بیمارستان دامپزشکی شبانه روزی پایتخت

aparat
بهترین بیمارستان دامپزشکی تهران
بیمارستان دامپزشکی پایتخت


مراقبت از گربه‌ها ممكن است به يك چالش تبديل شود، به خصوص اگر براي اولين بار است كه صاحب حيوان خانگي شده‌ايد. با اين حال، شما با يادگيري و آموزش مي‌توانيد تمام نيازهاي گربه خود را فراهم كنيد و با نظافت او و واكسينه كردن او و با يك رژيم غذايي مناسب از مسائلي مانند بيماري‌ها و مشكلات سلامتي و بهداشتي جلوگيري كنيد.

1. واكسيناسيون بچه گربه

بچه گربه نياز به واكسيناسيون دارد، كه مي‌تواند از سن 6 هفتگي دريافت كند. با اين حال، اگر گربه شما بزرگتر شده و واكسينه نشده است، او هنوز هم مي‌تواند واكسن‌ها را دريافت كند. اما، ابتدا نياز به تست (واكسن) دارد، اطمينان حاصل كنيد كه گربه آلوده به هيچگونه بيماري نيست و واكنش منفي به واكسيناسيون نخواهد داشت.

واكسن‌هايي كه اجباري هستند شامل واكسن هاري، واكسن رینو تراکئید ویروسی، کلسی ویروس و پان لوکو پنی است.

 واکسن‌هاي یادآوری (تکرار) بايد سالانه انجام شوند.

2. حذف انگل

انگل‌ها مي‌توانند داخلي يا خارجي باشند. براي خلاص شدن از انگل‌ها اطمينان حاصل كنيد كه محيط زيست گربه به خوبي تميز است و همچنين با پودرها و اسپري‌ها ميتوان انگلهاي خارجي را از بين برد و بدين منظور نيز ممكن است ضد انگل‌هاي پيشگيري كننده توصيه شوند به خصوص براي قلب، كه اين انگل‌ها ميتوانند كشنده باشند.

3. توصيه‌هاي رژيم غذايي

بچه گربه‌ها به طور معمول نياز به مواد غذايي مرطوب (تر) دارند، اما زماني‌كه گربه رشد مي‌كند، او مي‌تواند گزينه‌هاي مختلفي براي رژيم غذايي داشته باشد. تا زماني‌كه شما به گربه خود تمام مواد مغذي را كه براي رشد و انجام فعاليت‌هاي عادي و روزمره‌اي كه او نياز دارد را بدهيد مواد غذايي خشك، تر، مواد غذايي خام يا مواد غذايي خانگي همه ميتوانند براي سلامتي گربه شما خوب باشند. اطمينان حاصل كنيد كه به هرگونه اختلال پس از تغيير در رژيم غذايي پت خود توجه كرده‌ايد، آلرژي غذايي معمولا مي‌تواند رايج باشد.

4. عقيم كردن گربه

بسياري از دامپزشكان عقيم كردن گربه را به عنوان بخشي از مراقبت از گربه توصيه مي‌كنند. عقيم كردن گربه نه تنها به كاهش تعداد بچه گربه‌هاي بي‌خانمان كمك مي‌كند، بلكه همچنين به بهبود رفتار گربه كمك مي‌كند و او را آرام‌تر و با محبت‌تر مي‌سازد. عقيم كردن مي‌تواند هر موقع پس از سن 6 هفتگي انجام شود.

5- نظافت گربه

گربه نیاز به نظافت منظم دارد (حداقل یک بار در هفته و یا بیشتر اگر اوموهاي بلندي دارد) نظافت بايد شامل:

– شانه كردن موها براي رفع باقي‌مانده‌ها و رفع گره‌ها از روي موها

– كوتاه كردن ناخن‌ها

– تميز كردن گوشها و چشم‌ها

– مسواك زدن دندان‌ها (كه بايد حداقل هر 2 روز يكبار يك مرتبه براي پيشگيري از رسوب جرم‌ها) انجام گيرد.

– ماساژ پوست گربه

6. مراجعه به دامپزشك

مراجعه منظم به دامپزشک به عنوان يك روش مهم مراقبت از گربه‌ها توصيه مي‌شود. هنگامي‌كه حيوان خانگي جوان‌تر است دامپزشك بايد هر 2 تا 3 ماه يكبار او را معاينه كند. بعد از اينكه گربه بالغ شد شما مي‌توانيد هر 6 تا 12 ماه يكبار به دامپزشك مراجعه كنيد. گربه‌هاي سالخورده‌تر به معاينات معمول بيشتري نياز دارند، چرا كه ممكن است از سيستم ايمني ضعيف‌تري برخوردار باشند و ممكن است در معرض ابتلا به بيماري‌هاي مختلف مربوط به سنين پيري باشند.

با اين حال، شما بايد همچنين به علائم حتمي كه مي‌تواند نمايانگر مسائل پزشكي و بيماري‌ها باشد توجه كنيد و در اين صورت بايد به دامپزشك مراجعه كنيد.

گربه‌ها معمولا تحت تاثير انگل‌هاي داخلي و خارجي و عفونت‌هاي تنفسي هستند. به علائم بيماري كه گربه از خود نشان مي‌دهد توجه كنيد و همچنين به علائمي مانند استفراغ و اسهال مزمن و سرفه و عطسه كه گربه از خود نشان مي‌دهد توجه كنيد.

پیام بگذارید