بیمارستان دامپزشکی شبانه روزی پایتخت

aparat
بهترین بیمارستان دامپزشکی تهران
بیمارستان دامپزشکی پایتخت

گربه ها بر اساس طبیعت خود عاشق بالارفتن از اجسام و سطوح اند. اگرچه بیشتر اوقات گربه ها ترجیح می دهند تا این غریضهء خود را با بالا رفتن از کابینت ها و کمدهای منزل ارضا کنند ولی بعضی اوقات ممکن است تصمیم بگیرند پرده های زیبا و شیک شما را هم امتحان کنند! این غیزهء قوی در بسیاری از موارد گربه ها را به بالای درخت می کشاند. متاسفانه در اکثر موارد آنها قادر به بازگشت خودبه خود از درخت به روش صحیح نیستند.

اگر گربهء شما بالای درخت رفته و گیر افتاده و نمی داند چگونه پایین بیاید مهمترین نکته این است که صبور باشید و از اقدام عجولانه پرهیز کنید. عجلهء شما می تواند به مرگ گربه منجر شود. هیچ متد خاص یا استاندارداری برای نجات گربه ای که بالای درخت گیر افتاده وجود نداره و روش نجات بسته به هر مورد خاص، متفاوت است. اما نکات زیر حیاتی هستند:

 *مجبورش نکنید که به پایین بپرد. روش های مثل اسپره کردن آب به گربه یا پاشیدن آب به گربه برای مجبور کردن او به پریدن از درخت بسیار خطرناک اند و ممکن است گربه در اقدامی عجوله استخوان ستون فقرات خود را بشکند.

 * با آتش نشانی تماس نگیرید. آتش نشانی نمی تواند به شما کمک کند. اگر می خواهید با جایی تماس بگیرید با شرکت های تریم کردن درختان تماس بگیرید. ممکن است برخی از شرکت هایی که خدمات باغبانی ارائه می دهند بتوانند به شما کمک کنند.

 * به او زمان بدهید. گربه ای که بالای درخت گیر افتاده به شدت ترسیده است. هرگونه تلاش غیرحرفه ای برای پایین آوردن او احتمالا به بالاتر رفتن گربه منجر خواهد شد. اگر برای چند ساعت به او فرصت دهید ممکن است آرام تر شود و خود به خود راهی برای پایین آمدن بیابد.

 * خطرات احتمالی را برطرف کنید. یک سگ آزاد یا تعدادی کودک شلوغ و پر سر و صدا ممکن است گربهء شما را مجبور به بالا رفتن از درخت کرده باشند تا به خیال خود پناهگاهی پیدا کند. پس اینگونه عوامل را از اطراف درخت دور کنید.

 * احساس آرامش و راحتی را به او منتقل کنید. با او با آوایی آرامبخش، مهربان و خوشایند صحبت کنید. از ایجاد صداهایی تند مثل جیغ و فریاد پرهیز کنید و سعی کنید صداهایی ایجاد کنید که معمولا نسبت به آنها شرطی است و در مقابل آنها واکنش مثبت نشان می دهد. مثلا ظرف غذای خشکش را تکان دهید و بگذارید صدای آن را بشنود. یا کنسرو او را با دربازکن باز کنید و بگذارید صدای دربازکن را بشنود.

 * برایش طعمه بگذارید. از غذای مورد علاقه اش یا غذاهایی که بوی تند و مطبوع دارند (مثل کنسرو ماهی) به عنوان طعمه برای گربه استفاده کنید. غذا را زیر درخت بگذارید یا روی نردبان تکیه داده به درخت قرار دهید تا بویش قوی تر و سریع تر به مشام گربه برسد.

 * از متخصص کمک بگیرید. اگر تمام موارد بالا را آزمایش کردید و گربه همچنان بالای درخت باقی مانده و ترس دارید که گربه دچار بی آبی یا ضعف شدید ناشی از گرسنگی گردد می توانید از افراد خبره همچون مربیان حرفه ای کمک بگیرید.

اگر دست آخر تصمیم گرفتید که پروسهء خطرناک بالا رفتن از نردبان و اقدام برای پایین آوردن گربه را امتحان کنید حتما از همسایگان یا دوستان خود بخواهید تا شما را کمک کنند. در این هنگام نگاه داشتن پارچه ای باز در زیر درخت برای حفظ گربه در صورت سقوط احتمالی گزینهء مطبوعی است. حتما از دستکش های ضمخت و بلند و حتی الامکان از عینک های محافظ چشم استفاده کنید. دقت داشته باشبد که گربه در بالای درخت بسیار وحشت زده است و ممکن است ناخواسته با چنگال های تیز خود به شما آسیب وارد کند. گربه را محکم با دستکش بگیرید و بدن گربه را به سمت مقابل بدن خود حائل کنید و به آرامی پایین بیایید. در این هنگام هرگز و هرگز گربه را رو به بدن خود نگیرید.

پیام بگذارید