بیمارستان دامپزشکی شبانه روزی پایتخت

aparat
بهترین بیمارستان دامپزشکی تهران
بیمارستان دامپزشکی پایتخت

علائم هشدار دهنده ابتلا به ديابت در گربه‌ها بايد جدي گرفته شود، به اين دليل كه ديابت بيماري پيچيده‌اي است كه اگر درمان نشده باقي بماند ممكن است منجر به كوري شود.

ديابت ممكن است با طيف وسيعي از علائم خود را آشكار كند و شروع علائم باليني مي‌تواند از افزايش ادرار گرفته تا تشنگي و بي‌حالي باشد. اگر متوجه يك يا چند نشانه از علائم ديابت شديد حتما به دامپزشك مراجعه كنيد.

عطش بیش از حد

از جمله علائم ابتلا به دیابت تشنگی بیش از حد است كه ناشي از اين واقعيت است كه بدن گربه پس از دريافت وعده‌هاي غذايي به‌درستي نمي‌تواند گلوكز جذب كند و سطح بالايي از گلوكز در خون باقي خواهد ماند بنابراين گربه با آب خوردن بيش از حد براي رقيق كردن غلظت بالاي گلوكز تمام سعي خود را خواهد كرد.

عطش بيش از حد از علائم چند بيماري ديگر از جمله عفونت‌هاي دستگاه ادراري يا پركاري تيروئيد نيز مي‌باشد بنابراين شما بايد مراقب اين علايم باشيد و براي تشخيص روشن و صحيح از دامپزشك خود كمك بگيريد.

ادرار کردن بیش از حد

 ادرار زياد يا ادرار كردن بيش از حد از علائم ابتلا به ديابت در گربه‌سانان است و مي‌تواند ناشي از اين موارد باشد:

-افزايش سطح گلوكز در خون

– افزايش مصرف مايعات به دليل افزايش سطح گلوكز در خون

 شما مي‌تواند رفتار گربه خود را بررسي كنيد و اگر تغييراتي در برنامه (زماني) ادرار كردن گربه پيش آمده باشد را متوجه شويد. همچنين ميتوانيد با بررسي جعبه خاك متوجه شويد كه آيا بيشتر از قبل ادرار كرده است يا خير. همچنين با آزمايش ادرار نيز امكان تشخيص وجود دارد.

کاهش وزن در گربه‌هاي مبتلا به ديابت

گربه مبتلا به دیابت دچار كاهش وزن خواهد شد، حتي با وجود اين كه ممكن است افزايش اشتها داشته باشد. كه اين مسئله ناشي از اين واقعيت است كه بدن، مواد مغذي مورد نياز را بدست نمي‌آورد (به دليل عدم جذب) و شروع به استفاده از گلوكز (قند) ذخيره شده در ذخاير چربي و عضلات مي‌كند.

ديابت و افزايش اشتها

 افزايش اشتها يا پرخوري ناشي از اين واقعيت است كه بدن گربه به طور مناسب نمي‌تواند گلوكز جذب كند و احساس مي‌كند كه نياز به انرژي بيشتري براي بقا دارد. كاهش مواد مغذي در خون سيگنال‌هايي به مغز گربه خواهد فرستاد و در نتيجه گربه غذاي بيشتري خواهد خورد. ممكن است شما با اين مسئله مواجه شويد كه گربه‌تان علاوه بر وعده‌هاي غذاييش دائما در جستجوي غذاي بيشتري است.

خشكي دهان گربه

 خشكي دهان از نشانه‌هاي ديابت در گربه‌هاست، اما ممكن است تشخيص آن مشكل‌تر باشد. اگرچه، گربه ممكن است آب بيشتري بنوشد اما اين مسئله ناشي از اين واقعيت است كه او احساس مي‌كند دهانش خشك است.

دیابت و کاهش انرژی گربه

 گربه مبتلا به دیابت ممکن است بي‌حال باشد، به اين دليل كه انرژي كافي ندارد. كاهش انرژي به اين دليل است كه بدن نمي‌تواند گلوكز جذب كند. گلوكز از غذاي مصرف شده توسط گربه شكل مي‌گيرد. وقتي كه گربه كمبود انسولين دارد، گلوكز نمي‌تواند وارد سلول‌ها شود.

تشخیص دیابت در گربه‌ها

دیابت را می توان با آزمایش ادرار و برخی از آزمایشات خون تشخیص داد. هر دو آزمايش (ادرار و خون) سطوح غير عادي گلوكز را نشان مي‌دهند. با اين آزمايشات علائم ابتلا به ديابت براي دامپزشك مشخص خواهد شد.آزمايشات اضافي نيز مي‌تواند براي تشخيص آثاري كه بيماري بر روي بدن گذاشته است انجام شود. در مراحل پيشرفته، ممكن است آب مرواريد نيز رخ دهد.

پیام بگذارید