بیمارستان دامپزشکی شبانه روزی پایتخت

aparat
بهترین بیمارستان دامپزشکی تهران
بیمارستان دامپزشکی پایتخت

غذاهاي خطرناك؟

در واقع برخي از غذاها براي گربه مضر و خطرناك است بنابراين لازم است كه برخي از غذاها و مواد غذايي معمول خطرناك براي گربه را بشناسيد و مراقب باشيد گربه هرگز اين مواد را مصرف نكند.

پياز، سير، موسير

پياز در تمامي اشكال (پودر شده، خام، پخته، يا خشك) مي‌تواند باعث ايجاد مشكل در سلول‌هاي قرمز خون شده، و منجر به كم خوني شود.

اين قضيه در مورد غذاي كودك نيز صدق مي‌كند چرا كه حاوي پودر پياز است. بنابراين از دادن غذاي كودك به گربه بايد خودداري كرد.

مصرف مقدار بسيار كم اين مواد ممكن است آسيبي به گربه نرساند. اما يكباره خوردن مقدار زياد اين مواد يا خوردن مقدار كم از اين مواد اما به طور منظم مي‌تواند باعث مسموميت شود. علاوه بر اين پياز، سير و موسير مي‌توانند باعث ناراحتي گوارشي شوند.

بخش 2

شیر و سایر فرآورده‌های لبنی

بچه گربه‌ها قادر به تحمل شير هستند، اما سيستم بدن اغلب گربه‌هاي بزرگسال قادر به دريافت و تحمل شير نمي‌باشد. در واقع سيستم گوارشي آنها نمي‌تواند فراورده‌هاي لبني را تحمل كند و در نتيجه اين مسئله مي‌تواند باعث ايجاد ناراحتي در دستگاه گوارش و اسهال شود.

بخش 3

الكل

آبجو،مشروبات الکلی،شراب،غذاهای حاوی الکل- هیچ یک ازآنهابرای گربه‌تان خوب نيست. به اين دليل كه الكل اثر يكساني روي كبد و مغز گربه مانند انسان دارد. اما به مراتب اثرات زيان‌آور اين مواد زودتر از آنچه تصور ميشود براي گربه قابل مشاهده است. فقط دوقاشق چايخوري از ویسکی مي‌تواند باعث كما و چند قاشق چايخوري بيشتر ميتواند منجر به مرگ گربه شود.

بخش 4

كافئين

کافئین در مقادیر زیاد می‌تواند برای گربه‌ها کشنده باشد و براي آن هیچ پادزهري وجود ندارد.

علائم مسمومیت با کافئین عبارتند از: بی قراری، تنفس سریع، تپش قلب، لرزش های عضلانی، و بيهوشي است.

علاوه بر چای و قهوه، کافئین در کاکائو، شکلات، کولا و نوشابه های الكلي، نيروزا نيز از قبیل ردبول یافت ‌مي‌شود. همچنین در برخی از داروهای سرماخوردگی و مسکن‌ها نيز موجود است.

بخش 5

انگور و كشمش

انگور و كشمش مي‌توانند باعث نارسايي كليه شوند و مصرف حتي مقدار كم آن نيز مي‌تواند باعث بيماري گربه شود.

استفراغ مكرر و بيش فعالي علائم اوليه مصرف اين مواد است. اگرچه برخي از گربه‌ها هيچ عوارضي از بيماري نشان نمي‌دهند.

بهتر است كه به گربه خود هرگز انگور ندهيد و انگور و كشمش را در مكاني دور از دسترس گربه نگهداريد.

بخش 6

شکلات

شکلات می تواند برای گربه‌ها کشنده باشد. اگر چه اغلب گربه‌ها شكلات نمي‌خورند.

برخي به اشتباه تصور مي‌كنند كه مي‌توانند به عنوان تشويق به گربه شكلات بدهند كه اين تصور نادرست است و باعث ايجاد مشكلاتي در سلامتي گربه مي‌شود.

عامل سمي كه در تمام انواع شكلات، حتي شكلات سفيد براي گربه‌ها وجود دارد تئوبرومين است.

خطرناك ترين نوع آن شكلات تلخ و انواع بسيار تيره رنگ و پخته شده شكلات است.

مصرف شكلات مي‌تواند باعث به هم ريختن ريتم طبيعي قلب، لرزش، تشنج و مرگ شود.

بخش 7

آب نبات و آدامس


آب نبات، آدامس، خمیر دندان، برخي محصولات پخته شده و برخی از غذاهای رژیمي كه با xylitol (شيرين كننده‌ مصنوعي) شيرين شده‌اند مي‌توانند باعث افزايش گردش انسولين در بدن گربه شوند و موجب افت قند خون گربه خواهند شد.

Xylitol همچنين مي‌تواند منجر به نارسايي كبد شود.

علائم اوليه عبارتند از: استفراغ، بی حالی، و از دست دادن هماهنگی در حركات.

همچنين ممكن است گربه بلافاصله پس از مصرف Xylitol دچار تشنج شود و نارسايي كبد نيز فقط در عرض چند روز پس از مصرف رخ مي‌دهد.

بخش 8

چربي زياد و استخوان

چربي و استخوان براي گربه مي‌توانند خطرناك باشند. چربي، به هر صورت پخته و خام، مي‌تواند موجب ناراحتي‌هاي روده‌اي، اسهال و استفراغ شود.

همچنين گربه‌ ممكن است به وسيله استخوان دچار خفگي شود. تراشه‌ها و تكه‌هاي متلاشي شده استخوان‌ها مي‌توانند باعث انسداد و پارگي دستگاه گوارش گربه شوند.

بخش 9

گوشت و ماهي خام

گوشت و ماهي خام (همچنين تخم مرغ خام)، حاوي باكتري‌هايي است كه باعث مسموميت غذايي مي‌شوند. علاوه بر اين، آنزيمي در ماهي خام تيامين، ويتامين b ضروري مورد نياز گربه را از بين مي‌برد.

كمبود تيامين مي‌تواند باعث ايجاد مشكلات جدي عصبي شده و منجر به تشنج و كما شود.

خش 10

تخم مرغ خام


خوردن تخم مرغ خام توسط گربه باعث ايجاد دو مشكل مي‌شود.

اول اينكه احتمال مسموميت غذايي توسط باكتري‌هايي مانند سالمونلا يا اي. كولي وجود دارد.

دوم اينكه پروتئين موجود در سفيده تخم‌ مرغ خام كه اويدين ناميده مي‌شود در جذب بيوتين ويتامين b تداخل ايجاد مي‌كند كه اين مسئله مي‌تواند باعث ايجاد مشكلات پوستي و ايجاد مشكلاتي براي موهاي گربه مي‌شود.

خش 11

غذاي سگ

گاهي اوقات استفاده از غذاي سگ به ميزان بسيار كم براي گربه صدمه‌اي به گربه نمي‌زند. اما غذاي سگ جايگزين مناسبي براي غذاي گربه نيست.

غذاهاي هر دو آنها داراي مواد و اجزاي مشابهي است اما غذاي گربه به طور ويژه براي نيازهاي گربه فرموله شده كه شامل پروتئين بيشتري است و همچنين حاوي برخي ويتامين‌ها و اسيدهاي چرب است.

استفاده از رژيم غذايي سگ به طور مداوم براي گربه مي‌تواند باعث ايجاد سوء تغذيه بسيار شديدي در گربه شود.

بخش 12

جگر

مصرف مقدار كم جگر براي گربه مشكلي ايجاد نمي‌كند، اما خوردن بيش از حد آن مي‌تواند باعث ايجاد مسموميت ويتامين A شود. اين بيماري جدي مي‌تواند بر روي استخوان‌هاي گربه تاثيرگذار باشد. علائم آن شامل تغيير شكل دادن استخوان‌هاي آرنج و ستون فقرات و پوكي استخوان است. مسموميت ويتامين A همچنين مي‌تواند موجب مرگ شود.

بخش 13

پرخوري

بيش از حد غذا خوردن در اغلب موارد همانقدر كه براي انسان‌ها مضر است براي گربه‌ها نيز زيان‌آور است.

پرخوري مي‌تواند منجر به چاقي و حتي ديابت شود.

بخش 14

خمیر (خمير ترش)

قبل از پخته شدن، خمير اگر مدت زماني قبل از پخته شدن باقي بماند افزايش حجم پيدا مي‌كند و اين دقيقا همان چيزي است كه اگر گربه آن را بخورد در معده‌اش اتفاق مي‌افتد و باعث تورم مي‌شود، خمير در شكم گربه منبسط مي‌شود و باعث درد شديد مي‌شود.

علاوه بر اين، هنگامي كه خمير ترش مي‌شود و افزايش مي‌يابد، الكل توليد مي‌كند كه مصرف آن توسط گربه منجر به مسموميت با الكل مي‌شود.

بخش 15

ماهی تن

استفاده از ماهي تن ممكن است آسيبي به گربه نرساند اما استفاده مداوم از آن براي گربه و حتي انسان مي‌تواند منجر به سوء تغذيه شود به اين دليل كه تمامي مواد مغذي كه گربه نياز دارد را در بر ندارد.

همچنين استفاده مداوم از اين محصولات مي‌تواند منجر به مسموميت با جيوه شود. از اين محصولات تنها براي تشويق و دعوت گربه براي خوردن غذاي اصليش استفاده كنيد.

بخش 16

داروهای انساني

یکی از شایع‌ترین علل مسمومیت در گربه‌ها مصرف داروی تجویز شده برای انسان است.

در مورد داروها همانطور كه آنها را دور از دسترس كودكان نگه مي‌داريد داروها را در جايي قرار دهيد كه گربه امكان دسترسي به آنها را نداشته باشد. و هرگز به گربه خود بدون توصيه و مشورت با دامپزشك هيچ گونه دارويي ندهيد.

اجزاي تشكيل دهنده داروهايي مانند استامينوفن يا ايبوپروفن كه داروهاي معمولي‌اند كه از بين برنده‌ي درد و سرماخوردگي هستند و در هر خانه‌اي يافت مي‌شود مي‌توانند كشنده باشند و باعث مرگ گربه شوند.

بخش 17

آشپزخانه: هيچ گربه‌اي اجازه ورود ندارد

بسياري از مواردي كه به طور معمول در قفسه‌هاي آشپزخانه يافت مي‌شود مي‌تواند به گربه آسيب برساند.

انواع مواد غذايي را در جايي نگهداريد كه گربه امكان دسترسي به آنها را نداشته باشد و آنها را در كابينت يا قفسه‌هاي درداري كه باز كردنش براي گربه مشكل است نگهداريد. اين عمل كمك به حفظ گربه از بيماري‌هاي جدي مرتبط به غذاها و ادويه‌هاي (انساني) مي‌كن

پیام بگذارید