بیمارستان دامپزشکی شبانه روزی پایتخت

aparat
بهترین بیمارستان دامپزشکی تهران
بیمارستان دامپزشکی پایتخت

مهمترین عامل جراحات، گاز گرفتگی یا خراشیده شدن توسط سایر گربه هاست. اگر شما متوجه وجود خون روی پوست گربه شدید ولی قادر به تعیین منشاء آن نبودید، انگشتتان را داخل موی گربه حرکت دهید تا محل جراحت را بیابید.

روند کار

1. ناحیه مربوطه را تمیز کنید. اگر لازم است موهای ناحیه اطراف جراحت را کوتاه کنید.

2. خونریزی را کنتل کنید، برای این کار زخم را بانداژ کنید.

3. شوک را معالجه کنید و به وسیله پتو یا بطری آب گرم، گربه را گرم نگه دارید.

4. با دامپزشک تماس بگیرید و قرار بگذارید.

نکاتی که بایستی برای کنترل خونریزی می توان از آنها کمک گرفت:

 * برای جلوگیری از خونریزی دم، می توانید روی سرخرگی که در قسمت زیرین دم قرار دارد فشار وارد نمایید.

 * برای جلوگیری از خونریزی در پاها، روی سرخرگی که در قسمت داخلی ران قرار دارد فشار وارد کنید.

 * برای جلوگیری از خونریزی دست ها، روی سرخرگی که 2-3 سانتی متر بالاتر از مفصل آرنج و در سطح داخلی قرار دارد فشار دهید.

 * برای جلوگیری از خونریزی در ناحیه سر و گردن روی سرخرگی که در شیاری در ناحیه پایینی گردن در محل اتصال گردن با شانه قرار دارد فشار بیاورید.

درمان سوختگی

سوختگی معمولا در اثر ریختن مایعات داغ روی گربه حادث می شود. علاوه بر این سوختگی ممکن است شیمیایی یا ناشی از سرمای شدید یا الکتریکی باشد. در ناحیه سوختگی آب سرد یا تکه ای یخ قرار دهید.اگر سوختگی از نوع شیمیایی باشد، ناحیه ی مربوطه را با مقدار زیادی آب بشویید. سپس از پمادهای روغنی مانند مواد ژلاتینی نفتی در محل سوختگی استفاده کنید. آنگاه با دامپزشک تماس بگیرید.

گربه های سفید معمولا از آفتاب سوختگی در ناحیه ی گوش های خود رنج می برند. از دامپزشکتان بخواهید پمادهای سوختگی افتاب را به شما معرفی نماید. علاوه بر این گربه را در روزهای آفتابی در خانه نگهدارید.

بانداژ

 می توانید از باندهای انسانی نیز استفاده کنید. هنگام بانداژ کردن هر دور باید دو سوم دور قبلی را هم بپوشاند. مراقب باشید باند بیش از حد سفت نباشد؛ زیرا باعث قطع جریان خون در قسمت پایینی عضو مربوطه می شود.

برای بانداژ کردن، ابتدا زخم را با یک تکه پارچه به ضخامت حداقل یک سانت بپوشانید. تکه پارچه را به وسیله باندی که توسط سنجاق محکم می شود ببندید.

پیام بگذارید