بیمارستان دامپزشکی شبانه روزی پایتخت

aparat
بهترین بیمارستان دامپزشکی تهران
بیمارستان دامپزشکی پایتخت

به حداقل رساندن استرس گربه براي حفظ سلامتي و شادي گربه مهم است. استرس گربه مي‌تواند نتيجه‌ي عوامل زيادي از جمله عوامل زير باشد، اما مي‌تواند محدود به آنها نباشد، اين عوامل مي‌تواند: اضافه شدن يا از دست دادن يكي ديگر از حيوانات خانگي، نوزاد جديد (حيوان خانگي)، مهماني‌هاي پر سر و صدا، يا ساخت و ساز در اطراف خانه باشد.

در بسياري از موارد، استرس ناشي از تغيير موقت در روال عادي زندگي گربه است و ممكن است شما هرگز متوجه نشويد گربه شما در حال تجربه كردن اضطراب و استرس است.

در بيشتر موارد جدي استرس، از جمله نقل مكان به محل اقامت جديد يا رفتن به پناهگاه حيوانات، گربه مي‌تواند دچار افسردگي، پرخاشگري يا بيماري شود.

ديگر نشانه‌هاي رايج وجود استرس در گربه اجتناب از جعبه خاك است.

استرس همچنين مي‌تواند نگران كننده باشد. اگر شما فكر مي‌كنيد گربه‌تان داراي مشكلي مربوط به استرس است، راه‌هاي مختلفي براي كمك به كم كردن از آن وجود دارد.

به حداقل رساندن تغييرات در محيط زيست

گربه‌ها ممكن است نسبت به ديگر اعضاء خانواده به ظاهر علاقه كمتري به فعاليت‌هاي روزمره از خود نشان دهند، با اين حال، بسياري از گربه‌ها بسيار آگاه به تغييرات در اطراف خودشان هستند. تغييرات جزئي در محيط ممكن است براي انسان‌ها ناچيز به نظر بيايد، اما براي گربه‌ها، اين تغييرات مي‌توانند عميق و وحشتناك درك شوند. در اين صورت گربه ممكن است مخفي شود يا رفتاري خارج از شخصيت خود بروز دهد.

سعي كنيد از تكرار تغييرات در بخش‌هايي كه گربه براي زندگي خود استفاده مي‌كند اجتناب كنيد. لوازم بستر گربه اغلب بايد شسته شوند اما سعي كنيد آنها را در همان محل هميشگي نگه داريد. همين امر در مورد جعبه خاك نيز بكار مي‌رود. جعبه خاك را به طور مرتب تميز كنيد اما محل آن را مگر در موارد ضروري تغيير ندهيد. اگر بيش از يك گربه در خانه داريد علاوه بر اين كه هر كدام يك جعبه خاك دارند يك جعبه ديگر هم اضافه كنيد.

از همه مهمتر و استرس‌زاتر، تغيير در محل قرارگيري بستر خواب است، سعي كنيد تا حد امكان بسيار كم جاي بستر خواب را تغيير دهيد.

ایجاد منطقه‌اي عاری از استرس

ايجاد بخشي كه به طور خاص طراحي شده است براي به حداقل رساندن استرس به ويژه هنگامي كه گربه‌تان به تازگي درگير مسئله‌اي استرس‌زا بوده است توصيه ميشود. شايد اين موقعيت فقط اين باشد كه شما گربه‌اي جديد آورده باشيد يا گربه شما بعد از چند وقت كه بيمار و بستري بوده به خانه بازگشته است.

علاوه بر اين مواد غذايي مناسب/ يا داروهاي مورد نيازش را فراهم كنيد و مكاني تاريك و آرام جايي كه گربه بتواند در آنجا راحت باشد براي او در نظر بگيريد تا بتواند به سرعت به شرايط جديد و آب و هواي جديد خو بگيرد.

همچنين داروهایی که محیط تحت سیطره (قلمرو ) حیوانات را براي آن ها امن‌تر میکند (آرام‌تر میکند) مانند محصولات feliway (فلي وي نام تجاري اين محصولات است و يك داروي شيميايي محسوب نمي‌شود) اغلب در خانه و پناهگاه‌هاي حيوانات و پانسيون‌ها براي آرام كردن گربه‌ها استفاده مي‌شود. اگرچه براي همه‌ي گربه‌ها موثر واقع نمي‌شود، پس اين اسپري‌ها و پخش کننده‌هاي فورمون*مي‌توانند به شما در ساختن محيط آرام‌بخش‌تري كمك كند. اما قبل از استفاده از اين محصولات حتما با دامپزشك خود مشورت كنيد.

انجام امور عادي زندگي

بسياري از حيوانات خانگي موجوداتي هستند كه عاداتي دارند و به خصوص گربه‌ها تمايل به لذت بردن از امور قابل پيش‌بيني‌شان دارند. يكي از ساده‌ترين راه‌‌هايي كه باعث جريان روال عادي در زندگي گربه مي‌شود اين است كه غذا دادن به گربه‌تان هر روز در يك زمان مشخص صورت گيرد. همچنين داشتن برنامه غذايي منظم در صورتي‌كه گربه تمايل به پرخوري دارد به مديريت وزن گربه‌تان كمك مي‌كند.

با اينكه بيدار كردن گربه براي اينكه با او بازي كنيد و بخشي از زمان خود را با او بگذرانيد اغلب وسوسه انگيز است اما در صورتيكه گربه شما تمايل به خوابيدن دارد به او اين اجازه را بدهيد. به اين دليل كه گربه‌ها ساعت‌هاي زيادي از روز را مي‌خوابند.

برخلاف بسياري از سگ‌ها، گربه‌ها نياز به حريم خصوصي دارند و تمايل به استقلال بيشتري دارند. اجازه دهيد گربه‌تان براي كمك به كم كردن از استرس (خود) هر زمان كه خود تمايل دارد در كنار شما باشد با اين كار واقعا ممكن است پيوند بين شما با او تقويت شود.

پیام بگذارید