چه رفتارهايي از گربه طبيعي است؟

خوابيدن در تمام طول روز، بيدار بودن و جست و خيز در تمام طول شب، بالا رفتن از شاخه‌هاي گياهان (رفتار گربه‌هاي كوچكتر)، رفتارهايي است كه از يك گربه مي‌توان ديد. در اين مقاله با رفتارهايي از گربه و بچه گربه كه بي‌ضرر است آشنا مي‌شويم و با طريقه برخورد صحيح با اين رفتارها نيز آشنا مي‌شويم.

كشيدن صورت بر روي دست و صورت شما توسط گربه

 وقتي گربه صورتش را بر روي دست و صورت شما مي‌كشد اين نشانه‌اي از محبت و مهرباني است، گربه‌ها غددي بر روي گونه‌ها و گوشه دهانشان دارند كه وقتي گربه صورت خود را بر روي پاها يا بخش‌هاي ديگر بدن شما مي‌كشد به اين وسيله مقداري از بوي خود را بر روي شما باقي مي‌گذارند. و بر طبق رفتار گربه‌سانان اين كار نوعي سلام كردن و ابراز محبت است.

آوردن هديه‌اي براي شما

گربه شما معمولا اصرار دارد كه به شما هديه‌اي از شكارهايي كه داشته مانند موش، پرندگان، مارمولك‌ها بدهد.

آوردن حيوانات مرده توسط گربه براي شما، رفتاري عادي است، اما بهتر است كه گربه را در داخل خانه نگهداريد چون ممكن است جست و جو براي شكار توسط گربه باعث تأثيرات مخربي بر روي لانه پرندگاني كه بر روي زمين لانه درست مي‌كنند داشته باشد.

براي جايگزيني شكار گربه بهتر است اسباب‌بازي‌هايي كه گربه بتواند آنها را شكار كند برايش تهيه كنيد. اين كار شما باعث مي‌شود گربه بدون كشتن حيات وحش رفتار طبيعي خود را داشته باشد و در واقع شما بسيار مودبانه به شكارچي كوچك خانه‌تان در مقابل هدايايش كه شامل حيوانات مرده است نه گفته‌ايد.

آشاميدن از توالت

 شما ممكن است ديده باشيد كه گربه‌تان ساعت‌ها در حال ليسيدن و تميز كردن خود است. پس چرا با اين حال كه به طور وسواس‌گونه‌اي مراقب تميزي خود است اما از توالت آب مي‌نوشد؟در واقع هيچ كس كاملا مطمئن نيست كه چرا گربه‌ها اين كار را انجام مي‌دهند. نظري كه خانم دكتر رِيد (رئيس مركز رفتارشناسي حيوانات ASPCA) در اين باره دارد اين است كه” آب توالت ممكن است براي گربه طعم تازه‌تري نسبت به آب راكد داشته باشد چرا كه با هر بار استفاده از سيفون تعويض مي‌شود. در اين باره نگران نباشيد مگر اينكه از مواد شوينده شيميايي براي تميز كردن مخزن و كف دستشويي استفاده مي‌كنيد.” و در صورتيكه اين مسئله باعث آزار شما ميشود براي هر دو شما بهتر است كه درب دستشويي را بسته نگهداريد.

جويدن و خوردن گياهان

 براي گربه خوردن مقادير كمي چمن يا سبزه مي‌تواند مغذي باشد. در مقادير بيشتر، مي‌تواند موجب اسهال يا استفراغ شود. اگر گربه شما به طور ممتد گياه مي‌خورد، گياهان خانگي را دور از دسترس او نگهداريد. بسياري از گونه‌هاي گياهان مانند آلوئه ورا و گل شيپوري پيچي و نيلوفر و گلهاي چراغ مانندي چون (لاله) براي گربه سمي و بسيار كشنده است.

خوردن نخ‌هاي پشمي و كاموا

در موارد نادر، گربه‌ها معمولا چيزهاي غير قابل خوردن را مي‌خورند. بنا به دلايل نامعلوم، نخ‌هاي پشمي يكي از آن چيزهاي به خصوص جذاب براي گربه‌هاست. گاهي اوقات فقط نخ‌ها را مي‌جوند گاهي اوقات نيز آنها را قورت مي‌دهند. حتي گاهي ممكن است تمام ژاكت شما را سوراخ كنند. اين رفتار در طبقه‌بندي رفتارهاي گربه‌هاي خانگي (گربه‌هايي كه درون خانه مي‌مانند) قرار مي‌گيرد و جزو رفتارهاي رايج آنهاست. در مورد اصلاح اين رفتار بهتر است با دامپزشك خود صحبت و مشاوره نماييد.

مي‌توانيد از جايگزين‌هاي خوشمزه‌اي مانند سنبل الطيب، سبزه، كاهو يا پوست (خام، دباغي نشده) نيز استفاده نماييد.

سر و صدا

درست مانند انسانها، برخي از گربه‌ها “پر حرف‌تر” از بقيه هستند.

ممكن است آنها در طول روز دائما ميو ميو كنند و سر وصدا ايجاد كنند. نژادهاي آسيايي، به خصوص گربه‌هاي سيامي، بيشتر مستعد توليد صدا هستند. در صورتي كه سر و صداي گربه نشانه بيماري، درد يا اضطراب نباشد دليلي براي نگراني وجود ندارد در اين صورت گربه شما فقط پرحرف است. با اين حال، در صورتيكه كه گربه‌اي كه قبلا آرام بوده ناگهان پر سر و صدا شود بايد مورد بررسي قرار گيرد. تغييرات رفتاري مي‌تواند علامت بيماري مانند پركاري تيروئيد باشد.

ليس زدن انگشت

اگر گربه شما عادت به ليسيدن انگشتان شما دارد، براي اين كار دلايل متعددي مي‌تواند وجود داشته باشد. اولين مورد اين است كه در واقع گربه شما مزه انگشت شما يا لوسيون روي دست شما را دوست دارد.

در برخي موارد، ليس زدن مي‌تواند رفتار آرامبخشي باشد و نيز به معني مراقبت و پرستاري كردن نيز باشد. اگر گربه شما بيش از اندازه دست شما را ليس مي‌زند و علائمي از اضطراب در او نمايان است حتما مورد معاينه دامپزشك قرار گيرد.

پريدن

 در صورتي‌كه گربه روي پاي شما مي‌پرد و يا خود را به پاهاي شما ميمالد اين حركت او به اين معني است كه او احساس آرامش، راحتي و امنيت دارد. اين كار را گربه در سنين پايين ياد مي‌گيرد و اغلب بچه گربه‌ها اين كار را هنگاميكه از آنها پرستاري مي‌شود نشان مي‌دهند.

عطسه

مانند انسان‌ها، گربه‌ها در مقابل آلرژي‌ها، سوزش و ناراحتي سينوس، عفونت‌هاي تنفسي فوقاني آسيب پذيرند و علائمش ممكن است شامل عطسه و آبريزش بيني باشد.

عطسه در گربه‌ها اغلب ناشي از عفونت ويروسي است كه گربه ممكن است از ديگر گربه‌هاي آلوده بگيرد. ديگر علائم عطسه مي‌تواند شامل آلرژن‌هاي تنفسي، بو كردن گياهان و يا حتي تومورها باشد. اگر عطسه براي بيش از چند روز ادامه داشت حتما بايد گربه توسط دامپزشك معاينه شود.

بازي در تمام طول شب

 گربه‌ها به طور طبيعي تمايل به فعاليت در طول شب دارند، ديد قوي آنها اجازه حركت در تاريكي را به آنها مي‌دهد. خيلي از گربه‌هاي اهلي طوري تربيت شده‌اند كه در زمانيكه صاحبشان بيدار است فعاليت كنند اما اين مسئله هميشه اتفاق نمي‌افتد.

اگر گربه شما شب‌ها بيدار است، سعي كنيد قبل از خواب به مقدار زيادي با او بازي كنيد و دقيقا قبل از زمان خوابيدن آخرين وعده غذاييش را بدهيد. بنابراين هر دو شما خواب شبانه خوبي خواهيد داشت. اما اگر گربه شما در سنين بزرگتر ناگهان برنامه‌اش تغيير كرد و در تمام طول شب بيدار ماند، حتما بايد مورد معاينه دامپزشك قرار گيرد چون ممكن است نشانه‌اي از پركاري تيروئيد باشد.

درخشش چشم‌ها در شب

 چشم گربه‌سانان داراي لايه‌اي از بافتي است كه tapetum lucidum نام دارد كه نور را از طريق شبكيه چشم منعكس مي‌كند. اين كار به ديد استثنايي گربه در شب كمك مي‌كند.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.