گوشت خام، برنامه غذایی طبیعی برای گربه ها

توجه
 اگرچه مطالب مطرح شده در اين مقاله کاملا علمي و مبتني بر آزمايشات انجام گرفته است ولي بدليل آلودگي گوشتهاي خام موجود در ايران، استفاده از گوشت خام براي تغذيه گربه توصيه نميشود.

اگر مقاله هايي راکه درمورد نکات مهم انتخاب غذاي گربه و برچسبهاي تجاري نوشته ام مطالعه کرده باشيد، حتما متوجه شده ايد که هيچ کدام از محصولات تجاري بي عيب و نقص نيستند. درواقع، مواد مغذي موجود در آنها بخاطر فرايند هاي حرارتي که جهت رعايت استاندارد بايد طي شود تقريبا از بين ميروند. پس صاحبان گربه چه بايد بکنند؟

چرا برنامه غذايي گوشت خام خوب است؟
جواب ساده است ، ” چون به غذايي که گربه ها درمحيط طبيعي بدست مي آورند شباهت زيادي دارد؛ غذايي که بدنشان بطور طبيعي با آن مطابقت يافته است.” گربه ها در طبيعت انواع غذاها را مي خورند مثل اعضاي بدن ، مغز، و گاهي قسمتهاي داخلي شکم و روده موجودات زنده اي از قبيل :
– موش و ساير جوندگان کوچک
– پستانداران کوچک
– پرنده
– ماهي
– مار و ديگر خزندگان
– حشرات
با اينحال، بدلايل زيادي بيشتر صاحبان گربه وقت ويا منابع غذايي ندارند که بتوانند شکار زنده براي گربه شان تهيه کنند؛ خيلي ها هم بخاطر روح لطيفي که دارند از انجام چنين کاري خودداري مي کنند.
بنا بر تحقيقي که توسط دکترفرانسيس ام. پوتنگر صورت گرفته، ديگرنمي توان ترديدي در مورد اهميت گوشت خام سرشار از آنزيم براي گربه داشت.
گربه هاي دکتر پوتنگر
تقريبا اواسط قرن بيستم، دکتر فرانسيس ام. پوتنگر(پسر)، که در آزمايشات توسط شرکت وستون پرايس براي معالجه بيماري تنفسي فعاليت مي کرد، تحقيقي در مورد اثرات غذاي پخته بر گربه ها انجام داد. او با مشاهده عدم سلامت کافي گربه هايي که تحت آزمايش ترشحات فوق کليوي قرارداشتند و با گوشت پخته تغذيه مي شدند، به تحقيق خود سرعت داد. همچنان که درهمسايگي درمانگاه به دکترگربه اهدا مي کردند تا به تحقيقش ادامه دهد به تدريج مقدارگوشت پخته براي تغذيه گربه ها هم رو به کاهش گذاشت و او براي تامين غذا به کارخانه محلي بسته بندي گوشت رو آورد. دکتر پوتنگر مشاهده کرد که ظرف چند ماه گربه هايي که گوشت خام مي خوردند وضع سلامتشان بطور چشمگيري بهتر شد؛ و بدين ترتيب رسما بررسي نوع تغذيه را آغاز کرد.
آزمايش کنترل شده غذابيش از ده سال يعني از سال 1932 تا 1942 و برروي تقريبا 900 گربه انجام شد. برنامه مطلوب غذايي آنها شامل 3/1 شير، روغن کبد ماهي ، و 3/2 گوشت خام بود: يک گروه هم فقط با گوشت پخته تغذيه شدند. نتايج حيرت آور بود. گربه هاي که با گوشت پخته تغذيه شدند بعد از چند نسل موارد زيررا نشان دادند:
– تغييرات ظاهري مثل: صورت باريک، آرواره جمع، استخوان بندي سست وشکننده، و رباط هاي ضعيف
– فراواني انگل و کرم
– انواع بيماريها
– گربه هاي ماده مهاجم تر و گربه هاي نرملايم تر شدند
– بارداري پرمشکل و پس از سه نسل منجر به سقط جنين شد.
– توله هاي حاصل از اين بارداري ها اغلب زنده نماندند.
– توله ها با تغييراتي در استخوان بندي و بدي عملکرد اعضاي بدن روبرو شدند.

واضح است که ارتباط مستقيمي بين نتايج بدست آمده درمورد سوء تغذيه و گوشت پخته وجود داشت.
اين سوال با واکنشهاي مختلفي مواجه بوده: مثلا برخي شرکتهاي توليد غذاي گربه مي گويند گوشت خام خطرات زيادي در خود دارد مانند سالمونلا، ليستريا و ديگر باکتريها. حتي بعضي دامپزشکان هم با آنها همفکر هستند. ازسوي ديگر، تعذيه با گوشت خام را دکتر ليزا پييرسون مورد تائيد قرار داده و يک دامپزشک ديگرنيز اين نظريه را گسترش داده است.
معده گربه با آنکه اسيدي تر از معده ما آدمهاست و گاه در محيط طبيعي از لاشه هايي که يک روز مانده تغذيه مي کنند بدون اينکه دچار بيماري شوند، با اينحال ، گوشت پخته اي که ميزان باکتري آن توسط انسان کاهش يافته باشد مي تواند مشکل ساز گردد. با اين وجود ، هزاران نفرصاحبان گربه و سگ دارند به حيوانات خود بدون هيچ مشکلي گوشت خام مي دهند البته با رعايت نکات زير:

– گوشت را بصورت تازه و نه بسته بندي شده از قصابي مطمئن خريداري نمائيد.
– گوشت را بلافاصله مصرف کنيد، يا آن را بصورت بسته هاي اندازه هروعده غذا در يخدان بگذاريدتا يخ بزند ( يخ زدن باعث ازبين رفتن بسياري از باکتري ها مي گردد).
– ازمواد ضد باکتري به آن بيافزاييد ( درفروشگاه هاي مواد غذايي سالم و اينترنتي مي توان تهيه نمود) تا سلامت معده گربه تان تضمين گردد.
– وسايلي را که درمجاورت گوشت قرار مي گيرند مثل تخته برش گوشت و ظرف غذا را ضد عفوني کنيد.
– هميشه پس مانده غذا را پس از مدت 30 دقيقه دوربريزيد.
– قبل از آنکه تصميم بگيريد به حيوان خود بخصوص گربه اي که مصونيت بالا دارد گوشت خام بدهيد با دامپزشک مشورت نمائيد.

گوشت و استخوان خام
رزيم غذايي بارف، که مبدا آنرا مشکل بتوان پيدا کرد گرچه تحقيق دکتر پوتنگر تاثير بسزايي در آن داشته است ، که مخفف غذاي خام مناسب زيستي مي باشد در آغاز توسط دارندگان سگ مورد استفاده قرار مي گرفت. مجريان اين طرح معتقدند بايد به گربه استخوان با گوشت گردن يا بال مرغ داد البته بصورت کامل يا له شده. اين برنامه غذايي متناسب با نيازهاي گربه ها هم گسترش يافته و شامل:

– گوشت ماهيچه مرغ، گاو يا بره
– استخوان (پشت يا گردن ماکيان) بصورت کامل يا له شده
– مکمل ها از جمله روغن کبد ماهي، اسيدهاي چرب، آنزيمها و تورين
– بعضي مجريان هم مواد ديگري اضافه مي کنند مثل:
– سبزيجات تازه و خام مانند کلم بروکلي ، هويج ، کدو و سيب زميني
– ميوه جات تازه ( گاهي سيب و موز هم شامل مي شوند)
– غلات مانند جو ، جو دوسر و برنج سياه ( بصورت درسته ، آسياب شده يا جوانه )

طرفداران غذاي خام خالص معتقدند نيازي به افزودن مواد ديگر نيست چون در محيط طبيعي گربه به دنبال يافتن آنها براي خوردن برنمي آيد. با اينحال، خيلي ها مايلند به اين افزودنيها باز هم اضافه کنند: مثل انگور، طالبي و ذرت
از آنجا که خيلي از مردم نه وقت کافي براي پيدا کردن غذاي خام دارند و نه منابعش را، توليد کنندگان غذاي گربه مکمل هايي را بصورت پودر عرضه کرده اند که مي توان با آب مخلوط و به گوشت افزود طوري که يک غذاي سرشار از مواد تامين کننده نيازهاي بدن حيوان را بسازد. گرچه غذا گران تمام مي شود ولي اين اطمينان را به آدم مي دهد که خيلي سالمتر خواهد بود.

در صورت کمبود وقت چه بايد کرد؟
غذاهاي يخ زده يا خشک شده سرد هم منبع خوبي هستند. فقط کافي است يخ را با گرما دادن ملايم از بين برد و غذا را آماده خوردن کرد . اگر هم خشک شده سرد باشد با افزودن کمي آب ولرم مي توان دوباره آنرا به شکل طبيعي اش درآورد.

تصميم با شما است
همانند ساير مسايل مربوط به گربه ، در اين مورد هم تصميم با صاحب گربه است و اين شما هستيد که مي توانيد بهترين راه را تشخيص دهيد. من در اينجا نظرات موافق و مخالف را بهمراه تعدادي منبع مطرح کرده ام و مهم سلامت و زندگي شاد براي گربه هايمان است. موفق باشيد.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.