بیمارستان دامپزشکی شبانه روزی پایتخت

aparat
بهترین بیمارستان دامپزشکی تهران
بیمارستان دامپزشکی پایتخت

گربه ها براي ادامه زندگي احتياج به ويتامين ها و مواد معدني دارند و عدم کسب اين املاح منجر به کم خوني و بيماري هاي بسياري ميشود.
در بازار ويتامين ها و مکمل هاي معدني بسياري يافت ميشود که استقاده از آنها براي گربه ها بسيار توصيه ميشود.
غذاي گربه ها اغلب فاقد ويتامين و مواد معدني مورد نياز آنها ميباشد.

ويتامين ها به دو دسته ويتامين هاي محلول در آب و ويتامين هاي محلول در چربي تقسيم ميشوند.

1-ويتامين هاي محلول در آب:
ويتامين هاي محلول در آب اگر در روز بيشتر از حد مورد نياز مصرف شود، معمولا مقدار اضافي آن از طريق ادرار دفع ميشود و در بدن به مقدار زياد ذخيره نميشود.

ويتامين هاي مورد نياز گربه در اين گروه:
نياسين B3
ريپوفلاوينB2
تيامينB1
ويتامينC

ويتامين نياسين :
نام شيميايي اين ويتامين نياسين يا اسيد نيکوتين ميباشد. جزء ويتامين هاي پايدار در مقابل حرارت، اکسيداسيون، قليا و اسيد مقاوم ميباشد.در غلات، حبوبات، سبزيجات، مغزها، دل، جگر و قلوه وجود دارد.
کمبود اين ويتامين منجر به بيماري پلاگر ميشود.

ويتامين ريپوفلاوين:
نام شيميايي اين ويتامين ريپوفلاوين ميباشد. در طبيعت بصورت ترکيب با اسيد فسفريک يافت ميشود. در برابر حرارت و محلولهاى قوى اسيدى مقاوم ولى در حضور مواد قليائى ناپايدار است.در گوشت،جگر، دل و قلوه، شير گاو، سبزيجات،غلات و مخمر ها يافت ميشود.
اين ويتامين در رشد و نمو تاثير دارد در سلامت چشم مؤثر است, و كمبود آن باعث شب كورى مى گردد. در سلامت چشم مؤثر است, و كمبود آن باعث شب كورى مى گردد.

ويتامين تيامين:
در برابر حرارت , اكسيداسيون و قليا نسبتأ مقاوم است.
در مخمر آب جو، جوانه جو، برنج، اسفناج، زرده تخم مرغ، جگر و قلوه موجود است

 ويتامين ث نقش مهمي در سنتز کلاژن دارد.
از ويتامين هاي مهم ديگر محلول در آب ميتوان به اسيد فوليک، بيوتين و کولين اشاره کرد.
مصرف زياد اين ويتامين ها به راحتي از بدن خارج ميشوند و آسيبي به گربه نخواهند رساند. اما مصرف زياد ويتامين هاي محلول در چربي ميتواند خطرناک باشد.

2-ويتامين هاي محلول در چربي:
اين ويتامين ها در چربي ها محلول هستند و اگر بيشتر از نياز روزانه دريافت شوند، در بدن ذخيره ميشوند
 برخي از ويتامين هاي محلول در چربي که براي گربه ها ضروري هستند.

ويتامين A:در گوشت حيوانات، ماهيان پر چرب، روغن ماهي و هويج يافت ميشود. در صورت کمبود اين ويتامين منجر به ابتلاي بيماري هاي پوستي، عفونت و سقط جنين ميشود.

ويتامين D:نور آفتاب و ماهي هاي غني از چربي از منابع مهم اين ويتامين هستند. و از بيماري هاي کمبود ويتامين د ميتوان به کاهش سنتز پوست، افزايش کاتابوليسم، ناراحتي کبد و کليه اشاره کرد.

ويتامينE:اين ويتامين در گياهاني با برگ هاي سبز، دانه هاي خام گياهي موجود است. در صورت عدم مصرف اين ويتامين، گربه دچار بيماري هاي قلبي، نازايي، ناراحتي کبد ميشود.

ويتامين K:منشا اين ويتامين در گياهان سبز،حبوبات، گوشت و غذاهاي دريايي است. کمبود اين ويتامين باعث خونريزي در بافتها، مشکلات انقعاد خون و مشکلات مربوط به رشد را به همراه دارد.

3-آهن :
آهن براي جلوگيري از کم خوني و ضعف عمومي توصيه ميشود، مخصوصا اگر گربه شما مبتلا به انگل ميباشد

4-کلسيم:
کلسيم براي تحکيم استخوان و داشتن دندان هاي سالم ضروري ميباشد.کلسيم از مواد معدني مهم و ضروري براي سلامت هر گربه اي است . مواد غذايي با مارک هاي تجاري حاوي مقدار زيادي کلسيم هستند. يکي از مواد معدني مورد نياز براي گربه هاي باردار و شيرده ميباشد و کلسيم منبعي براي توليد شير ميباشد.کلسيم در لبنيات و تخم مرغ موجود ميباشد.

5-منيزيم:
اين ماده معدني کمک خوبي براي سيستم ايمني بدن است.اما با اين حال در مصرف کلسيم و منيزيم بايد با احتياط کامل استفاده شود زيرا مصرف بيش از حد اين دو منجر به عفونت دسنگاه ادراري-تناسلي ميشود.

6-پتاسيم، کلريد و سديم:
اين سه مواد معدني از کم آبي گربه جلوگيري کرده و در گربه ايي که به اسهال و استفراغ دچار ميشوند، مکمل هاي پتاسيم – کلريد و سديم توصيه ميشود.
سديم به هيدراتاسيون کمک شاياني ميکند.

پیام بگذارید