بیمارستان دامپزشکی شبانه روزی پایتخت

aparat
بهترین بیمارستان دامپزشکی تهران
بیمارستان دامپزشکی پایتخت

ویروس تبخال گربه ای بیماری شایع در میان گربه ها است. عفونت ویروس تبخال ممکن است تنها محدود به یک چشم شود. این ویروس تقریبا با تبخال انسانی مشترک است و با نام علمی ویروس 1_ Hsv شناخته شده است. حالت مزمن این بیماری خیلی مسری و واگیر دار نیست، اما که این ویروس به بدن گربه وارد شود و او را آلوده کند، 80 درصد احتمال مستعد شدن بدن گربه به بیماری تبخال در طول زندگی را دارد این ویروس از طریق عطسه کردن، وارد بدن گربه می شود و اورا مبتلا به بیماری تبخال می کند. در بیشتر موارد هیچ علامت و نشانه پزشکی برای این بیماری وجود ندارد.
در هر دو، انسان و گربه شیوع بیماری با افزایش استرس و فشار عصبی همراه است. بین سیستم ایمنی گربه و ویروس تعادل یکسانی وجود دارد. زمانی که گربه تنش و فشار عصبی داشته باشد، تعادل در سیستم بدنی اش به هم می خورد و در نتیجه قادر به نشان دادن علامتهای این بیماری را ندارد. عواملی که باعث تنش و استرس در گربه می شود، شامل دوران بارداری، شیر دهی و مصرف بعضی داروها می شود. در دیگر موارد دسته ای از داروهای استروئیدی، باعث پایین آمدن سیستم ایمنی بدن گربه می شود. این یافته ها به محققان کمکمی کند تا بتوانند راهکاری را برای افزایش سیستم ایمنی بدن گربه پیدا کنند.
اجرای واکسیناسیون تنها وسیله برای افزایش سیستم ایمنی بدن گربه است اما قادر به جلوگیری از عفونت نیست.
سه روش درمانی برای رفع ویروس تبخال وجود دارد که شامل: مراقبت و نگهداری، درمان ضد ویروسی و افسونگری می باشد. منظور از افسونگری درمانهای تایید نشده از نظر علمی است که نسل به نسل درمان آن به انسانها منتقل می شود.

مراقبت و نگهداری از گربه
1_ تمیز نگه داشتن چشم ها و بینی به ویژه در بچه گربه ها. به این منظور باید محیط زندگی گربه حدالمکان راحت و پاکیزه باشد. بو هم نقش مهمی در تغذیۀ گربه دارد و میزان علاقمندیگربه را به غذا بیشتر می کند.
2_ تغذیه کافی.
3_ ایجاد محیطی کاملا مرطوب و نمناک. بهتر است گربه و بچه گربه را داخل حمام مه آلود و بخار گرفته قرار دهید و یا از بخارساز و مه پاش استفاده کنید. جهت راحت تنفس کردن ایجاد محیطی مه آلود و گرم بسیار مهم است.
4_ استفادخ از پماد چشم لزوما و پماد دارویی.
5_ استفاده نگردن از داروهایی مانند داروهای استرئیدی.
6_ در نهایت اگر از آنتی بیوتیک استفاده می کنید به خاطر داشته باشید که آنتی بیوتیک ها عفونتهای باکتریایی فرعی و ثانویه را درمان می کنند و قادر به ازبین بردن عامل اصلی ویروس نیستند.

درمان ضد ویروسی
1_ بکار گیری داروهایی که برای انسان با عفونتهای مشابه استفاده می شود.
2_ قطره ضد ویروسی چشمی که کاملا برای چشمهای گربه بی خطر است.
3_ تمام داروهای ضد ویروسی تا حدی برای کم کردن عامل ویروسی مفید هستند.
4_ هیچ کدام از داروهای شناخته شده ویروس کش (ازبین بردن ویروس) نیستند.
5_ داروهای ویروس کش نیازمند تکمیل درمان به صورت مداوم و طولانی مدت هستند.
6_ بهتر است که داروهای ویروس کش را در ابتدای بروز بیماری بکار ببرید.

داروهای ضد ویروسی که معمولا بکار می رود شامل:
_ تری فلوریدین ( Trifluridine ) داروی ضد ویروس تبخال.
_ آی دوکسریدین ( Idoxuridin ) نوع دیگری از داروی موضعی که عوارض جانبی کمتری دارد.
_ داروهای خوراکی که عوارض جانبی بسیار بیشتری از داروهای موضعی دارند.

پیام بگذارید