بیمارستان دامپزشکی شبانه روزی پایتخت

aparat
بهترین بیمارستان دامپزشکی تهران
بیمارستان دامپزشکی پایتخت

بی اشتهایی وامتناع از خوردن غذا در گربه ها دلایل زیادی دارد که برخی از آنها نگران کننده و برخی دیگر قابل اغماض می باشند.

گاهی اوقات گربه از خوردن غذاهای همیشگی خود خسته شده و با امتناع از خوردن غذا، درخواست خود را برای غذای جدید و متنوع ابراز میدارد. متقابلاً مشاهده می شود که با تغییر در نوع یا مارک غذا، گربه بدلیل تغییر مزه غذا از خوردن آن خودداری کند. بایستی در نظر داشت که هر گونه تغییر در رژیم غذایی گربه باید به آهستگی و با افزودن غذای جدید بصورت تدریجی به غذای قبلی گربه انجام پذیرد تا گربه کم کم به طعم غذای جدید آشنا شود.

یکی دیگر از دلایل اصلی غذا نخوردن گربه، بیماری است. از نشانه های بسیاری از بیماریها، بی اشتهایی است. در صورت مشاهده علائم بیماری یا رفتارهای عجیب در گربه توام با بی اشتهایی حتماً با دامپزشک تماس حاصل فرمائید.
در صورتیکه گربه شما ظرف مدت 48 ساعت از خوردن غذا امتناع ورزید، حتماً به دامپزشک مراجعه نمائید. یکی از دلایل بی اشتهایی در گربه به مدت طولانی، بیماری کبد چرب می باشدکه در این حالت چربی در سلولهای کبدی تجمع کرده و موجب بیماری و بی اشتهایی در گربه می شود.

از دیگر علائم بی اشتهایی در گربه، می توان بیماریهای دندان را ذکر کرد. بروز هرگونه مشکل در دهان و دندان در گربه، خوردن غذا را برای او توام با درد و ناراحتی کرده و نهایتاً گربه از خوردن غذا صرفنظر می نماید. معمولاً در صورتیکه گربه غذای نرم را مصرف نماید، می توان حدس زد که بی اشتهایی او ناشی از بیماریهای دهان و دندانی است.

دیگر دلایل بی اشتهایی و امتناع از خوردن غذا

سرد بودن غذا. گربه ها ذاتاً شکارچی هستند. گربه متعاقب ذات و غریضه اصلی خود پس از شکار و کشتن طعمه خود، زمانیکه طعمه هنوز گرم است آن را میخورند. بنابراین بوی غذا برای گربه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. با ولرم کردن غذای گربه می توان او را به خوردن غذا تحریک کنیم.

استفاده از ظرفهای پلاستیکی. ظروف پلاستیکی با مرور زمان، بوی غذاهای پیشین و قبلی را به خود گرفته و علیرغم شستشوی ظرف، گربه قادر به حس بوهای قدیمی می باشد که این نیز عاملی است برای امتناع از خوردن غذا توسط گربه.

استرس در گربه. استرس در گربه عوامل بیشماری چون تغییر محیط زندگی و عوامل بیشمار دیگری دارد که موجب اضطراب و استرس در گربه میشود. ترس. ترسهای ناگهانی ناشی از صداهایی چون رعد و برق و صاعقه موجب اضطراب و بی اشتهایی در گربه ها می شود.

افسردگی در گربه. گاهی اوقات بی توجهی و عدم توجه کافی به گربه عاملی است برای افسردگی و بی حوصلگی درگربه که با بی اشتهایی توام است. با کمی توجه، بازی و ابراز محبت روزانه به گربه می توان این حالت را در گربه از میان برد.

بی اشتهایی در گربه های پیر

 آیا گربه شما با به سن کهولت گذاشته است؟ با بالا رفتن سن و پیری در گربه ها، عادات غذایی آنها نیز تغییر میکند. یک گربه پیر ممکن است تنها بخشی از غذای خود را مصرف کند و حال آنکه سابقاً تمامی غذای خود را یکمرتبه میل میکرد. در صورت امکان در مورد گربه های پیر می توان وعده های غذا را بیشتر و در عوض میزان غذا را کاهش داد.
شایان ذکر است که گربه های مسن بدلیل عدم تحرک و بالا رفتن سن به میزان غذای کمتری نیاز دارند.

آیا گربه شما توسط شخص دیگری غذا دریافت کرده است؟

 در صورتیکه گربه شما بیرون از خانه نگهداری می شود، ممکن است در جایی دیگر توسط همسایه ها و یا شخص دیگری و یا در محل دیگری غذا یافت کرده باشد. در نتیجه شما طبق موعد غذایی گربه، برای او غذا میگذارید و با بی اشتهایی و امتناع او از مصرف غذا مواجه میشوید.

گاهی مواقع با تعقیب کردن گربه و تحت نظر داشتن او می توانید مکانی را که به گربه غذا داده میشود، کشف کنید. می توانید از شخص یا همسایه ای که به گربه شما غذا میدهد صحبت کنید. برای او توضیح دهید که گربه شما رژیم غذایی خاص خود را داشته و خواهش کنید که به او غذا ندهند.

در انتها بایستی یادآور شویم هرگاه گربه به مدت 48 ساعت از خوردن غذا اجتناب کرد بایستی حتما به دامپزشک مراجعه شود تا علت اصلی مشخص گردد. بی اشتهایی منجر به از دست دادن آب بدن و ضعف در گربه خواهد شد که عموماً سرم درمانی برای تامین آب بدن توصیه میشود.

پیام بگذارید