بیمارستان دامپزشکی شبانه روزی پایتخت

aparat
بهترین بیمارستان دامپزشکی تهران
بیمارستان دامپزشکی پایتخت

کسانی که تجربه نگهداری از حیوان خانگی را داشته اند، توصیه هایی در مورد روش های درست نگهداری از حیوانات خانگی را دارند که برخی از این توصیه ها ممکن است درست و مفید باشند، اما در مقابل برخی توصیه ها توسط اینگونه افراد کاملا نادرست و اشتباه است. پیروی از برخی از این توصیه ها و باور ها ممـــــکن است سلامت گربه را بخطر نیاندازد، اما در عین حال باعث اتلاف پول و وارد کردن استرس به شما شود. توصیه میشود مطلب زیر را جهت یادگیری 7 باور رایج و اشتباه در مراقبت از گربه ها مطالعه نمایید.

◾گربه خانگی به واکسیناسیون نیاز ندارد

 بسیاری از صاحبان گربه بر این باور اشتباه هستند که گربه فقط زمانی احتیاج به واکسیناسیون برای بیماری های شایع مانند هاری و بیماری های عفونی دارد که از منزل خارج شده و با گربه های دیگر تماس داشته باشد. در بسیاری از بیماری های رایج در گربه سانان بدون تماس مستقیم با دیگر گربه ها به سادگی به اینگونه بیماری ها آلوده میشوند. (مانند سرما خوردگی و آنفولانزا در انسان ها)

گربه ای که حتی تا به حال از خانه خارج نشده باشد نیز امکان ابتلاء به بیماری ها را دارد. بهترین و مطمئن ترین راه مشورت با دامپزشک و اطمینان از انجام کامل واکسن مورد نیاز گذشته و برنامه ای منظم جهت واکسیناسیون مورد نیاز در آینده است.
◾مصرف شیر برای گربه لازم است

 شیر دارای درصد بالایی چربی است و مصرف بالای شیر در گربه ممکن است او را دچار مشکلات هضمی ، اسهال و اضافه وزن نماید. همواره بر مصرف شیر گربه خود نظارت دقت داشته باشید.

◾گربه می تواند گیاه خوار باشد
بر خلاف انسان، گربه ها نیاز پروتئینی خود را فــــقط از منابع پروتئین حیوانی تامین میکند. به این ترتیب که اگر گربه ای در رژیم غذایی از گوشت کافی تغذیه نکند، احتمال ایجاد سوء تغذیه و عوارض ناشی از تغذیه نامناسب را خواهد داشت .
◾گربه ها بتنهایی قادر به تمیز کردن خود میباشند

گربه ها عموماً جانوران تمیزی هستند و قادرند پوشش بدن خود را بدون دخالت انسان تمیز نگه دارند. با این حال، رسیدگی مرتب به پوست و پوشش گربه توسط صاحب گربه و بررسی آن از نظر عاری بودن از علائم انگلی، جوش و تاول، آلودگی و … از اهمیت بالایی برخوردار است.

بسیاری از گربه ها آب را دوست ندارند، ولی لازم است که گربه خود را هر چند وقت یکبار به منظور نگه داشتن پوست و پوشش سالم حمام کنید. علاوه بر این گربه ها قدرت تمیز کردن دندان های خود را نیز ندارد، به این منظور استفاده از مسواک روزانه و یا 2 روز یکبار برای سلامت دندان گربه ها واجب است.
◾اتکاء و اطمینان گربه به سبیل هایش است

 نظرات مختلفی در مورد عملکرد و اهمیت سبیل گربه وجود دارد. در حالیکه سبیل گربه موهای حساسی هستند که به گربه در شناخت و درک بهتر دنیای پیرامون خود کمک میکنند. ولی قطعاً در حفظ تعادل گربه و عملکرد های دیگر نقشی را بازی نمیکند.
◾کرم گربه با مصرف سیر قابل درمان است

اگر گربه شما از نوعی بیماری رنج می برد، درمان خانگی به طور کلی مفید یا موثر نخواهد بود و بهترین روش درمانی برای یک حیوان بیمار معاینه توسط دامپزشک است. بعضی از بیماری ها ممکن است جدی باشد و با درمان خانگی و تاخیر انداختن در درمان مناسب، زندگی حیوان خانگی خود را در معرض تهدید جدی قرار دهید.
◾گربه ها ده جــــان دارند
ابن غلط و اشتباه ترین باور در مورد گربه هاست، بدلیل اینکه بسیاری از بیماری ها ظرف مدت فقط 24 الی 72 ساعت جان گربه عزیزمان را خواهند گرفت.

یادگیری در مورد اینگونه باورهای غلط در مورد گربه سانان به ما در نگهداری بهتر و داشتن گربه ای سالم و شاد کمک خواهد کرد.

پیام بگذارید