بیمارستان دامپزشکی شبانه روزی پایتخت

aparat
بهترین بیمارستان دامپزشکی تهران
بیمارستان دامپزشکی پایتخت

سرطان معده در گربه‌ها از انواع نسبتا نادر سرطان در گربه است، اما اغلب نشانه‌هايش تا زمانيكه بيماري كاملا پيشرفت كند قابل توجه نيست.
انواع مختلفي از سرطان معده وجود دارد كه بر روي گربه تاثيرگذار است، و برخي از آنها نسبت به بقيه رايج‌تر هستند. در اين مقاله آنچه كه شما بايد در مورد سرطان معده در گربه‌ها بدانيد آورده شده است.
انواع سرطان معده گربه‌سانان
چند نوع سرطان معده در گربه‌سانان وجود دارد، اما اكثر موارد سرطان معده در گربه‌سانان يكي از اين سه نوع است:
ـ آدنوكارسينوما، كه از بافت‌هاي غده‌اي شروع شده و به معده و روده ميرسد، و در آنجا خود را بصورت تومور در معده آشكار مي‌سازد.‌
– لنفوم (لنفاوي)، زماني رخ مي‌دهد كه آدنو كارسينوما (تومورها) به سمت غدد لنفاوي حركت مي‌كنند.
– تومورهاي ماست سل، كه در پوشش دستگاه گوارش اتفاق مي‌افتد. ماست سل‌ها در عملكرد سيستم ايمني بدن نقش دارند اما وقتي كه بدخيم شوند مي‌توانند سيستم فيزيكي گربه را تحت تاثير قرار داده و نابود كنند.

علایم سرطان معده در گربه
علایم سرطان معده در گربه ها عبارتند از:
– بی حالی
– انزواطلبي، اغلب شامل مخفي شدن از صاحب خود است.
– کم آبي بدن
– کم خونی
– استفراغ، اغلب ممکن است خون در استفراغ وجود داشته باشد.
– مدفوع سياه رنگ
– حساسیت به لمس شکم
– از دست دادن اشتها
– کاهش وزن
در موارد پیشرفته سرطان معده، در صورت لمس شكم گربه قادر خواهيد بود تومورهای معده را احساس كنيد.

تشخیص و درمان
 تشخیص سرطان معده گربه براساس معاینه بالینی و یک یا چند تست انجام مي‌گيرد. دامپزشک شما براي بررسي تومورها از سونوگرافي استفاده خواهد كرد.

معاينه معده اغلب مي‌تواند وجود تومورها را مشخص و آشكار كند و ميتواند به دامپزشك شما براي نمونه‌گيري كمك كند. همچنين ممكن است براي شناسايي و احتمالا برداشتن تومورها جراحي انجام گيرد.

به دليل ريسك آسيب رسيدن به اندام‌هاي اطراف، پرتودرماني براي درمان سرطان معده گربه‌سانان مناسب نيست.همچنين شیمی درمانی تا حد زیادی بی اثر است. تاکنون، بهترین درماني كه دامپزشكان براي درمان سرطان معده گربه‌سانان داشته‌اند عمل جراحي براي برداشتن تومورها بوده است.

گربه شما بايد قبل از جراحي در بيمارستان بستري شود و مایعات وریدی دريافت كند. او نياز دارد كه براي حداقل 24 ساعت پس از جراحي نيز در بيمارستان براي دريافت مايعات وريدي و تثبيت شدن وضعيتش بستري باشد. دامپزشك شما 12 ساعت پس از جراحي تغذيه گربه را با غذاهاي خاص و غذاهاي مايع (آب گوشت) غني از مواد مغذي شروع خواهد كرد.

اگر قسمت گسترده‌اي از بافت برداشته نشده باشد، ميتوان رژيم غذايي گربه را تحت نظر دامپزشك با غذاهاي نرم 24 ساعت بعد از عمل جراحي آغاز كرد.

اگر گربه شما واكنش و پاسخ خوبي به عمل جراحي نشان داد و هيچ نشانه‌اي از عفونت مشاهده نشد، ميتوان او را پس از 24 ساعت به خانه منتقل كرد. دامپزشك شما دستورالعمل و نحوه مراقبت خاص و مناسب و مورد نياز گربه را در خانه به شما آموزش خواهد داد.

همچنين براي ارزيابي بهبودي، گربه بايد تحت مراقبت و معاينه باشد.

تشخيص بهبودي سرطان معده گربه معمولا ضعيف است و بستگي به اين دارد كه بيماري چه زماني و در چه مرحله‌اي تشخيص داده شده باشد، بيماري معمولا از غدد لنفاوي آغاز شده و به ساير اندام‌ها گسترش مي‌يابد. گربه‌‌هايي كه تحت عمل جراحی موفقیت آمیز سرطان معده بوده‌اند ممکن است 12 تا 14 ماه دیگر زندگی كنند.

ساده ترین نوع جک پالت همین نوع می باشد که از آن برای جابه جایی بار با استفاده از نیروی دست استفاده می شود.

پیام بگذارید