بیمارستان دامپزشکی شبانه روزی پایتخت

aparat
بهترین بیمارستان دامپزشکی تهران
بیمارستان دامپزشکی پایتخت

با  اين که آنها رام و اهلي شده­ اند ولي غذاي اصلي آنها همچنان گوشت است و نياز کمي به ساير مواد غذايي دارند. وقتي يک گربه همه صيدش را مي­خورد، عضلات، پوست، استخوان و حتي تمامي احشا را مي­خورد بنابراين اين وظيفه شما به عنوان صاحب يک گربه است که به او بياموزيد که غذايش بايستي تغيير کند. البته غذاي مناسب حدود 25 تا 30% پروتئين و حدود 15 تا 40 درصد چربي دارد.

بسياري از گربه­ ها به راحتي به غذاهاي آماده­ اي که در فروشگاه ها فروخته مي­شوند، عادت مي­کنند. کنسروهاي گوشتي که به عنوان غذاي گربه­ ها تهيه مي­شوند مقدار زيادي آب هم دارند که اين مورد بايستي مورد توجه قرار گيرد. غذاهاي نرم معمولاً براي گربه­ ها بسيار مناسب هستند ولي غذاهاي خشک در طولاني مدت مي­توانند مشکلاتي را در سيستم ادراري حيوان بوجود آورند. در صورت استفاده از اين مواد براي تغذيه گربه، حتماً آب تازه فراوان در اختيار او قرار دهيد.

براي دوري جستن از مشکلات تک غذايي و متعادل نگهداشتن مواد مختلف تغذيه بايد توجه داشت که گربه­ها علاقه به خوردن گوشت قرمز، گوشت سفيد و حتي گوشت خرگوش پخته شده دارند. پنير پخته هم براي گربه­ها غذاي مناسبي هستند ( هيچوقت گوشت خام به گربه­ها ندهيد چون امکان آلودگي به انگل توکوپلاسما وجود دارد. )

به دليل فرم ساختماني دندان هاي گربه­ها، آنها معمولاً نمي جوند، بنابراين بهتر است غذا به اندازه­اي قطعه قطعه شود تا بتواند به راحتي آنها را بخورد و بايستي مطمئن بود که در آن استخوان وجود ندارد. بعضي گربه­ها ميوه و سبزي ها را هم مي­خورند ولي بايستي توجه داشت که نمي­توانند گياهخوار شوند و حتماً دچار مشکل خواهند شد.

بعضي مواقع ممکن است ببينيد که گربه شما در حال خوردت علف است ، اصلاً نگران نشويد. علف هم به عنوان بخشي از غذاي مورد نياز مصرف مي شود و با کمک آنها اضافه غذاهايي را که در معده­اش باقي مانده است را بالا مي­آورد. اگر گربه شما بيش از حد علف مي خورد، مطمئن باشيد که علف ها  و چمن هاي مورد مصرف، سمي نيستند.

يک برنامه مناسب براي تغذيه گربه­ها بايستي به صورتي باشد که تمامي نيازهاي معدني ، آلي آنها را برآورده کنند تا در زمان رشد و در طول زندگي دچار مشکل نباشند. غذاي گربه­ها بايستي حجم کافي نيز داشته باشد تا مشکلاتي دردستگاه گوارش آنها بوجود نياورد.

پیام بگذارید