بیمارستان دامپزشکی شبانه روزی پایتخت

aparat
بهترین بیمارستان دامپزشکی تهران
بیمارستان دامپزشکی پایتخت

به صورت طبيعي و عمومي گربه با اشتها و ميل غذاي خود را خواهد خورد ولي در برخي از موارد هم ممکن است براي مدتي نسبت به غذا خوردن بي ميل شود.درصورتي که گربه شما به مدت 2 روز غذا نخورد وضعيت نگران کننده اي وجود دارد که لازم است در اين موارد با دکتر دامپزشک مشورت کنيد.

فقدان فعاليت دستگاه گوارش در برخي ازموارد سبب افزايش چربي هاي کبدي يا بيماري هاي کبد چرب ( Fatty Fiver Disease) خواهد شد و در اين حالت همراه با تجمع چربي در سلول هاي کبدي همراه است لذا بيماري کبد چرب سبب افزايش بي اشتهايي و در نهايت بروز بيماري در گربه خواهد شد.

علل بيماري:

*سر و صداي ازار دهنده و شديد در زمان تغذيه گربه سبب بي اشتهايي و ترس و اضطراب او خواهد شدبنابراين سعي کنيد محل غذا خوردن گربه شما در يک محيط ارام منزل و به دور از هرگونه اشفتگي باشد.

*گاهي در زمان تغذيه گربه با يک نوع غذاي خاص و جديد از خوردن ان امتناع ميکند چون براي او جديد بوده و تجربه قبلي در مورد طعم و مزه ان ندارد.بعضي از گربه ها نسبت به خوردن غذاهاي داغ و يا تند بي ميل هستند و ان را نمي خورند.اکثر مشکلات بي اشتهايي در زماني بروز ميکند که شما سعي ميکنيد غذاهاي مرطوب و کنسروي را به غذاهاي خشک تبديل و تعويض کنيد و ياکلا” رژيم غذايي معمول و متعارف گربه خود را تغيير مي دهيد.

*ترس هاي ناگهاني و شديد مانند طوفان و رعد و برق صاعقه هم اضطراب شديد براي گربه ايجاد مي کندو سبب بي ميلي و بي اشتهايي و بروز حالات عصبي در گربه خواهند شد.
*بيماري هاي مهلک و تهديد کننده هم سبب بي اشتهايي و امتناع گربه از غذا خوردن خواهند شد.

نچه شما و دکتر دامپزشک مي توانيد انجام دهيد:

*مي توان با ولرم کردن غذاي گربه اشتهاي او را به غذا خوردن تحريک کرد.خورانيدن برخي از غذاهاي با بوي خاص و محرک براي گربه مانند ماهي سبب ترغيب او به غذا خوردن و افزايش اشتها خواهد شد.در صورت بي اشتهايي گربه مي توان با نوازش کردن و غذا دادن با دست او را به غذا خوردن تحريک و تشويق کرد.

*در برخي از موارد و گذشت 2 روز از غذا نخوردن گربه لازم است با دکتر دامپزشک مشورت شود تا علت اصلي بي اشتهايي مشخص و درمان لازم در اين رابطه صورت پذيرد.در صورتي که بي اشتهايي به مدت طولاني ادامه يابد سبب از دست رفتن اب بدن خواهد شدکه بر اساس صلاحديد دامپزشک لازم است سرم درماني و تزريق سرم براي تامين اب از دست رفته بدن انجام شود.

*در صورت ادامه ي اشتهايي و در موارد بحراني به عنوان اخرين را حل دکتر دامپزشک اقدام به قرار دادن و تعبيه يک لوله در داخل معده خواهد شد و بدين صورت مقداري غذا را به صورت نرم شده و مايع وارد معده گربه خواهد کرد.

درمان هاي غذايي

در برخي از موارد تزريق vit B12 مي تواند سبب تحريک بي اشتهايي در گربه شود.تغذيه مخلوط عسل و ماست يا 125 گرم جگر خام هفته اي يک بار سبب تحريک و افزايش اشتها در گربه خواهد شد.

پیام بگذارید