Arthritis در گربه را تشخیص داد؟

Arthritis یا انحراف و بدفرمی مفاصل بیماری شایعی است که در 100 شکل متفاوت در انسان ها ظاهر می شود. (Osteoarthritis (OA از انواع Arthritis که در گربه ها به دفعات مشاهده شده است. گربه ها استادان پنهان کردن درد خود هستند ، ولی اگر آنها علائمی از درد نشان نمی دهند این بدان معنی نیسنت که آنرا حس نمی کنند. Osteoarthritis برای گربه بسیار دردناک خواهد بود. ولی چگونه می توان آنرا در گربه تشخیص داد ؟

علائم Osteoarthritis در حرکات گربه :

* تردید یا دشواری در پریدن روی اشیا بلند مثل میز و صندلی و لبهء پنجره

* دشواری برای ورود و خروج به ظرف خاک

* کاهش مشهود فعالیت

علائم Osteoarthritis در زندگی روزمرهء گربه:

* کاهش یا دشواری در لیسیدن بدن

* کاهش اشتها

* تغییر رفتار خواب گربه (افزایش یا کاهش غیرعادی خواب)

*علاقهء وافر و غیرطبیعی به پنهان شدن

علائم Osteoarthritis در بدن گربه :

* لنگیدن ، منقبض کردن بدن ،

* ابراز ناراحتی گربه در زمان نوازش یا/و بورس کشیدن

درصورت مشاهدهء هریک از این علائم گربه را نزد دامپزشک ببرید. پس از مشورت با دامپزشک از گزینه های زیر کمک بگیرید:

* ایجاد تسهیلات خانگی برای گربه : آب و غذا و محل خواب گربه را در سطوح پایینی قرار دهید تا گربهءشما نیازی به پریدن روی سطوح بلند نداشته باشد. ظرف خاک گربه را فقط به اندازهء چند سانتیمتر پر کنید.

* با مشورت دامپزشک خود از meloxicam ( که در تحقیقات ثابت شده که علائم دردآور Osteoarthritis را کاهش می دهد) یا glucosteroids (برای کاهش التهاب مفاصل) استفاده کنید. هیچگاه برای رفع درد گربه از مسکن های رایج مثل آسپرین استفاده نکنید چون بسیاری از این مسکن ها برای گربه ها ایجاد مسمومیت شدید می کند.

* کنترل وزن : آمارها نشان می دهد گربه های دارای اضافهء وزن بیشتر به Osteoarthritis مبتلا می شوند. پس با مشورت دامپزشک خود از یک رژیم غذایی مناسب برای کاهش وزن گربهء خود استفاده کنید . دقت داشته باشید رژیم های غذایی که سبب کاهش سریع وزن گربه می شوند می توانند مرگ آور باشند.

* کمک های خانگی :با کمک حرکات بدنی ملایم مخصوص اینگونه گربه ها ، طب سوزنی ،حرکات فیزیکی در آب (آب درمانی) و برخی ابزارها در طی سال های اخیر بسیاری از گربه های مبتلا به این بیماری توانسته اند بخش اعظمی از قوای فیزیکی خود را بازیابند.

* رژیم غذایی: انواع خاصی از غذای گربه که دارای مادهء glucosamine هستند برای بهبود کلی وضعیت فیزیکی گربه های مبتلا به Osteoarthritis مفید اند. حتما در این باره با دامپزشک خود مشورت کنید.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.