چرا شكلات و كاكائو براي گربه سمي است؟

حداقل نتيجه‌اي كه دادن شكلات به گربه دارد اين است كه موجب واكنش آلرژيك خواهد شد، به اين دليل كه شكلات براي گربه‌ها جزو مواد غذايي سمي به حساب مي‌آيد.

شکلات – ماده غذايي سمي براي گربه‌ها
گربه‌ها و سگ‌ها آلرژي‌هاي شديدي به شكلات دارند و حتي امكان مرگ آنها از خوردن شكلات وجود دارد و دليل اصلي آن تركيبات تئوبرومين در شكلات است (تئوبرومين ماده‌اي است که سگ‌ها و گربه‌ها نمي‌توانند آن را سنتز کنند و سمی است)، كه اين ماده در رده زانتین شناخته شده است. همچنين ممكن است شكلات حاوي كافئين باشد كه اين نيز مي‌تواند براي حيوانات سمي باشد.كافئين و تئوبرومين سيستم قلبي و عصبي گربه را تحريك مي‌كند و فشار خون را افزايش مي‌دهد.گربه‌ مبتلا به فشار خون بالا بيشتر در معرض خطر بروز عوارض بعد از خوردن شكلات است.

علائم مسموميت با شكلات
در صورتي كه گربه شكلات مصرف كرده باشد و دچار مسموميت شده باشد شما بايد به علائمي مانند حالت تهوع، اسهال، استفراغ، هيجان و تحريك‌پذيري و عصبانيت، تشنگي بيش از حد و تشنج دقت و توجه داشته باشيد. در موارد شديد‌ترِ مسموميت، گربه وارد حالت اغما مي‌شود و يا مي‌ميرد.علائم در طول 12 ساعت اول پس از خوردن شکلات رخ می دهد. اگرمتوجه شديد که گربه شما مقدار زیادی شکلات مصرف کرده و یا شما اشتباها به گربه‌تان شكلات داده‌ايد بلافاصله بايد به دامپزشك مراجعه كنيد.

چه ميزان مصرف شكلات سمي است؟
شكلات خاصي با تئوبرومين و كافئين كمتر وجود دارد كه شكلات سفيد ناميده مي‌شود، بنابراين اين نوع شكلات كمتر براي گربه سمي خواهد بود.

دوز 50 تا 100 ميلي گرم تئوبرومين در هر پوند از وزن بدن مي‌تواند منجر به مرگ گربه شود. موارد شديد مسموميت در سطوح پايين‌تري از تئوبرومين كه منجر به مرگ گربه شده است گزارش شده است به اين دليل كه اين مسئله به ميزان قدرت سيستم ايمني بدن گربه بستگي دارد.

به طور معمول شكلات شيري حاوي 40 تا 65 ميلي گرم تئوبرومين در هر اونس (تكه شكلات كوچك) است.

مصرف تكه‌هاي بزرگ و مقدار زياد شكلات براي گربه مضر خواهد بود و به گربه آسيب خواهد رساند.

در هر صورت، حيوان خانگي خود را دور از هر نوع شكلات نگه داريد.

درمان مسموميت شكلات
اگر گربه شما مقدار قابل توجهي شكلات مصرف كرده است، فورا به اورژانس دامپزشكي مراجعه كنيد.
در حال حاضر پادزهري براي تئوبرومين ساخته نشده است، اما دامپزشك براي از بين بردن تئوبرومين از بدن گربه و درمان كم آبي بدن در اثر استفراغ يا اسهال تزریق داخل رگی (سرم تراپی) را تجويز خواهد كرد.

همچنين گربه مقداري زغال فعال شده براي جذب ماده سمي دريافت خواهد كرد. (زغال فعال ماده‌اي است كه برای مسمومیت ها به کار میرود).

همچنين ممكن است گربه شما مقداري داروي قی آور براي برگرداندن شكلاتي كه خورده است دريافت كند.

تمام اين موارد در صورتي قابل اجرا خواهد بود كه شما گربه را در عرض 4 ساعت بعد از خورده شدن شكلات به اورژانس برسانيد.

اگر گربه شما دچار تشنج يا گرفتگي عضلاني شد، بايد داروي ضد تشنج دريافت كند.

در صورتي كه گربه دچار نبض نامنظم شده باشد ممكن است داروهاي قلبي نيز نياز داشته باشد.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.