بیمارستان دامپزشکی شبانه روزی پایتخت

aparat
بهترین بیمارستان دامپزشکی تهران
بیمارستان دامپزشکی پایتخت

در ماههای نخست پس از تولد، بچه گربه خیلی دوست داشتنی است. با این حال، این دوره فوق العاده مهم است زیرا سلامتی جسمی و روانی گربه ی بالغ به همین دوره بستگی دارد. وقتی بچه گربه متولد می شود کور، کر و نا توان است. اما پس از چند هفته به یک حیوان شکارچی تبدیل خواهد شد. بنابراین در این دوره صاحب گربه بایستی آن را به دقت تحت نظر بگیرد و نیاز های آن را پیش بینی نماید و علایم بیماری را تشخیص دهد.

ابزار مورد نیاز برای نگهداری از گربه:

چنانچه از خانه بیرون می رود دریچه ی متحرک درب. گردنبند. شانه و برس سیمی. ناخنگیر. ظروف مخصوص آب و غذا به صورت جداگانه. اسباب بازی. سبد خواب و ظرف مخصوص حمل و نفل. سینی مخصوص برای توالت و خاک مخصوص.

از شیر گرفتن بچه گربه

در بچه گربه ها، دندان ها از سن دو هفتگی ظاهر می شوند. در سه هفتگی انها به غذاهای سفت  جامد علاقه نشان می دهند. در شرایط طبیعی، بچه گربه ها در سن هشت هفتگی از شیر گرفته می شوند و از سه هفتگی به بعد به طور روزافزون در غذای مادرشان شریک می شوند.

اگر به هر دلیل بچه گربه ها زود تر از شیر گرفته شوند، در سه هفته ی اول کمی غلات  گوشت خام چرخ شده همراه با شیر در اختیارشان قرار دهید یا اینکه از چهار هفتگی به بعد تخم مرغ کاملا پخته به آنها بدهید.

اگر به گربه به دفعات متعدد غذا بدهید، بهتر است. غذا دادن به گربه باید بر اساس اشتها و میل حیوان باشد و آنقدر به آن غذا بدهید که بتواند همه ی آن را بخورد. مقدار و دفعات غذا دادن در طول روز در زیر آمده است:

 

سن                                    مقدار                                             تعداد دفعات

 

تا 7 روزگی                        3-6 میلی لیتر                                    هر 2 ساعت یک بار

7-14 روزگی                      6-8  میلی لیتر                                    هر 2 ساعت یکبیر در طول روز

و هر 4 ساعت یک بار در طول شب

14-21 روزگی                    8 – 10 میلی لیتر                                هر 2 ساعت یکبار در طول روز و هر

هر یک بار هم بین 11 شب و 8 صبح

یکی از بیماری های گربه های مادر، تب شیر است کع به دلیل کمبود کلسیم ناشی از شیر دادن به تعداد زیادی بچه گربه به وجود می آید. علایم آن وقتی ظاهر می شود که بچه گربه ها در سن سه تا هشت هفتگی هستند. در این هنگام، گربه ی مادر شروع به تلو تلو خوردن می کند، می لرزد، و به سختی نفس می کشد و اگر معالجه نشود قدرت پاهایش را از دست می دهد و به حالت اغما یا شوک می رود. در چنین مواردی درجه ی حرارت بدنش ممکن است تا 43 درجه سانتی گراد بالا برود. در چنین حالتی فورا گربه به کلینیک داکپزشکی  منتقل شود. دامپزشک فورا بچه گربه ها را از مادر جدا خواهد کرد و به گربه ی مادر، با توجه به بروشور دارو، کلسیم داخل وریدی یا زیر پوستی تزریق خواهد می کند.

پیام بگذارید