برخی بر این باورند که مصرف غذای گربه برای سگ بلا مانع است. اما بهیچ وجه پیشنهاد نمی کنیم که سگ بطور منظم از غذای گربه استفاده کند. نیازهای غذایی گربه ها و سگها متفاوت است، بنابراین غذاهای آنها نیز برای برطرف کردن نیازهای مربوط به هر یک از این حیوانات تنظیم شده است.

غذای گربه دارای پروتئین و چربی بالاتری است که گرچه ممکن است به ذائقه سگها بسیار دلپذیر و خوشایند باشد اما در صورتیکه سگ شما برای مدتی غذای گربه مصرف کند، به مرور زمان شاهد عدم تعادل تغذیه ای و دیگر مشکلات خواهید بود.

همچنین سگهایی که پیوسته و دائم از غذای گربه تغذیه می کنند، مبتلا به مشکلات معده و روده از قبیل اسهال و استفراغ خواهند شد.

بسیار مهم است که سگ از غذاهای مناسب و مخصوص خود به جهت داشتن سلامت کافی برخوردار باشد. همچنین توصیه میکنیم از غذاهای با کیفیت و مطابق با سن و نوع شرایط زندگی سگ استفاده کنید. برای نمونه نیازهای یک توله سگ در مقایسه با یک سگ بالغ یا یک سگ فعال و بازیگوش با یک سگ آرام و کم تحرک بسیار متفاوت می باشد.

دکتر آلن پاول، دامپزشک دانشگاه ایلینویز معتقد است که گربه ها در نیازهای رژیم غذایی خود بسیار عجیب هستند.

تفاوت اصلی گربه ها و سگها این است که گربه ها حقیقتاً گوشتخوار بوده و نیاز به رژیم غذایی گوشتی و ترکیبات گوشتی دارند. سگها همه چیز خوارند و قادر به زیست براساس رژیم غذایی گوشتی و گیاهی می باشند.

گربه ها نیاز به مواد مغذی خاصی دارند که تنها از طریق منابع حیوانی تامین میشود. غذای سگها از لحاظ حبوبات بسیار غنی است و فاقد برخی از این مواد مغذی حاصله از منابع حیوانی میباشد.

تارین آمینو اسید اصلی است که برای سلامتی گربه ها حیاتی است و تنها در بافت حیوانات یافت می شود. رژیم فاقد تارین، گربه ها را در معرض مشکلات قلبی، نابینایی و مشکلات تنفسی قرار خواهد داد. طبق ملاحظات دکتر پاول، نابینایی بدلیل فقر تارین در رژیم غذایی، نخستین بار در گربه های که صرفاً با غذای سگ تغذیه میشدند، مشاهده شد. ماده مغذی دیگری که ایشان خاطر نشان کرد، ویتامین آ است. سگها توانایی تبدیل کراتین بتا به ویتامین آ را دارند. در حالیکه گربه ها نیاز به ویتامین آ از پیش آماده دارند که تنها در بافت حیوانات یافت می شود.
اسید عنکبوتیه، اسید چرب ضروری است که با اسید لینولئیک ( اسید چرب غیراشباعی است که برای بسیاری از پستانداران و حشرات ضروری است) در بدن سگ ترکیب می یابد. حال آنکه گربه ها قادر به انجام این کار نبوده و نیار به هضم اسید عنکبوتیه در رژیم غذایی خود دارند. این اسید نیز در بافت حیوانات یافت میگردد.

و در انتها طبق نظریه دکتر پاول گربه ها نسبت به سگها نیاز به پروتئن بیشتری دارند چرا که پروتئین بعنوان منبع انرژی برای گربه هاست. با در نظر گرفتن این تفاوتها، شما بایستی از دادن غذای گربه به سگ اکیداً پرهیز نمائید، چرا که غذای گربه ها برای سگها تنظیم نشده است. غذای گربه مختص گربه ها و غذای سگ مختص سگهاست.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.