغذیه ای . اختلال رشد . اختلال در باروری
 جگر مرغ
 احتمال تجمع مواد آنتی بیوتیکی دربدن حیوان و اختلالات متا بولیکی . احتمال بی اثر شدن برخی آنتی بیوتیک ها در هنگام بیماری حیوان
 کله مرغ
 احتمال نفوذ تکه های تیز استخوان در مری . کمبود های تغذیه ای . اختلال رشد
 جگرسفید=
گوسفند . گاو
 بروز بیماری های انگلی خطرناک برای انسان و حیوان ازجمله کیست هیداتید در صورت عدم پخت

دستور پخت غذایی ساده در منزل
این مقادیر برای یک سگ 10 کیلوگرمی می باشد .
3/2 فنجان چایخوری برنج خام 1 قاشق چایخوری پودر استخوان
3/1 فنجان چایخوری گوشت 1 قاشق چایخوری روغن ذرت
6 قاشق چایخوری جگر 2/1 قاشق چایخوری نمک ید دار
روش پخت
گوشت را پس از خرد کردن در کمی آب بپزید . برنج را کته نموده و با گوشت مخلوط نمایید . پس ازخنک شدن سایر اجزاء را به آن اضافه کنید و بصورت سرد یا ولرم به سگ بدهید .
* برای حفظ شرایط بدنی مناسب در سگهای کوچک و سگهای بزرگی که برای رشد و فعالیت به انرژی بیشتری نیازدارند میزان برنج را نصف و مقدارگوشت را دو برابر کنید .
* برای سگهای چاق میزان برنج را نصف کرده گوشت کمتری استفاده کنید و 3/2 فنجان چایخوری جوانه گندم. مالت و انواع مخمرهای حاوی ویتامین های گروه b استفاده شود .
* برای سگهای پیر میزان برنج را نصف کنید و 2/1 فنجان چایخوری گوشت و 2/1 فنجان چایخوری جوانه گندم به غذا اضافه کنید .
روش دیگری که می توان برای تغذیه سگها بکار برد پختن غذایی شبیه به آبگوشت برای آنها است که در آن علاوه بر به کارگیری گوشت و استخوان ( بنابه شرایط اقتصادی ) می توان از سبزیجات و غذاهای گیاهی نظیرشلغم و هویج و سیب زمینی نیز استفاده کرد . شایان ذکراست که سگ یک حیوان گیاه خوار نیست و چنانچه سگی را مجبور به خوردن گیاهان نمائیم منجربه عوارض گوارشی و بروز استفراغ و اسهال خواهد شد ولی شروع تغذیه با مقادیر کم و سپس افزایش تدریجی آنها باعث تطابق دستگاه گوارش و تحمل آنها می شود . می توان به این آبگوشت نان نیز افزود . مطمئن باشید که سگها با علاقه خاصی آن را خواهند خورد .
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

ویتامین ها ومکمل های معدنی
اکثر غذاهای آماده ( مخصوص سگ ) به استثناء دوره نقاهت . آبستنی ( بارداری ) . شیر واری ( بعد از بارداری ) و رشد نیازی به مکمل اضافه ندارند . اما غذاهای تازه اغلب نیاز به مکمل های ویتامینی و معدنی دارند . این مکمل ها را می توان به دل . جگر . تخم مرغ . پس مانده غذایی . نان و سبزیجات اضافه کرد . مقادیر لازم جهت هرکیلوگرم غذای تازه عبارتست از :
* 2 تا 3 قاشق چایخوری پودر استخوان
* 2000-3000 واحد بین المللی ویتامین a
* 200 -300 واحد بین المللی ویتامین d
 – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
مکمل های اختصاصی
تعداد زیادی از این ترکیبات در بازار موجود بوده که باید بی خطرترین آنها را انتخاب نمود و برحسب توصیه کارخانه سازنده مورد استفاده قرار داد .
تخم مرغ
تخم مرغ منبع خوبی از پروتئین قابل جذب می باشد . هرگز سفیده تخم مرغ خام را به سگ ندهید زیرا در جذب ویتامین b اختلال ایجاد می کند .
شیر
منبع خوبی از پروتئین و کلسیم می باشد ولی در برخی از سگهای بالغ که فاقد آنزیم لازم جهت هضم لاکتوز هستند موجب اسهال می گردد .
روغن گیاهی
تعدادی از روغن های گیاهی سرشار از اسید لینولئیک که یک اسید چرب ضروری است می باشند . در صورت کمبود این اسید چرب موهای حیوان کدر به هم ریخته و بد شکل می شود . در اکثر غذاهای آماده بیش از یک درصد از ماده فوق وجود دارد ولی کمی بیشتر هم ضرری ندارد .
روغن کبد ماهی
منبع خوبی از ویتامین است که باید تنها به مقدار کم مورد استفاده قرارگیرد .
مخمر
مخمرسرشار از ویتامین های گروه b و مواد معدنی می باشد . این ترکیب برای سگهای مسن و آنهایی که دچار نارسایی کبدی هستند مفید می باشد . مقدار زیادتر آن نیز مشکلی ایجاد نمی کند .
ترکیبات گیاهی
ترکیبات مختلفی موجود می باشند که از آن جمله می توان به قرص های ساخته شده از جلبکهای دریایی که حاوی ید می باشند اشاره کرد

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.