بیمارستان دامپزشکی شبانه روزی پایتخت

aparat
بهترین بیمارستان دامپزشکی تهران
بیمارستان دامپزشکی پایتخت

پروتئین ها:
پروتئین ها موکولهای سازنده اجزای سلولها هستند. مصرف این گروه غذایی برای رشد بدن لازم و ضروری میباشد. هر مولکول پروتئین از اجتماع تعداد زیادی مولکول کوچکتر به نام آمینو اسید ساخته شده است. برخی از از آمینو اسید ها توسط بدن ساخته میشود و مابقی باید توسط غذا تامین شود.
گربه ها در ازای هر کیلوگرم وزن خود به 2 گرم پروتئین در طول روز نیاز دارند .از منابع پروتئین ها میتوان به مرغ، ماهی، تخم مرغ، شیر و پنیر اشاره کرد .

در حال حاضر مواد غذایی خشک و کنسرو ها حاوی پروتئین ها میاشند اما توجه به این نکنه ضروری میباشد که ماده غذایی از پروتئین حیوانی تشکیل شده باشد.

کربوهیدرات ها:
بیشتر غذاهای ما را كربوهیدرات ها یا قندها تشكیل می دهند. گلوكز، نوعی كربوهیدرات است كه در خون وجود دارد و ساده ترین قندی است كه سلول های بدن می توانند آن را به عنوان سوخت مصرف كنند.
در مواد غذایی خشک از منابع کربوهیدرات هایی مانند جو، ذرت و برنج استفاده میشود و در غذاهای کنسروی به لحاظ پیشگیری از دیابت در گربه ها غذاهای کم کربوهیدرات و رژیمی تهیه دیده اند.

براي تأمين نياز حيوان به كربوهيدرات، توصيه مي‌شود از سيب‌زميني (بصورت پخته)، نان و غلات در جيره غذايي استفاده كنيد. مزيت مهم استفاده از اين تركيبات در جيره بهبود فعاليت روده‌هاي حيوان است. شما مي‌توانيد سيب زميني را با آب گوشت مخلوط كرده و يا غلات را همراه با شير به گربه‌تان بدهيد.

چربی یا لیپیدها :
لیپید ها ماده اصلی ساختمان غشای سلولها هستند. این مواد در زیر پوست و اطراف اندامهای بدن ذخیره میشوند. لیپید ها در مقایسه با کربوهیدراتها مقدار انرژی بیشتری برای بدن فراهم میکنند. نياز گربه‌ها به چربي از سگها بيشتر است. وجود چربي در جيره غذايي گربه‌ها، بويژه گربه‌هاي مسن و لاغر كه قادر به جذب مواد غذايي نستند بسيار حائز اهميت است.

گوشت، تخم مرغ، پنیر، کره و دانه های روغنی از منابع مهم لیپیدها هستند.
مصرف بیش از اندازه چربی ها باعث افزایش وزن شده، پس در مصرف آنها باید احتیاط کرد.

فیبرها :
میوه ها و سبزیجات از منابع فیبرها محسوب میشوند و فیبرها کمک مناسب و شایانی برای هضم غذا و گوارش هستند.فیبر ها ضد هیربال به شمار میآیند و از جمع شدن این گلوله های مویی در دستگاه گوارش جلوگیری میکنند.در مورد سبزيجات توصيه مي‌شود انواع تازه آن را خرد كرده و بصورت مخلوط با گوشت، جلوي گربه خانگي‌تان بگذاريد.

در مورد تخم‌مرغ، آن را حتما بپزيد زيرا تخم‌مرغ خام باعث اختلال در جذب یکی از ويتامين های گروه b به نام بيوتين شده و علائم كمبود آن در حيوان ظاهر خواهد گشت.
علائم کمبود این ویتامین :

 ◾التهابات پوستى
◾ خشكى پوست
◾ رنگ‏پريدگى
◾ استفراغ
◾ ريزش مو
◾ استفراغ
◾بی ‏اشتهايى
◾كم‏خونى
◾بالا بودن كلسترول خون

پیام بگذارید

X