بیمارستان دامپزشکی شبانه روزی پایتخت

aparat
بهترین بیمارستان دامپزشکی تهران
بیمارستان دامپزشکی پایتخت

دوران شیر دهی مادر تقریبا بلافاصله بعد از تولد نوزادان آغاز شده و ممکن است تا 2 ماه و بیشتر هم به طول انجامد.
عمده نیاز روزانه مادر برای تامین احتیاجات غذایی خود و توله ها شامل آب و مایعات، پروتئین ، ویتامین ها، املاح معدنی و انرژی می باشد.
از آن جا که قسمت اعظم حجم شیر از آب تشکیل شده تامین آب لازم برای تولید و ترشح شیر در غدد پستانی از جمله نیاز های ضروری مادر در این دوران به حساب آمده و آب تازه و سالم باید همیشه در دسترس حیوان قرار داشته باشد. نیاز به مواد پروتئینی در جایگاه بعدی قرار داشته و جز مواد ضروری برای تولید شیر است. املاح معدنی به خصوص کلسیم، چربی و قند از دیگر احتیاجات مادر در دوران شیر دهی محسوب می شود.
در این دوره استفاده از شیر برای تغذیه مادر بسیار مفید و حائز اهمیت است. اگر سگ شما با خوردن شیر اسهال نمی شود دادن یک تا 2 وعده شیر در روز به او بسیاری از نیاز های تغذیه ای حیوان را بر طرف می کند. برای تامین نیاز های غذایی مادر استفاده از ماست، آب گوشت و آب مرغ ، گوشت کله پاچه و آب آن، ماهی پخته بدون استخوان، جگر مرغ ، تخم مرغ آب پز ، هویج پخته، جعفری ، اسفناج و کرفس پخته، حبوبات پخته و له شده و یا پودر آماده ی آن ها ، پودر استخوان، پودر ذرت، مکمل های ویتامینه و غذا های آماده می تواند مفید باشد. در این دوره بهتر است از غذاهای نرم و آبکی و یا حتی سوپ مانند بیشتر به سگ خود بدهید و دادن میان وعده های پر پروتئین مثل انواع میوه های تازه و شسته شده بسیار مطلوب خواهد بود. علاوه بر این که در این دوره هم باید مراقب باشید تا سگ شما چاق نشود، از سویی دیگر باید از لاغر شدن حیوان در اثر سوء تغذیه جلوگیری کرد.
هر چه توله ها بزرگتر می شوند غذای بیشتری می خواهند و برای تامین این غذا فشار بیشتری به مادر می آید. زمانی که توله های به سن یک ماه و نیمگی رسیدند بیشترین فشار برای تولید شیر کافی متوجه مادر خواهد بود. سعی کنید از این سنین به توله ها غذای کمکی بیشتری بدهید تا قسمتی از نیاز های آن ها از این طریق بر آورده شود.
اگر تغذیه مادر در زمان بارداری مناسب نبوده و با کمبود املاح معدنی و پروتئین رو به رو باشد در چند روز بعد از زایمان دچار ضعف شدید و حتی ناتوانی در راه رفتن خواهد شد. این بیماری که تب شیر نام دارد و یک بیماری تغذیه ای به شمار می آید ، در اثر فقر شدید کلسیم در مادر به وجود می آید و برای برطرف کردن آن حتما باید از مواد غذایی سرشار از کلسیم در مادر به وجود می آید و برای برطرف کردن آن حتما باید از مواد غذایی سرشار از کلسیم استفاده شود. تصمیم گیری در مورد این بیماری بر عهده دکتر دامپزشک بوده و حیوان باید بلافاصله تحت درمان قرار گیرد.

پیام بگذارید