بیمارستان دامپزشکی شبانه روزی پایتخت

aparat
بهترین بیمارستان دامپزشکی تهران
بیمارستان دامپزشکی پایتخت

پرورش بچه گربه، به خصوص اگر به او فرصت كافي براي يادگيري از مادرش داده نشده باشد كار آساني نيست. معمولا بچه گربه دستشويي كردن در خاك را به تقليد از مادرش ياد مي‌گيرد. با اين حال، صاحب گربه نيز مي‌تواند اين آموزش را به خوبي با بچه گربه انجام دهد.

برخي از اشتباهات رايجي كه در آموزش بايد از آنها اجتناب شود عبارتند از:

1: مشكل در استفاده از جعبه خاك

برخي صاحبان گربه به اشتباه تصور مي‌كنند كه جعبه خاك براي بچه گربه مناسب نيست. و همچنين تصور ميكنند جعبه خاك براي پريدن بچه گربه بسيار بلند است و فضاي كافي براي چرخيدن بچه گربه ندارد.

2: استفاده بيش از حد از مواد معطر، عطرها، مواد شوينده عطردار

بچه گربه به بو حساس است. هرگز جعبه خاك را معطر نكنيد. ممكن است اين كار براي صاحب گربه خوشايند باشد اما براي بچه گربه جالب نيست.

استفاده از عطر و مواد معطر ممكن است واقعا بچه گربه را گيج كند و باعث شود اشتباها جاي ديگري دستشويي كند.

مخصوصا در استفاده از مواد شوينده و پاك كننده نظير آنهايي كه حاوي آمونياك هستند مراقب باشيد، چرا كه اين مواد داراي بويي شبيه به ادرار هستند و در نتييجه ممكن است بچه گربه در جايي كه به تازه‌اي تميز كرده‌ايد ادرار كند. بچه گربه ممكن است گيچ شود و تصور كند كه اين همان جايي است او مي‌تواند دستشويي كند.

3: محدود نكردن بچه گربه
ممكن است شما جاهاي زيادي را براي دستشويي كردن بچه گربه در همه جاي خانه در نظر گرفته باشيد و اين موضوع مي‌تواند او را گيج كند. بنابراين لازم است براي او محدوده‌اي قائل شويد به اين ترتيب كه شامل يك اتاق كوچك (به طوري كه شما كاملا نظارت داشته باشيد) همراه با جعبه خاك، آب تازه و اسباب‌بازي‌هايش. اين موضوع بسيار مهم است، بخصوص اگر او هنوز استفاده از جعبه خاك را به درستي نمي‌داند.

4: تميز نگه نداشتن جعبه خاك

گربه‌ها و بچه گربه‌ها از جعبه خاك كثيف و آلوده استفاده نخواهند كرد. اگر چه در صورتي كه در حال آموزش استفاده از جعبه خاك به بچه گربه هستيد توصيه مي‌شود كه اجازه دهيد بوي ادرار بر روي جعبه خاك باقي بماند تا بچه گربه بداند اين همان جايي است مي‌تواند دستشويي كند، اما خاك گربه نبايد به شدت آلوده باشد، به ويژه اينكه اين مسئله مي‌تواند موجب بروز مشكلات سلامتي و ايجاد بيماري‌ باشد.

5: محل قرارگيري جعبه خاك

جعبه خاك را در قسمت كم رفت و آمد خانه قرار دهيد به اين دليل كه گربه‌ها و بچه گربه‌ها مكان‌هاي خلوت و حريم خصوصي را ترجيح مي‌دهند. بهترين مكان گوشه‌اي از اتاق است. هرگز جعبه خاك را از محلي به محل ديگر در خانه جابجا نكنيد.

همچنين آب و ظرف غذا را كنار جعبه خاك قرار ندهيد. اگر خانه‌ي بزرگي داريد و يا تعداد زيادي گربه و بچه گربه در خانه داريد، توصيه مي‌شود بيش از يك جعبه خاك در مناطق مختلف خانه قرار دهيد.

6: تنبيه در هنگام آموزش

به خاطر داشته باشيد، زماني كه به بچه گربه آموزش استفاده از جعبه خاك را مي‌دهيد، ممكن است اتفاقاتي به وجود آيد. هرگز در اين صورت بچه گربه را با صداي بلند و … تنبيه نكنيد. اين كار فقط ترس را به او القا مي‌كند. به جاي آن از كلمه «نه» با صداي جدي و محكم استفاده كنيد اما هرگز فرياد نزنيد. مشاهده خواهيد كرد كه بچه گربه از پيش آمدن حوادث جلوگيري خواهد كرد.

هرگاه مشاهده كرديد كه او در حال خراشيدن زمين با پنجه‌هايش است و يا در گوشه‌اي حالت چمباتمه نشستن به خود گرفت، به سرعت او را بلند كرده و بر روي جعبه خاكش قرار دهيد. بعد از دستشويي كردن، او را تشويق كنيد.

معمولا بچه گربه بعد از غذا خوردن، بعد از بيدار شدن از هر چرت روزانه، دستشويي خواهد كرد. بنابراين در اين مواقع او را بر روي جعبه خاكش قرار دهيد به اين دليل كه بهترين زمان آموزش و برخورد با جعبه خاك همين زمان‌هاست.

پیام بگذارید