بیمارستان دامپزشکی شبانه روزی پایتخت

aparat
بهترین بیمارستان دامپزشکی تهران
بیمارستان دامپزشکی پایتخت

دادن آدامس به یک سگ هیچگاه ایده خوبی نیست ، پس بهتر است بدانید در صورتی که پت شما مقداری از آن را خورده چه کاری را باید انجام دهید و در صورت وخیم شدن حالش او را به نزد دامپزشک ببرید .
چرا آدامس برای سگها سمی است ؟
آدامس ها دارای نوعی Sugar Alcohol به نام Xylitol هستند که برای سگها خطرات فراوانی دارد . آدامس های معمولی دارای مقداری Xylitol و آدامس های Sugar-Free یا بدون قند دارای بیش از %70 Xylitol هستند زیرا این ماده نوعی شیرین کننده مصنوعی است . به خاطر بسپارید برخی از آبنبات ها نیز دارای مقداری Xylitol هستند پس بهتر است از دادن آنها به سگتان خودداری کنید .
Xylitol برای انسان های کاملا بی خطر است ولی وقتی توسط یک سگ خورده میشود موجب ترشح مقدار زیادی انسولین ( هورمون تنظیم میزان قند خون ) و در نتیجه افت شدید قند در خون سگ خواهد شد . اگر سگ شما مقدار زیادی آدامس را بخورد امکان آسیب به کبدش نیز وجود دارد . در صورت عدم توجه شما به خطرناک بودن آدامس برای سگ امکان فرو رفتن سگ به کمای کمبود قند نیز وجود دارد .
چه مقدار آدامس برای سگ کشنده است ؟
ثابت شده است که میزان 3 گرم Xylitol میتواند یک سگ 23 کیلویی را بکشد . تعیین اینکه چند عدد آدامس میتواند برای سگ شما کشنده باشد بسیار مشکل است زیرا شرکت های مختلف آدامس سازی میزان متفاوتی از Xylitol را در محصول خود قرار میدهند . 3 گرم Xylitol میتواند ده عدد آدامس یا حتی یک جعبه باشید ، در صورتی که سگتان یک جعبه آدامس را دزدید و همه ی آن را خورد باید سریعا او را به نزد دامپزشک ببرید . در سگهای کوچک حتی 2 یا 3 عدد آدامس نیز میتواند خطرناک باشد .
نشانه های مسمومیت
اگر نمیدانید سگتان چند عدد آدامس خورده است اینها نشانه های مسمویتXylitol هستند :

استفراغ
ضعف
کما
حملات عصبی
کمبود پتاسیم
حرکات ناهماهنگ
خستگی و بیحالی

اگر هر یک از حالت های زیر را در سگ خود دیدید سریعا با دامپزشکتان تماس بگیرید . نشانه های مسمومیت حداکثر 30 دقیقه پس از خوردن Xylitol قابل رویت هستند .
درمان مسومیت با Xylitol
مجبور کردن سگ به استفراغ کردن اولین گام است ، زیرا باید میزان آدامسی که در دستگاه گوارش سگ وجود دارد خارج شود . اگر نمیتوانید خود را سریعا به مطب دامپزشک برسانید از او بخواهد تا تلفنی روش درمان را برای شما شرح دهد . زدن سرم به سگ جهت تنظیم میزان گلوکز خون لازم است .
میزان گلوکز تا 24 ساعت باید توسط دامپزشک چک شود تا خطر رفتن به کما به وجود نیاید ، اگر در این 24 ساعت میزان گلوکز خون سگ عادی باشد میتواند همراه شما به خانه بیاید .
روش پیشگیری
همیشه موادی را که ممکن است برای سگتان خطرناک باشد از دستش دور نگه دارید و آدامس ها ، آبنبات ها و دیگر مواد دارای شیرین کننده های مصنوعی را دور از دسترس او قرار دهید .
خمیر دندان ها معمولا دارای Xylitol هستند ، همیشه برای مسواک زدن سگتان از خمیر دندان های مخصوص سگ استفاده کنید .
هیچگاه فکر نکنید که اگر چیزی در بسته بندی است سگتان با آن کاری ندارد ، سگها نیروی بویایی بسیار قدرتمندی دارند و ماده داخل جعبه را به آسانی شناسایی کرده و بدون اینکه بدانند آن ماده برایشان چه خطراتی دارد آن را میخورند .

پیام بگذارید