بیمارستان دامپزشکی شبانه روزی پایتخت

aparat
بهترین بیمارستان دامپزشکی تهران
بیمارستان دامپزشکی پایتخت

مطمئنا مراقبت از بچه گربه مسئولیت بزرگي است. اما آیا شما مي‌دانستيد که:
ـ آنها نیز نیاز به مراقبت‌هاي دنداني به صورت روزانه دارند؟
ـ و اينکه 70٪ از گربه علائم بیماری‌های دهان و دندان خود را قبل از سن 3 سالگی نشان می دهند؟
در اين مقاله با برخي از روشهاي پيشگيرانه براي جلوگيري از مشكلات دنداني حيوانات خانگي آشنا مي‌شويم.

حمله پلاک

بیش از 300 نوع باکتری به طور طبیعی در داخل دهان بچه گربه وجود دارد.

زمانی که بچه گربه شما غذا می خورد، ذرات غذایی کوچک و بزاق دهان با باکتری‌ها تركيب مي‌شوند و چیزي به نام پلاك دنداني ايجاد مي‌شود که شما احتمالا از دندانپزشک خود اين واژه را شنيده‌ايد.

کلسیم در بزاق حیوان خانگی باعث سفت شدن پلاک دنداني مي‌شود، و نتيجه آن رسوب و انباشته شدن رنگ زرد ـ قهوه‌ای سخت بر روی دندان‌ها ميشود.

مشكل رفتاري
بچه گربه شما به شما اين اجازه را مي‌دهد كه از طريق نوع رفتارش به احساسش پي ببريد. در واقع زماني كه مشكل دنداني نگران‌كننده است، شايد شما هيچ تفاوتي در آن محل نبينيد ولي، پس چطور بچه گربه شما مي‌تواند شما را از مشكلات دنداني‌اش مطلع سازد؟

 براي تشخيص چند راه وجود دارد كه عبارتند از:

ـ سختي و اشكال در غذا خوردن يا جويدن
 ـ جویدن بیش از اندازه
 ـ پنجه در دهان كردن
 ـ کج خلقی و پرخاشگري
 ـ بی‌میلی به جویدن اسباب بازی‌ها
 ـ افسردگی

 البته بسیاری از این علائم می تواند نشاندهنده بيماري‌هاي ديگري هم باشد اما آنچه كه هميشه مهم است اين است كه تشخيص صحيح بيماري و مشكلات سلامتي پت خود را به دامپزشك بسپاريد.

اقدامات پيشگيرانه

سه اقدام پیشگیرانه‌ وجود دارد كه شما می توانید انجام دهید تا مطمئن شوید که بهداشت دهان حیوان خانگیتان تبدیل به مشکل نخواهد شد. اين سه گام عبارت‌اند از:

مسواك زدن
گام اول، مسواك زدن روزانه است.
زماني كه دندان حيوان خانگي خود را به صورت روزانه مسواك بزنيد، پلاك‌ دنداني از بين خواهد رفت و يا توسعه ايجاد پلاك كُند خواهد شد.

یکی از ساده ترین راه‌ها برای انجام این کار استفاده از مسواك انگشتي است كه معمولا در هر فروشگاه حيوان خانگي يافت مي‌شود. و فراموش نکنید هر بار بعد از انجام مسواك مقداري با او بازي كنيد كه در واقع اين كار پاداشتي است براي اتمام عمل مسواك زدن.

رفتن به دندانپزشكي
دومين گام رفتن به دندانپزشكي درست مثل شماست. پت شما مي‌تواند در دندانپزشكي از تميز كردن سالانه يا نيمه سالانه دندان‌هايش بهره‌مند شود.

علاوه بر كمك به سالم نگه داشتن لثه و دندان‌هاي پت خود، مراجعه به دندانپزشك تنها راهي است كه مي‌توان رگه‌هاي زرد ـ قهوه‌اي روي دندان‌هاي حيوان خانگي را از بين برد.

در حيطه دامپزشكي معمولا دامپزشكان ترجيح مي‌دهند كه قبل از بروز مشكل در واقع براي پيشگيري به دندانپزشك مراجعه شود.

رفتن به فروشگاه حيوانات خانگي
سومين گام رژيم غذايي است. غذاي خشك مي‌تواند بويژه براي سلامت دهان و دندان مفيد باشد به اين دليل كه جويدن و خرد كردن غذاي خشك كمك به از بين رفتن پلاك دنداني مي‌كند و باعث تميز شدن دندان‌ها مي‌شود.

پت خوشحال
هیچ کس دوست ندارد خود يا حيوان خانگيش با پوسيدگي دندان سروكار داشته باشد.مخصوصا اينكه آنها نمي‌توانند صحبت كنند ولي اين بدين معني نيست كه درد نمي‌كشند. شما با استفاده از تجهيزات دندانپزشكي و اقدامات پيشگيرانه كه راجع به آنها صحبت شد ميتوانيد دوستان كوچك خود را خوشحال كنيد و مطمئن شويد كه آنها براي مدت زمان طولاني سالم و سلامت و شاد هستند.
 

پیام بگذارید