بیمارستان دامپزشکی شبانه روزی پایتخت

aparat
بهترین بیمارستان دامپزشکی تهران
بیمارستان دامپزشکی پایتخت


چندین علائم بسیار روشن و واضح برای نشان دادن سوءتغذیه وجود دارد که صاحبان گربه ها باید از ان ها اطلاع داشته باشند و در صورت مشاهده این علائم رژیم غذایی گربه خود را تغییر بدهند.اگر چه سوء تغذیه معمولا در گربه های بی خانمان و ولگرد دیده می شود,اما ممکن است در گربه های خانگی نیز به وجود بیاید.

علل سوءتغذیه:

علت اصلی سوءتغذیه در گربه ها نخوردن غذای زیاد نیست بلکه دادن غذاهای بد و نرسیدن ویتامین ها و مواد مغذی به بدن گربه است.معمولا گربه هایی که در رژِیم غذایی ان ها فقط از گیاهان استفاده می شود از سوءتغذیه رنج می برد.زیرا رژیم گیاهخواری فاقد کلسیم ,ویتامین های بسیار مهم مانند ویتامین E,مواد معدنی مانند مس و روی و پتاسیم است و باعث می شود که گربه به سوءتغذیه دچار شود.به علاوه از روغن گیاهی در غذای گربه استفاده می شود که این روغن برای گربه هیچ فایده ای ندارد و در نتیجه غذای گربه دارای کمبود های زیادی است.

گربه ها عاشق ماهی و کبد هستند اما خوردن کبد زیاد باعث می شود ویتامین ها بیشتر از نیاز گربه به او برسند که این میتواند خطرناک باشد و خوردن زیاد ماهی نیز موجب کمبود تیامین می شود.گوشت منبع پروتئین است.برخی از گیاهان نیز دارای پروتئین هستند اما از ان جایی که گربه ها گوشتخوار هستند پیشنهاد می شود که بخش گوشت بخش عمده ای از رژِیم غذایی گربه را تشکیل بدهد.

نشانه های سوءتغذیه در گربه ها:

کاهش وزن
 ضعف عضلانی
 نفغ شکم
 خستگی
 اسهال
 بی حالی
 افسردگی
 رفتاری پرخاشگرانه
علاقه نشان ندادن به تمیز کردن خود
 پوست خشک
 مدفوع شل یا سفت
 تورم لثه ها
 ضعیف شدن بینایی
 اختلال در سیستم دفاعی بدن
 نقص عضو

 و در نتیجه:مرگ

علائم بیشتر از سوءتغذیه در گربه:

در مدت زمان کوتاهی,پوست گربه خشک و پوسته پوسته می شود و ناخن ها به دلیل رژیم غذایی نادرست ترک برداشته و حالتی مقعر پیدا می کنند.ممکن است مو های گربه در یک قسمت از بدنش بریزند.مو در صورت رشد مجدد به رنگ تیره در می ایند.ریزش مو,مقعر شدن ناخن و خشک شدن پوست اولین نشانه های سوءتغذیه هستند.

سوءتغذیه در مدت طولانی:

با گذشت زمان اگر سوءتغذیه گربه نادیده گرفته شود,حیوان خانگی شما به ظاهر همانند اسکلت می شود!!استخوان شانه و مهره های ستون فقرات به طور واضح در زیر پوست برامده و قابل مشاهده می شوند(به دلیل لاغر شدن گربه).شکم حیوان کاملا تخت می شود و کبد نیز به دلیل سوءتغذیه تحت تاثیر قرار می گیرد.

اختلالات متابولیسم باعث به وجود امدن چربی در کبد و و کاهش تولید انسولین و کاهش فشار خون می شود که کاهش تولید انسولین می تواند منجر به مرگ حیوان شود به همین دلیل است که 90% از گربه هایی که از بیماری سوءتغذیه رنج می برند می میرند.

گربه شما باید رژیم غذایی درست و متعادلی داشته باشد .بهتر است غذاهای خشک و کنسرو مخصوص در رژِیم غذایی حیوان در الویت قرار داشته باشند زیرا این غذاها ویتامین ها و مواد مغذی و پروتئین مورد نیاز را به بدن گربه می رسانند.شما باید به عنوان صاحب گربه بسیار مراقب به رژیم غذایی گربه خود باشید.در صورت مشاهده علائمی از سوءتغذیه باید فورا به دامپزشک مراجعه کنید.
 

پیام بگذارید